V. Danauskienė. Ligoninės klausimu: kaip viskas vyko, kas kalti ir ar dar ne vakaras?

Kai prieš kelias savaites parašiau, kad Lazdijų valdantieji ligoninei paskelbė šermenis – nemelavau nė žodžio. Iš to, koks ermyderis kilo, buvo aišku, kad: 

a) parašyta tiesa kažkam nepatogi ir reikia sumenkinti tai paskelbusią Danauskienę; feisbuke skaičiau tooookių komentarų apie save, kad, Dieve, atleisk jiems ir apsaugok;

b) rajono valdžia tyčia naikina paslaugas gyventojams ir tai slepia; nes tiesiog pasilikus „melžiamas karves“, t. y. brangiausiai ligonių kasų finansuojamas paslaugas, kaip slauga lazaretuose, nereikės sukti galvos, iš kur imti ligoninei papildomų lėšų dotacijoms, o apie žmones galvota, jei iš viso buvo galvota, kad – ai, pripras, paburbės, vis tiek į klinikas važiuoja gydytis, nes Lazdijuose nėra kam gydyti;

c) Lazdijų rajono savivaldybės vadovybė nė velnio nesuvokia apie tai, kaip teikiamos paslaugos ligoninėje, ir dėl tokios nekontrolės vos nesugriovė įstaigos; čia reikia pastovėti už politikus, nes negali nei veterinarai, nei agronomai, nei vadybininkai žinoti visko, kas su sveikatos reforma vyksta; net savivaldybės tarybos daktarai ne visi tai įkirtę, nes jų pagrindinis darbas yra gydyti žmones, o ne sekti Seime ar ministerijoj kepamus kasdien pakeitimus teisės aktuose – tam ir yra visokie juristai ligoninėse (Lazdijų ligoninėje jų yra net du) ir įstaigų administratoriai;

d) kažkas puikiai apžaidė rajono valdžios politikus, ir šie savo rankomis pasirašė ne tik nuosprendį ligoninei ir žmonėms, bet ir savo politinei ateičiai ir perspektyvoms; taip būna, kai pasitiki komanda, deleguoji užduotis, o komanda – tyčia ar dėl nekompetencijų – įstato tau ragą.

Šiandien jau aišku, kad viskas iš to, kas išvardinta ir apie ką rėkiau savo ankstesniame rašinyje, su kaupu yra tiesa. Taigi, papunkčiui apie tai, kas buvo, kodėl taip nutiko, kas kaltas ir ar jau viskas prarasta.

1. Danauskienė tekstus rašo ne iš lubų ir ne iš oro. Danauskienė rašo iš faktų, ir tie faktai beveik visada paremti oficialiais dokumentais. Tik primenu, kas nesekėt chronologijos, kad pirmas aliarmo signalas buvo ne dėl jokių licencijų, o dėl to, kad ateityje vietos valdžia nenumato chirurgijos, operacinės, traumatologijos, reanimacijos ir intensyviosios terapijos stacionaro paslaugų ligoninėje teikimo. Rašydama apie tai, kaip po reformos Lazdijų politinė valdžia įsivaizduoja ligoninės būsimas paslaugas rajono žmonėms, rėmiausi savivaldybės administracijos direktorės Ilonos Šaparauskienės parašu patvirtintu lydraščiu Sveikatos apsaugos ministerijai, kur pridėtoje paslaugų lentelėje – kokios bus teikiamos paslaugos po reformos – būtent ir nurodyta, kad aukščiau minėtų paslaugų nebus. Taškas. Tai nusprendė politinė valdančioji koalicija – Miškinienės demokratai, Petrausko socdemai, Mikelionio liberalai ir Žymančius. Opozicija – Margelis su Klėjumi – apie tokį raštą ministerijai nežinojo, ir tas jau mano patikrinta. Gavusi tokį savanorišką savivaldybės raštą, ministerija suplojo rankomis ir dar pagyrė – šaunuoliai, padedate mums, demokratų chebryte, konservatoriams šalyje reformą įgyvendinti. 

2. Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad dabar konservatorių stumiama ligoninių reforma yra sugalvota dar anoje kadencijoje tokio valstiečio Verygos. Tik tada vaikinui nepaėjo, Karbauskis liepė atsitraukti suvokęs, kad Skvernelio Vyriausybės užmačios rajonines ligonines ne tik uždarys, bet svarbiausia – žmones kaimuose paliks be prieinamų medicininių paslaugų. Skvernelis gynė savo, Karbauskis stovėjo prie savo, galiausiai abudu susibarė, išsidraskė, atėjo rinkimai, su jais – konservatoriai į valdžią, o pastarieji iš stalčių ištraukė Verygos parengtą reformą ir ėmėsi tiesiog vykdyti. Tai tokia priešistorė, kad žinotumėte viską, kaip ir kas prasidėjo.

3. Būtina paminėti, kad anos Seimo kadencijos valstietis, o šitoje demokratu virtęs mūsų apygardos Seimo narys Zenonas Streikus yra Seimo sveikatos reikalų komiteto narys. Girdėjote kas nors jį ar jo pastangas, kaip jis rūpinasi Lazdijų ligonine per šitą naikinimo-gelbėjimo operaciją? Aš – ne! Bet mačiau ir girdėjau, kiek jis rūpinosi, kad nenukentėtų per reformą kaimyninė Druskininkų ligoninė, kurioje, beje, dirba mažiausiai du Margelio frakcijos atstovai Lazdijų rajono savivaldybės taryboje.

4.  Įstaigos licencija dėl paslaugų teikimo yra išduodama neterminuotai, t. y. turi licenciją teikti paslaugas ir jas teiki, tačiau, kas svarbiausia, privalai nuolat sekti teisės aktų pakeitimus ir kai jie keičiasi – sužiūrėti, ar nereikia kažko papildomai tavo teikiamoms paslaugoms, kad galėtum jas toliau legaliai tęsti. Taip buvo ir su Lazdijų ligonine. Dėl objektyvų priežasčių – direktoriaus Vabuolo ligos– įstaigai vadovavo, kas papuolė: nuo Talandzevičienės, Ražuko iki Gibo ir Jelisejevo, bet nė vienam iš jų nei kas perdavė, kad reikia atnaujinti licencijos sąlygas, nei anie patys tuo domėjosi, nors ir privalėjo pagal pareigas. Bet, kaip sakoma, laikini vadovai laikinai ir žiūri į atsakomybes. 

5.  Praėjusių metų pabaigoje Akreditacijos tarnyba, vykdydama pradėtą ministerijos ir šitos jau Vyriausybės sveikatos apsaugos reformą, numatė, kas taps pirmaisiais taikiniais – t. y. ką tikrins pirmiausia ir kurias rajonų ligonines ims krėsti pirmiausia. Nenoriu spekuliuoti, bet normalu, kad politiškai pradėta uoliai tikrinti tos savivaldybės, kur buvo ne konservatorių valdžia, pvz., Radviliškyje, kur konservatoriai pralaimėjo neeilinius mero rinkimus po to, kai jų meras Čepanonis su konservatoriais išėjo į Seimą, tokios patikros, kiek matau iš Seimo nario ir Akreditacijos tarnybos vadovės viešai deklaruotų susitikimų, irgi vyksta.

6.  Lazdijų ligoninei Jelisejevas laikinai vadovauti paskirtas pernai gruodį, o vasarį įstaiga sulaukė Akreditacijos tarnybos rašto, kad mes jus tikriname, mažutėliai. Ir tikrinti ėmėsi būtent tas paslaugas, kur žinojo, kad tikrai sąlygų neatitinka. 

