Pietų Lietuvos profesiniame mokyme - nauji horizontai

Kai kurių profesijų Veisiejuose mokoma daugelį metų, nes absolventai lengvai įsidarbina.

Jeigu paklaustumėte žmonių, ką jie žino apie Lazdijų rajone įsikūrusius Veisiejus, sužinotumėte, kad Veisiejai – tai nuostabi gamta, aplink tyvuliuojantys ežerai,  išskirtinė turtinga  miestelio istorija ir, be abejonės, nuo 1960 metų veikianti Veisiejų technologijos ir verslo mokykla. 
Miestelis tiesiog neatsiejamai susijęs su šia ugdymo įstaiga: jau dešimtmečius čia auginamos naujos specialistų kartos, vyksta ne tik švietimas, bet ir kultūrinis gyvenimas, kuriamos savitos tradicijos, dirba kruopštūs specialistai. Ugdymas čia vyksta ir turi vykti. Mūsų dienomis gaji tendencija, kai aktyvus gyvenimas Lietuvoje keliasi tik į didmiesčius, tęstis negali. Reikia sugrąžinti galią, prestižą bei ambicijas regionams. 
Būtinybe išsaugoti bei stiprinti švietimo įstaigas Pietų Lietuvos regione tiki profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ direktorius Saulius Zybartas: „Mokymo centrui „Žirmūnai” tai jau ne pirma reorganizacija. Per trejus metus mokymo įstaiga buvo reorganizuota 2 kartus: 2018 m. prie mokymo centro buvo prijungta Druskininkų amatų mokykla, 2019 m. įvyko sujungimas su Vilniaus turizmo ir verslo mokykla. Remdamasis buvusių reorganizacijų patirtimi galiu teigti, kad pats reorganizacijos procesas nėra lengvas, dažnai bauginantis tiek bendruomenę, tiek darbuotojus, tačiau galutiniai rezultatai pateisino lūkesčius: išgrynintos mokymo programos, platesnis paslaugų spektras, labiau susitelkęs ir į tikslą orientuotas kolektyvas. Sujungus mokyklas auga mokyklos resursai ir tai padeda stipriau jaustis rinkoje, kelti paslaugų kokybę, aktyviau dalyvaujant tiek šalies vidaus, tiek tarptautinėje projektinėje veikloje. Todėl jau nuo šio rudens turėsime profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ Pietų Lietuvos filialą ir du jo skyrius: Kurorto paslaugų skyrių - Druskininkuose bei Verslo paslaugų ir technologijų skyrių – Veisiejuose. Matydami naujas galimybes regione, šį pokytį inicijavo abiejų ugdymo įstaigų vadovai, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerija jam pritarė.“
Nuo rugsėjo 1-osios duris atversianti jau atsinaujinusi mokymo įstaiga atsižvelgė į darbuotojų nuomones ir į mokinių poreikius. Tiek mokyklų lyderiai, tiek bendruomenės sutinka, kad reikia vieni kitus palaikyti, ypač tuos kolegas, kurie gretimame mieste. Juk bendradarbiavimas – viena pagrindinių krypčių šiandieniniame švietimo pasaulyje. 
Tą pabrėžia ir Veisiejų technologijos ir verslo mokyklos direktorė Laimutė Vaitiekūnienė: „Profesinio mokymo centro „Žirmūnai“ Druskininkų filialo ir mūsų mokyklos susijungimas yra logiškas žingsnis norint sustiprinti Pietų Lietuvos profesinį mokymą. Juolab kad abiejose mokyklose vykdomos panašios programos. Dalį papildomų veiklų bei programų, siekiant efektyviai išnaudoti mokyklos bazę, žada papildyti ir pats „Žirmūnų“ mokymo centras. Be to, Druskininkų filialas turi ribotą kiekį patalpų, dalis jų yra nuomojamos. Susijungus ši problema išsispręstų. Manome, kad  daug prasmingiau pasirinkti bendradarbiavimo, o ne konkurencijos planą.“
Ir išties – geriau dalintis, tiesti tiltus ir matyti, kaip viskas atgyja. Veisiejų miestelis, o drauge ir visas regionas nuo rugsėjo gyvens nauju rimtu – į Veisiejus atvyks daugiau mokinių, darbuotojų – iš Druskininkų kursuos netgi keletas specialių autobusų. Veisiejų miestelio bendruomenė savo kūrybiniu bei kultūriniu indėliu taip pat galės prisidėti prie atsinaujinančios veiklos – juk visada galima suplanuoti turiningų bendrų užsiėmimų, inicijuoti projektų. 
Visi, kurie gyvena Pietų Lietuvoje, galės didžiuotis turėdami čia tikrą švietimo centrą. Susijungus dviem mokykloms, mokymo programos ne tik nesidubliuos, bet ir pasipildys. Nuo rugsėjo 1-osios naujoje mokymo įstaigoje bus galima mokytis dar ir kirpėjo, paramediko, automobilių elektros įrenginių remontininko, ikimokyklinio ugdymo padėjėjo, konditerio, masažuotojo profesijų. Šios patrauklios, mūsų dienomis itin aktualios specialybės bei puiki mokymo bazė užtikrins, kad regione liks mokytis ir dirbti jaunimas, vadinasi, kursis jaunos šeimos. Be to, bus teikiama galimybė ir persikvalifikuoti, tad tie gyventojai, kurie nori įgyti žinių ar kita linkme pasukti savo karjerą, jau dabar gali imti planuoti naujo gyvenimo pamatus. 
Vis dėlto, net jeigu mokiniai sugalvos, kad jiems negana mažo miestelio, atsinaujinusi švietimo įstaiga nuties kelius ir svetur: daug dėmesio bus skiriama projektinei veiklai, mokinių praktikai bei mokytojų kvalifikacijos kėlimui užsienyje. Jau šiandien  profesinio mokymo centras „Žirmūnai“ turi virš 20 partnerių iš 19 šalių, vykdoma 14 mainų projektų. Vadinasi, net ir tolimi horizontai bus lengviau pasiekiami.
Nuostabiai gražiame Pietų Lietuvos regione vaikai ir jaunimas nuo šiol šurmuliuos ištisus metus: mokymo įstaigos bendrabutyje vasaros stovyklaujantys mokiniai iš visos Lietuvos, o mokslo metų laikotarpiu ten gyvens mokymo centro moksleiviai.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija taip pat pabrėžia, kad toks profesinio ugdymo įstaigų susijungimas regione yra pavyzdys kitiems. Vadinasi, tai, ką mūsų regionas jau turės šį rudenį – ugdymo įstaigą su augančiu mokinių skaičiumi, puikią mokymo bazę, praktikos, apgyvendinimo galimybes ir į priekį vedančią stiprios Pietų Lietuvos mokyklos viziją, kitiems dar bus tik siekiamybė. 
Užs.

,,Lazdijų reklama" (2021-08-03)

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Šaunuoliai