Vilniuje, Antakalnio kapinėse, iškilmingai atidengtas paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Valstybės vadovų panteone Antakalnio kapinėse iškilmingai atidengtas antkapinis paminklas Laisvės Kovos Sąjūdžio Tarybos 1949 m. vasario 16 d. deklaracijos signatarui, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio ginkluotųjų pajėgų vadui, Lietuvos valstybės vadovui, kovojusiam su sovietų okupacija, Adolfui Ramanauskui-Vanagui.
„Labai svarbu, kad tokios, Lazdijams ir visai Lietuvai svarbios, asmenybės atminimas deramai įprasmintas. Adolfo Ramanausko-Vanago patriotizmas įkvepia ir verčia susimąstyti, kokia iš tiesų yra laisvės kaina. Būtent šio žmogaus ir jo bendraminčių bei bendražygių dėka šiandien esame laisvi, todėl vertinkime ir gerbkime tai, dėl ko jie žuvo“, – sakė paminklo atidengimo iškilmėse dalyvavusi rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė. Ceremonijoje taip pat dalyvavo merės pavaduotojas, Lazdijų rajono savivaldybės darbo grupės laisvės kovoms įamžinti pirmininkas Audrius Klėjus, kiti šios grupės nariai, aktyvus ir pilietiškas rajono jaunimas.
Lazdijų krašto gyventojams, tiek vyresniesiems, tiek jaunimui, yra gerai žinomas narsaus mūsų kraštiečio, kovojusio ir žuvusio už Lietuvos laisvę, vardas bei nuopelnai. Nuo ankstyvos vaikystės gyvenęs Būdviečio seniūnijos Bielėnų kaime, baigęs Seinų „Žiburio“ gimnaziją Lazdijuose, vėliau – šiame krašte mokytojavęs ir kovojęs, Adolfas Ramanauskas-Vanagas yra geriausias begalinio patriotizmo, ištikimybės tėvynei, pasiaukojamos kovos už jos laisvę ir nepriklausomybę pavyzdys jaunajai rajono kartai, moksleiviams. Pasakojimai apie jo narsą keliauja iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas. Adolfo Ramanausko-Vanago vardas deramai įamžintas ir Lazdijų krašte: jam suteiktas Lazdijų rajono garbės piliečio vardas, Adolfo Ramanausko-Vanago vardu pavadinta aikštė šalia Lazdijų šv. Onos bažnyčios, kurioje stovi jam skirtas paminklas. Atminimo lentomis paženklinti Seinų „Žiburio“ gimnazijos pastatai Vytauto ir Seinų gatvėse Lazdijuose. Skulptūra ir paminkliniu akmeniu pažymėta buvusi jo gimtųjų namų vieta Bielėnų kaime. Visa tai Lazdijų krašto gyventojams kasdien kartoja šio didvyrio vardą, neleidžia nugrimzti užmarštin jo nuopelnams.
Ramanauskas-Vanagas savo atsiminimuose rašė: „Visi esame lygūs kovos broliai ir tarp mūsų nėra nei pono, nei tarno, nei buožės, nei berno, nes kovojame ne dėl dvaro ar aukštos ir pelningos vietos. Mes visi teturime vieną troškimą – iškovoti Lietuvai laisvę ir, jeigu Dievo bus leista, su visa tauta dalyvauti toje neįsivaizduojamo džiaugsmo šventėje, su visa tauta kurti tikrai laisvą, kultūringą, demokratijos principais pagrįstą nepriklausomos Lietuvos gyvenimą.“ Šie pranašiški mūsų krašto didvyrio žodžiai išsipildė, o jis pats savo auka svariai prie Lietuvos laisvės prisidėjo...
Priminsime, jog A. Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas, žiauriai kankinamas ir 1957 metais nužudytas. Jo palaikai po ilgų paieškos metų rasti tik 2018 m. Antakalnio Našlaičių kapinėse. Tų pačių metų spalio 6 d. palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone. Šiemet, minint antrąsias Adolfo Ramanausko-Vanago laidotuvių metines, Šv. Mišias Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje Vilniuje aukojo Lietuvos kariuomenės ordinariato apaštalinis administratorius, Jo Ekscelencija Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas. r. sav. inf.
Lazdijų r. sav. inf.
Komentarai
na kiek galima su tuo vanagu,
How can I turn my health and
If some one wants expert view
Wonderful blog! I found it