7. Po rašto, ką tikrai žinau, tad politikai tegu nebando neigti, nes įrodymai bus, jei ką, pateikti, laikinasis ligoninės direktorius tiek valdantiesiems su mere priešaky, tiek opozicijai su Margeliu ir Klėjumi aliarmavo: gavom raštą, mus tikrina, mes neatitinkam, ką darom? Ir čia mūsų savivaldybės politikai, kurie iš esmės ir sprendžia, kokios paslaugos liks ar neliks ligoninėje ir kuo jas finansuosime, jei neduos ligonių kasos pakankamai lėšų, nesiėmė daryti nieko, kad padėtų tam ligoninės laikinajam vadovui gesinti gaisrą – surasti daktarus, kurie bent jau grafikuose „dirbs“ ir užtikrins stacionarą ir paslaugų teikimą visą parą, kad atitiktų licencijos naujus reikalavimus.

8. Jelisejevas Akreditacijos tarnybai pateikė taip, kaip buvo realybėje, o ne taip, kaip teikė pirmtakai iki jo, kai popieriai buvo tvarkingi, o paslaugos – šiaip sau. Politikai vis dar nieko nedarė, nesgi algą mokam Jelisejevui, tegu tas ir krapšto smegenis, kaip suktis. Akreditacijos tarnyba, gavusi dokumentus iš ligoninės, rankom suplojo – neatitinka, rupūžės, yra proga naikinti dalį paslaugų licencijos. Išsiuntė raštą su ultimatumais – naikinsim nuo birželio 17 dienos. Merei išsiųstame rašte – naikins jau nuo birželio 13-os. 

9. Normaliai, pamačius tokį neatitikimą oficialių raštų, man jau iš karto buvo aišku – vyksta politikavimas, o ne paslaugų išlaikymo ar uždarymo klausimas. Ir ypač žinant, kad ligoninės teisininkė buvo tas žmogus, kuris siunčiamus dokumentus kaip ir privalo sužiūrėti, kartu – tas žmogus, kuris viską žino iš vidaus, o dirbdama kartu ir Seimo konservatoriaus, Sveikatos reikalų komiteto nario Slušnio patarėja, tokią informaciją – kas galėtų paneigti – nudepešavo konservatorių valdomai Sveikatos apsaugos ministerijai. Ar šiuo atveju tokia situacija nebuvo išnaudota rajono konservatorių reitingams kelti? Kai naudodamasis administraciniais įrankiais politiniame lauke pradedi raštais gąsdinti, o tada ateina gerasis vietos konservatorių lyderis ir, pasinaudojęs savo partinėmis pažintimis, išgelbsti situaciją ir ligoninę? Deja, bet tokią nuojautą turiu, ir tolesni įvykiai, kaip matysite, ją tik vis labiau patvirtina. Apie tai – vėlesniuose punktuose. 

10. Kaip šituo momentu turėjo pasielgti rajono valdžia? Ne rėkti laikraščiuose merės vardu apie konservatorių sąmokslus sunaikinti rajoną, o kalti oficialų raštą Akreditacijos tarnybai ir ministerijai – alio, kas vyksta? Nes negali du analogiško turinio dokumentai nesutapti datomis. Bet, kaip jau sakiau, buvo ne bandoma techniškai spręsti ir aiškintis, o įsiūbuotas politikavimas. Opozicija, pajutusi, kad turi naują vėliavą mušti valdančiuosius, tą sėkmingai darė bei tebedaro.

11.  Čia reikia papildomai būtinai įterpti, kad laikotarpiu tarp vasario (kai gavo ligoninė laišką, kad yra tikrinama) iki gegužės pabaigos (kai atėjo raštai apie būsimą licencijos dalies stabdymą) ministerijai buvo nusiųstas 1-ame punkte minimas raštas apie tai, kaip Lazdijų politikai ateityje, po reformos, mato paslaugas ligoninėje. Chirurgijos stacionaro ten, kaip minėjau, nebuvo nė kvapo. 

