J. Kurauskienė: Lazdijų rajonas – puiki vieta gyventi. Kalbėkime apie tai dažniau ir garsiau
Lazdijų rajone gyventi yra gerai. Visai neapsimesdama sakau tai ne tik kaip rajono savivaldybės tarybos narė, bet ir kaip eilinis rajono gyventojas, kaip mama, auginanti du mokyklinio amžiaus vaikus.
Kažkada tikrai galėjau rinktis, kur gyventi ir dirbti. Turimas išsilavinimas galėjo užtikrinti neblogą ir perspektyvų darbą didmiestyje. Tačiau pasirinkau Lazdijus – mažą, ramų miestą, rajoną su labai gražia gamta. Ir dėl to nė kiek nesigailiu. Tuoj paaiškinsiu, kodėl. Nenoriu dairytis toli į praeitį. Pažiūrėkime tik į pastarųjų metų, mėnesio įvykius ir pamatysime dešimtis puikių dalykų, kurie vyksta mūsų rajone.
Vasario pabaigoje Lazdijų kultūros centre vyko gabių ir talentingų mokinių apdovanojimai. Už nuopelnus rajoniniuose, zoniniuose, tarptautiniuose konkursuose, olimpiadose, turnyruose šiais mokslo metais apdovanoti 233 moksleiviai, 40 mokytojų, trenerių, ugdymo įstaigų vadovų. Buvo įvertinti mokiniai, kurie pasiekė laimėjimų mokslo, meno sporto srityse. Jei lyginsime pagal statistinius duomenis, tai 233 apdovanoti moksleiviai yra daugiau nei dešimtadalis visų, besimokančių mūsų rajono ugdymo įstaigose. O kur dar mokytojai, treneriai, kurie juos mokė ar rengė. Kiekvieną kartą kaip savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, turizmo ir sporto komiteto pirmininkė džiaugiuosi už savo kuruojamos srities žmones. Ir didžiuojuosi jais prisimindama, kad apdovanojant kartu su jų pavardėmis visuomet buvo minimas ir Lazdijų rajono vardas.
Kitas svarbus rajono švietimo bendruomenės pasiekimas – pernai metais laimėta galimybė dalyvauti programoje „Tūkstantmečio mokyklos“. Tai reiškia, kad į dvi rajono gimnazijas – Lazdijų Motiejaus Gustaičio ir Veisiejų Sigito Gedos – atkeliaus daugiau kaip 1 mln. 800 tūkst. eurų. Šios lėšos yra skirtos šių dviejų gimnazijų infrastruktūrai atnaujinti ir visų rajono mokyklų vadovų bei mokytojų profesinei kvalifikacijai kelti. Dalis šių lėšų – daugiau kaip 111,5 tūkst. eurų – jau yra panaudota. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje didžioji jų dalis nukreipiama į kultūrinį, įtraukųjį ugdymą bei lyderystę, kas yra prieinama visos savivaldybės mokiniams. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijoje baigiama įrengti moderni edukacinė, projektuojama STEAM erdvės.
Atsinaujinusios „Tūkstantmečio mokyklų“ programos lėšomis gimnazijos su kitomis rajono ugdymo įstaigomis dalinsis ne tik infrastruktūra, mokymosi priemonėmis, bet ir atnaujintomis pedagoginių darbuotojų žiniomis, naujais veiklos modeliais. Šiandien jau galime pasidžiaugti, kad įgyvendinamos penkios finansuojamos kryptys: infrastruktūra, įranga ir mokymo priemonės, mokyklų vadovų ir pedagoginių darbuotojų kompetencijų stiprinimas, tinklo mokyklų išteklių prieinamumo gerinimas, ugdymo veiklų ir užsiėmimų organizavimas. Veisiejų Sigito Gedos gimnazijoje įsigyti Orfo muzikos instrumentai, 15 kompiuterių, projektuojama menų studija.
Po mokymų, kaip kurti integruoto ugdymo turinį naudojantis dirbtiniu intelektu, visiems savivaldybės mokyklų mokytojams jų pageidavimu įgytos 234 integruoto ugdymo turinio kūrimo platformos licencijos. Tai – pažangus, šiuolaikiškas įrankis mokytojams, leidžiantis lengvai ir taupant laiką kurti integruotas pamokas. Mokymo turinys mokiniams tampa įdomesnis, užduotys parenkamos tokios, kurios atitiktų mokinių poreikius.
Būtent mūsų rajono mokytojai vieni pirmųjų turi galimybę dirbti su nauja platforma. Šalia programoje numatytų erdvių įrengimo tobulinamos kompetencijos universalaus dizaino mokymui taikymo praktiškai. Sudarytos galimybės specialiųjų poreikių mokiniams dalyvauti neformaliojo švietimo veikloje, pagerėjo šių mokinių lankomumas, įsitraukimas į ugdymo procesą. Ugdymo procese taikomas suomiškas modelis – fenomenais grįstas ugdymas. Visos savivaldybės mokyklos turi galimybę jį taikyti praktiškai.
Perkamos STEAM ir įtraukiojo ugdymo stažuotės mokytojams, pagalbos specialistams, vadovams pažangiose Lietuvos mokyklose ir STEAM centruose. Štai taip mes panaudojame tuos beveik 2 mln. eurų, kuriuos gavome laimėję „Tūkstantmečio mokyklų“ programos projektą.
Visai be reikalo kai kurie feisbuke kritikuoja savivaldybę, kad daug šios programos lėšų keliauja mokytojų kvalifikacijai didinti. Negi pamirštame, kad nuo mokytojų kvalifikacijos priklauso ir mūsų vaikų žinios, mokymosi, egzaminų rezultatai.
Kam visa tai rašau? Rašau Lazdijų rajono žmonėms – įvairaus amžiaus, tiems, kuriuos pažįstu, ir nepažįstamiems, ypač tiems, kurie feisbuke gaudyte gaudo „naujienas“ apie mūsų rajoną – jų pastaruoju metu ten pilna. Geros žinios, kurias transliuoja savivaldybė, komentatorių būna suniekinamos, sumaišomos su purvais. Juk jeigu žmogui kasdien kartosi, kad rajonas yra duobėje, tai jis vieną dieną tuo ir patikės. O tada gal sugalvos ieškotis darbo kitoje savivaldybėje.
Mes, kurie likome čia gyventi ir dirbti šiam kraštui, neturėtume pasiduoti tokioms provokacijoms. Dažniau viešai kalbėkime ir rašykime apie mūsų pasiekimus, apie tai, kas yra gero, kaip patogu gyventi Lazdijų krašte. Geranoriškai padėkime visiems, kurie nori įleisti šaknis Lazdijų žemėje. Ir tegul tai bus mūsų atsakas tiems, kurie, patys čia gyvendami, purvu drabsto kaimynus.
Jurgita Kurauskienė, Lazdijų rajono savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros, turizmo ir sporto komiteto pirmininkė („Lazdijų žvaigždė“, 2024-03-08)
Komentarai
Gal rajone gyventi ir gera
Kad ir man už kuro čekius kas
Na gera gyventi rajone tiems
Kandidatuokite išrinks
Na, labai gera rašliavoti
Neskraidykite padebesiais,
Kas gali traukt žmones keltis
Susidarė įspūdis kad gyventi
Balsavau palaikiau bet labai
Fantaziore tu. Tai tiesos
Mūsų rajone gera gyventi
Viskas čia būtu gražu šitoje
Ar tiesa kad laikina
Stebuliuose uždarė biblioteką