Dokumentiniame seriale „Lietuvos sienos“: Šventežerio kunigas atviras – Lenkijos verslininkai ne tokie gobšūs

Lazdijų rajone esančio miestelio klebonas Egidijus Juravičius (nuotr.) režisieriaus Andriaus Lekavičiaus dokumentiniame seriale „Lietuvos sienos“ pasakoja, kad jau daug metų turi atsidaręs sąskaitą Lenkijoje ir reguliariai važinėja ten pirkti maisto sau ir katinui Murkasijui.    D. Babarskienės nuotr.

Dokumentiniame seriale „Lietuvos sienos“: kodėl Lietuvos derybininkai bijojo, kad po Nepriklausomybės atgavimo vėl prarasime Vilnių? 

Lazdijų rajone esančio miestelio klebonas Egidijus Juravičius režisieriaus Andriaus Lekavičiaus dokumentiniame seriale „Lietuvos sienos“ pasakoja, kad jau daug metų turi atsidaręs sąskaitą Lenkijoje ir reguliariai važinėja ten pirkti maisto sau ir katinui Murkasijui. Į parduotuves kaimyninėje šalyje jis sakosi važiuojąs dėl atstumo, tačiau neslepia – pastebėjo ne tik kainų, bet ir požiūrio skirtumus. 

„Duosiu tokį pavyzdį: kai „Biedronką“ remontavo, tai jie davė nuolaidų korteles lietuviams, kad vis tiek pirktų Suvalkų „Biedronkoj“. Ant tos kortelės – nė vieno lenkiško žodžio nebuvo. Viskas buvo lietuviškai. Pabandykit jūs Lietuvoj taip – tai kalbos komisija į žemes kasis net iš piktumo“, - juokauja klebonas. 

„Lenkijos prekybininkai ne tokie gobšūs  - jie užsideda ten kažkiek, bet ne taip kaip čia – dvigubai, trigubai. Dėl to tos kainos taip ir skiriasi“. Vis dėlto, jis sutinka, kad pirkdami svetur, jis ir aplinkiniai, daro sau meškos paslaugą: „Kad Lazdijų savivaldybė turi sieną su Lenkija, tai yra ne tik pliusai, bet ir du dideli minusai. Pirma, t.y. verslininkai pas mus neateina su verslu, nes sako: kad ir kokį bedarysi biznį, Lenkijoj vis tiek gaunasi pigiau ir žmonės čia nepirks. Ir antras dalykas, tiek nebesurenkama į biudžetą Lazdijų savivaldybės, nes važiuojam apsipirkti ten, kur pigiau“.

Šiandien Lietuvos ir Lenkijos pasienyje aktualiausia tema – kainų skirtumai, tačiau dar palyginti neseniai gyvenimas pasienyje buvo kur kas įtemptesnis – kontrabandos srautai, nelegali migracija, nueinančios Sovietų sąjungos kariuomenės išpuoliai ir provokacijos prieš Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnus: „Čia reikia mylėt šitą darbą ir žinot, kodėl tu čia esi ir kam esi? Už tavo nugaros – visa Lietuva jau stovi“, - pasakoja Kalvarijų užkardos specialistas Genadij Jakimov. 

Tuo tarpu Valstybės sienos demarkavimo ir delimitavimo komisijos pirmininkas Rimantas Šidlauskas atsimena, kad vos atkovojus Nepriklausomybę buvo baiminamasi, ar nebandys lenkai pasisavinti Vilniaus krašto dar kartą? 

Serialo režisierius Andrius Lekavičius, pasakodamas apie sienų, kuriose gyvename šiandien nubraižymo istoriją, renkasi kalbėti ne istorikų, o pasienio gyventojų ir derybininkų lūpomis. „Iš pirmo žvilgsnio atrodo – ką įdomaus gali parodyti apie linijas žemėlapyje ir stulpelius laukuose? Iš tiesų, šiame penkių serijų pasakojime yra visko: tragedijų, kai 1991-aisiais buvo puldinėjami Lietuvos pasienio postai, anekdotinių situacijų, pavyzdžiui, legenda apie Stalino pypkę ar šnipų filmus primenančių slaptų dokumentų apie naftos šaltinius Baltijos jūroje „nutekinimo“. Kiekvienoje sienoje norėjosi padaryti ir dabarties socialinį pjūvį. Ne sausai pasakoti apie sienos ilgį, bet pasirinkti vieną ar dvi lokacijas ir per jas kalbėti apie istorines ir nūdienos aktualijas“, – sako A. Lekavičius, išgarsėjęs dokumentiniais filmais „Kernagis“ ir „Spec. Žvėrynas“.

Antrą dokumentinio serialo dalį „Lietuvos sienos. Lenkija“ galite pamatyti antradienį, 21:30 val., per LRT televiziją.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.