12. Ar to nežinojo rajono valdžia? Negalėjo nežinoti. Klausimas: ar suprato, ką nusiuntė ministerijai? Ir ar suvokė, kad savo pačių rankomis pasirašė, jog ateity mums chirurgijos (kas reiškia ir reanimacijos, ir operacinės, ir kt.) stacionaro nereikės? Iš to, kas man žinoma ir ką galiu įrodyti iš mano pokalbių su mere – nesuvokė. Nes dienos chirurgija, ambulatorinė chirurgija, chirurgijos dienos centras (visos šios paslaugos surašytos Šaparauskienės rašte) yra ne tas pats, kas chirurgijos stacionaras. Įstaigų atsiųstą informaciją savivaldybės socialinio skyriaus vedėja copy-paste į lentelę, nesigilindama, nes nei čia jos sritis, nei pagal pareigybę priklauso, sukėlė ir padavė politinei valdžiai. Pastaroji pasitikėdama, prieš išsiųsdama ministerijai „Excel“ lentelėje sukeltos įstaigų pateiktos informacijos netikrino ir išsiuntė ministerijai, taip de facto savo rankomis parašė nuosprendį ligoninei, paslaugoms ir pačiai sau.

13.  Čia ir buvo bėda, kad įstaigos, kurios teikė savo vizijas, kaip atrodys paslaugų teikimas po reformos, jas pateikė taip, kaip suprato pačios. Ir, aišku, kiekviena taip, kaip įstaigai labiau apsimoka, t. y. su tomis paslaugomis, už kurias ligonių kasos tikrai sumokės ir sumokės brangiai. Jelisejevas irgi pateikė būtent taip, t. y. be chirurgijos stacionaro. Kodėl? Nes, nepaisant jo bandymo politikams (vien aš žinau, kad buvo diskusijoms ne kartą kviečiami VISŲ frakcijų vadovai, tarybos Sveikatos reikalų komitetas) paaiškinti, kaip yra su paslaugomis ir kad dabar neatitinkame licencijos sąlygų, būtent mūsų rajono politikai tuo momentu nesuformulavo Jelisejevui, kaip vadovui, naujos – politinės užduoties: vaikine, politinė rajono vadovybės valia yra išlaikyti VISAS dabartines paslaugas, tai sakyk, ko reikia, kad tą atitiktumėme. Ne, nė vienas to nepasakė – nei Miškinienė, nei Rūtelionis, nei Klėjus, nei Margelis, nei Mikelionis, nei Petrauskas. Nesuprato? Manau, kad nesuprato. O nesuprato, nes nesigilino. Bijau sakyti, kad nesigilino, nes dzin, bet mintis tokia peršasi. 

14. Kas labai svarbu? ŠIUO METU LICENCIJA NĖRA PANAIKINTA, t. y. ligoninė teikia visas paslaugas, kaip ir teikė. Ir jei kažkuriam pacientui pasakė, kad neoperuosim, nes neturim licencijos, tai tokią informaciją siųskit redakcijai ar man, ir ji bus įrodymas, kad manipuliacijos dėl sveikatos paslaugų gyventojams išlaikymo vyksta visu tempu ir kad tai yra politikų žaidimas ir artėjančių rinkimų kovos preliudija. 

15.  Vienas svarbiausių momentų, kodėl manau, kad reikalas buvo dirbtinai sukurtas. Kai paaiškėjo, kad realiai gresia ligoninei galas, visi politikai sukruto ir ėmėsi ieškoti būdų, kaip gelbėti padėtį. Vietiniai konservatoriai per partinę liniją aliarmavo partinei vadovybei, kad gelbėtų Lazdijų rajoną, merė nulėkė į susitikimą su Akreditacijos tarnyba, Jelisejevas gavo namų darbus, Šaparauskienė pasamdė vieną brangiausių šalies advokatų kontorų padėti pateikti „tvarkingus“ popierius, ir šiuo metu situacija stabilizuota. Akreditacijos tarnyba iš naujo vertins pateiktus dokumentus, ir labai labai tikėtina, kad viskas liks po senovei, t. y. visos paslaugos, kokios dabar yra, išliks. 

