V. Šimkonis: projekto tikslas – operatyviau gydyti, išmokti apsisaugoti

Kažin ar kuris nors iš Jūsų norėtumėte, kad šalia Jūsų, ligoninės palatoje, būtų paguldytas ligonis, sergantis sunkia gripo forma? Ar norėtumėte su tokiu ligoniu net ir iš krikščioniškų paskatų dalintis viena palata? Ko gero, nenorėtumėte. Ir mes, rajono bei ligoninės vadovybė, siekiame užtikrinti pacientų saugumą. Pasinaudodami Europos Sąjungos parama, galėtume situaciją, esančią mūsų ligoninėje, pagerinti.  Šiuos klausimus užduodu todėl, kad noriu atsakyti į spaudoje, o po paskutinių publikacijų ir gatvėje man dažnai užduodamą klausimą, ką mes darysime Meteliuose, kaip mes ten gydysime infekcinėmis ligomis sergančius ligonius. Matydamas, kad klausimus šia tema man dažnai užduoda ne tik žiniasklaidos atstovai, bet ir gana išsilavinę, kompetentingi žmonės, galiu suprasti, jog situacija dėl mūsų planuojamo vykdyti tarptautinio projekto su Gardino srities infekcine klinikine ligonine ir Baltarusijos Raudonojo Kryžiaus draugijos Gardino srities organizacija rajono visuomenei yra žinoma tik iš klaidinančių interpretacijų arba iš nuogirdų. Nors finansavimas šiam projektui dar nepaskirtas, tačiau apie planuojamus darbus papasakoti galiu.
Projektas „Jungtiniai pažeidžiamų grupių sveikatos gerinimo veiksmai Gardino srityje ir Lazdijų rajone“, kaip jau matyti iš jo pavadinimo, bus vykdomas ir Gardine, ir Lazdijuose. Partnerį – Gardino srities infekcinę klinikinę ligoninę – pasirinkome neatsitiktinai. Su šia ligonine jau nebe pirmi metai esame užmezgę ryšius, joje lankėsi ir didelė mūsų ligoninės medikų delegacija. Pasisemti patirties tikrai yra iš ko. Projekto lėšomis terapinio skyriaus bazėje planuojame įrengti keturias 1-2 vietų  izoliuotas palatas – boksus su funkcinėmis lovomis. Kiekvienai palatai bus įrengtos dušo kabinos ir tualetai atskirai, kiekviena palata turės ir sukomplektuotą buitinę įrangą, atskiras vėdinimo ir kondicionavimo sistemas. Projekto lėšomis taip pat planuojame įsigyti medicininę įrangą: Holterio monitorių, spirografą, 4 deguonies koncentratorius, kraujo tyrimų analizatorių tirti virusams ir bakterijoms bei reagentus greitų testų virusams ir bakterijoms tirti, 2 asmeninius kompiuterius. Ši įranga reikalinga operatyviai infekcinių ligų, tokių kaip gripas, erkinis encefalitas, ŽIV ir kt., diagnostikai. Tikrai neplanuojame steigti infekcinių ligų skyriaus, kaip dažnai girdžiu užduodamuose klausimuose. Tam neturime teisės, todėl ir tokios minties nebuvo. Tačiau idėja turėti keturias visiškai izoliuotas palatas, pritaikytas infekciniams ligoniams gydyti, būtų puiku.
Kaip žinote, šio projekto lėšomis bus suremontuota ir buvusi Metelių mokykla, kuri šiuo metu priklauso Metelių parapijai. Suremontuotose patalpose bus organizuojami mokymai Gardino ir Lazdijų ligoninių gydytojams bei vidurinės grandies medicinos darbuotojams, teikiamos pažeidžiamų grupių profilaktikos ir ligų prevencijos paslaugos pagal parengtas vaikų ir suaugusiųjų sveikatinimo ir ligų prevencijos programas. Taip pat bus organizuojamos bendros su Gardino partneriais stovyklos bei kiti renginiai. Tikrai neplanuojame ten gydyti ligonių. Čia pažeidžiamų grupių asmenis mokysime ir šviesime, kaip išvengti  infekcinių ligų.
Pažeidžiamų grupių atstovai neturi galimybės savarankiškai šviestis, vykti į paskaitas. Bent tokiu būdu – rengdami jiems paskaitas, mokymus, seminarus – bandysime jiems padėti.
Pats esu šio projekto iniciatorius. Tiesa, man susirgus, projektą prižiūrėjo mane tuo metu pavadavusi rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotoja Dovilė Lynykienė. Tik džiaugtis reikia, jei ligoninėje atsiras modernesnė aparatūra, kad erkinį encefalitą, tuberkuliozę, ŽIV, gripą, kuris kasmet darosi klastingesnis ir pavojingesnis gyvybei, galėsime diagnozuoti, o tai reiškia – ir  greičiau išgydyti.
Vitas Šimkonis, VšĮ Lazdijų ligoninės vyriausiasis gydytojas

Autoriaus nuotrauka: