Pokyčiai: atliekų konteineriai statomi ir žiemą pasiekiamose vietose

Kai dangus vis dažniau praplyšta vėlyvo rudens lietumi, prasideda šlapdriba ir pažliunga keliai, ne vienas atokios Lazdijų rajono sodybos gyventojas buvo įpratęs susitaikyti su mintimi, kad jau metas pradėti kaupti atliekas. Nes kas gi per purvyną, sunkiai pravažiuojamu keliu malsis jų išvežti?
Paslauga buvo teikiama ne visiems
Daugelį metų niekas ir nevežė. Maždaug nuo gruodžio iki balandžio mėnesio vienkiemių gyventojai atliekas kaupdavo savo konteineriuose ir vežėjų paliktuose maišuose. Tik pavasarį, kai keliai pradžiūdavo, atliekų vežėjai viską išveždavo.
Tokia situacija buvo iki šių metų pradžios, kai atliekas rajone surinkdavo ir veždavo bendrovė „Ecoservice“. Nuo vasario maisto ir mišrių atliekų ji nebeveža – pasibaigus sutarčiai pasiūlė gerokai  didesnę kainą, o  paskui konkurso sąlygas apskundė teismui.
Kol vyksta bylinėjimasis, laikinai maisto ir mišrias atliekas veža Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras. Jam pradėjus teikti paslaugą paaiškėjo, kad anksčiau daliai rajono gyventojų žiemos mėnesiais ji nebuvo teikiama. Kai kurios nuošaliai esančios sodybos nuolat negyvenamos, o kai kurių savininkai patys prašydavo žiemą iki jų namų dėl konteinerių nevažiuoti, kad atliekų vežėjų automobiliai negadintų kelių.
Ir Lazdijų rajono savivaldybės tarybos patvirtintos Atliekų tvarkymo taisyklės numato, kad  konteineriai turi būti ištraukti prie pravažiuojamo kelio, automobiliui nesukant į kiekvieną kiemą.  Tačiau žiemą ištraukti konteinerį iš nuošalaus vienkiemio iki pravažiuojamo kelio irgi ne visada būna įmanoma.
Konteineriai iš kiemų patraukiami – bus prie kelių
„Pradėjome kalbėti su seniūnais, važiavome pas gyventojus – tardamiesi vieni su kitais, pradėjome ieškoti išeities“, - pasakojo Tomas Balzeris, Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro Atliekų tvarkymo paslaugų organizavimo ir kontrolės padalinio kokybės inspektorius.
Ir išeitis buvo rasta. Iš nutolusių sodybų, prie kurių žiemą sunkiasvoriu transportu neįmanoma privažiuoti, konteineriai yra surenkami, o su gyventojais sutarta, kad jie naudosis prie pravažiuojamų kelių pastatytais bendro naudojimo konteineriais mišrioms, pakuočių ir stiklo atliekoms. Kai kurie gyventojai šalia jų laikys ir savo individualius konteinerius, kad išvežimo dieną nereiktų jų traukti nuo namų iki kelio.  
Kad naujai pastatyti konteineriai netaptų vietomis, kur atliekas meta ne tik aplinkinių sodybų gyventojai, bet ir pravažiuojantys žmonės, konteineriai pastatyti ne prie pat kelių, o atokiau. Konkrečias jų vietas žino tik gyventojai, kurie jais naudojasi, ir atliekų vežėjai.
„Kiekvieną situaciją sprendžiame individualiai, įsiklausydami į gyventojų poreikius ir ieškodami kompromiso. Esame labai dėkingi seniūnams, padedantiems mums ir nuoširdžiai besirūpinantiems, kad žmonės galėtų rūšiuoti atliekas, kad jos būtų nuolat išvežamos“, - kalbėjo T. Balzeris.
Seniūnai džiaugiasi ARATC pastangomis
Daugiausia pokyčių, surenkant mišrias atliekas, yra Seirijų, Veisiejų, Kapčiamiesčio, Noragėlių seniūnijose.  
„Padaryti taip, kad atliekų surinkimo paslauga būtų visi patenkinti, yra sudėtinga. Bet labai džiugina Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro darbuotojų pastangos tvarkytis, rasti bendrą kalbą su gyventojais, geranoriškai spręsti problemas. O kai kalbama, bendraujama, tai ir sprendimai randami“, - sakė Veisiejų seniūnas Zenonas Sabaliauskas.
Jam antrino ir Seirijų seniūnė Rita Matusevičiūtė-Bražinskienė, pridurdama, kad žmonėms prie naujovių reikia priprasti. Anksčiau žmonės buvo įpratę, kad visos atliekos buvo vežamos kartu, o dabar mišrias atliekas renka atliekų tvarkymo centras, pakuotes – kaip ir anksčiau, „Ecoservice“.
Seniūnė pastebėjo, kad atliekų rūšiavimas dar toli gražu ne visiems yra tapęs įpročiu, ir išsivežti namo tai, ką atsivežė į gamtą, dar ne visi susipranta.
„Dar daug reikia su žmonėmis kalbėti ir jiems aiškinti, kad neužtenka atliekas tik surinkti ir išvežti, kad jas ir namuose rūšiuoti reikia, ir paskui dar tvarkyti“, - kalbėjo Seirijų seniūnė.
Turite pastabų, pasiūlymų dėl konteinerių pastatymo? Kreipkitės tel. 8 659 93703.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Na , bet mokestis yra imamas uz kaimo negyvenama sodyba, kurioj nera ir nebuvo jokio konteinerio niekada. Ar jums tai idomu. Nemanau.