16.  Duok Dieve, jei taip ir būtų. Neduok Dieve, kad tą pergalę mūsų politikai vėl pasiims kaip savo asmeninius nuopelnus ir ims laikraščiuose įrodinėti, katrie iš jų „labiau myli Lietuvą“.

17. Kas kaltas dėl situacijos? Pirmiausia – mes su jumis, rajono gyventojai. Todėl, kad esame verti tokios valdžios, kokią išsirenkame. Ir jei toji valdžia nesupranta, nesidomi, nesugeba, nesuformuluoja, ko reikės ir kaip tą išsaugoti, kiek tas kainuos ir ko reikės atsisakyti, jei norėsime visko, kaip buvo, tai niekas kitas dėl tokios valdžios nekaltas, kaip tik tie, kurie ją rinkome.

18. Neturėtų kratytis kaltės ir merė, kurios vienasmeniška atsakomybė yra paskirti ligoninės vadovybę, tegu ir laikiną. 

19. Ligoninės vadovai turėtų jausti atsakomybę ir nejausti baimės, kai reikia į akis pasakyti politikams nemalonią ir nepagražintą tiesą.

20. Ir pabaigai – tai, kokios paslaugos išliks, spręsime mes visi, Lazdijų rajono gyventojai. Nes tos paslaugos reikalingos mums, ne valdžiai ir ne licencijoms. Mūsų pareiga yra suformuluoti, ko norime, valdžios pareiga – paaiškinti, kiek tai realiai įmanoma išpildyti, įstaigų vadovybių – parodyti visus savo vadovavimo sugebėjimus, kad politinė rinkėjų valia būtų įvykdyta.

21.  Kodėl visa tai parašiau? Kad kartą ir visiems laikams būtų aišku, kas yra kas, arba, kaip pasakytų toks buvęs premjero Skvernelio, kurio pavaduotoja partijoje dabar yra mūsų rajono merė, patarėjas Skirmantas, „tiesa yra svarbu“.

22.  P. S. Kai internete po šiuo straipsniu rašysite komentarus, žinokite, kad kiekvieno iš jų autorių nustatyti yra taip lengva, kaip į savivaldybės tarybos posėdį ateiti tik tam, kad gale mėnesio iš rajono mokesčių mokėtojų biudžeto tau „kanceliarines“ apmokėtų. 

Vilma Danauskienė, žurnalistė (,,Lazdijų žvaigždė", 2022-06-03)

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Labai geras, objektyvus, išsamiai aiškinantis eiliniam skaitytojui kas, kur ir kaip, straipsnis.

Tai kur dingo didžiosios komentatorės. Visokios bračiulienės, kubilienės, ramanauskienės ir t.t. Tikiuosi kad ir jom gal jau aišku pasidarė kas ir kaip, nors abejoju. Bet ko gero nedrįsta išlyst į eterį ir kiauksėt

Ar ne ji buvo rasius apie svietima ,pries uzdarant mokyklas ir ismetant zmones is darbo.

Išsižiojau per fiestą visur pirmyn kartu partijos nariai, merė jau gal pati jungsis prie margelio? GAL IR GERAI KAD DARBINAMI MARGELIO ŽMONES PAVYZDŽIUJ KULTŪROJ JUK JIS VISTIEK TUOJ SUGRĮŠ. bet antiek jie visur sukišti kad net supranti kad merei per rinkimus bus šakės.

Nu ir gerai, kad bus šakės :)))))

Visiems laikams ir taip konkrečiai su punktais (1,2,3,4...), kad būtų aišku ir konkretu, paaiškinkite kuo taip yra nusipelniusi eilinė tarybos narė, kad visur yra pirmose gretose, kad geriausia draugė, jau visas rajonas žino, o jei nežinojo tuomet perskaitė straipsnį, bet kas daugiau tokio reikšmingo apart tarybos nario mandato? Net vicemeras atokiau merės, kur pagal pareigas juk turi renginiuose būti arčiausiai. Tikrai sudėtinga iki šiol suprasti eiliniam piliečiui....Iš šalies visa tai atrodo tikrai labai, labai juokingai :). Sudėkite tašus ant i, kaip ir su padėtimi Lazdijų ligoninėje. Ačiū

Gal vyro dėmesio moteriškė negauna, tai lenda į pirmas gretas. Dėmesio kitur tikisi sulaukt. Šiaip tikrai juokinga. Net įdomu, kur dirba, kad tiek laiko turi lakstyt su mere po renginius, atidarymus ir stovėt prie paminklų.

pharmacy products<br> <br> social media marketing<br> <br> work from home careers<br> <br> affiliate marketing for software<br> <br> <br> <br> Review my site :: <a href="https://blog.8mg.africa/community/profile/zoecoaldrake845/">Join the best supplements affiliate programs in 2023</a>

Good day! I could have sworn I've been to this blog before but after browsing through some of the post I <br> <br> realized it's new to me. Nonetheless, I'm definitely glad I found it and I'll <br> <br> be book-marking and checking back frequently!<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my site; https://consuelovita.it/achieve-optimal-health-with-bloom-nutrition-superfood-probiotics - http://forum.zichen.com/home.php?mod=space&uid=6439537&do=profile

Gerb. Vilmos išdėstyta viskas nuosekliai ir teisingai, tik žinant valdančios landzberginės chuntos kurtumą, \Skvernelio liokajų norą "būti prie baliaus stalo liekanų", akreditacijos licenzijavimo tarnybos ir jos vadovės ambicijas (teismo baustiems, dar atima ir licencijas) pradėto proceso nestabdys. Geriau tuos pinigus atiduos šoviniams, negu žmonių gydymui.Be operacinės, reanimacijos , rentgeno, laboratorijos dirbančių apskritą parą -JOKIA SKUBI BŪTINOJI PAGALBA NEGALIMA>

Aiškiai matosi vienos įstaigos palaikymas ir visiems aišku dėl ko, o tai kvepia ne kaip, turėtų būti visiems vienodai dėmesingi, o ypač vedėjas. Ir vyturėlio mokyklos vaikučiai tušinukų ir batutų norėtų ir kt. gėrybių...!

Buvau nustebintas per Fiestos renginį kurį kiek supratau vede Savukas, gražu viskas ok. Bet nesupratau jie jau dirba Lazdijų kultūros centre su žmona ar tik talkina kultūros centrui? Nejaugi nebeliko kultūros centre merės aplinkos ar nepriklausomų darbuotojų kurie galėjo pravesti renginį? Viskas puiku visi šokėjai paruošti dar vadovaujant merui Artūrui o koki gi merės Ausmos pasiekti rezultatai, kuo ji galėjo nustebint? Kažkaip darosi vaizdas kad kuo plačiau atvere vartus Ausma Artūrui eiti merauti, matosi kad ji jau nesugeba suvaldyti situacijos, matosi jos pasimetims ir komandos nebuvimas, pastebiu kad net svečiai sukviesti pagal Arturą. Meres elgesys tik su direktore o ne su paprastais rinkejais jai nieko gero neduos, neišgelbės net jos dalinama makulatura. Dar vienas pastebejimas Lazdiju viesosios bibliotekos direktore su pavaduotoja lankosi Klaipedoje idomu uz kieno pinigus ir kieno kvietimu, nejaugi ir ji jau nebeklauso Ausmos ir glaudžisi prie Arturo komandos? Biblioteku, kulturos, mokyklu , bendruomeniu aplinkoj truksta meres netik paramos bet ir demesio.Liko dar keletas menesiu gal ji dar prareges?

Ausma padėkok Beniui jis ėjo per Verstaminus ir prašė kad tik balsuotum už jus.

Ale tikrai viešosios bibliotekos pavaduotoja visur lenda lygtais direktorės nebūtų. Turbūt laukia kaip greičiau direktore patapti?

ar valdzioje Lietuvoje ne DANAUSKIENES MYLIMI KONCERVAI?????