R. Sadauskas-Kvietkevičius: ar Seimo rinkimai taps referendumu dėl septintojo Dievo įsakymo panaikinimo?

Šiandien esu piktas, labai piktas. Jeigu nebūčiau atsisakęs alkoholio dar XX a. pabaigoje, tai dabar galėčiau svyruodamas tarsi tėviškės uosialapis klevas blaškytis kažkur tarp Veisiejų „Norfos“, Šv. Jurgio bažnyčios šventoriaus vartų ir autobusų stoties garsiai šaukdamas praeiviams: „Vagys! Visi vagys!“

Bet negaliu, todėl tenka rašyti čia. O kol parašysiu, Andrius Tapinas gali išknisti dar kažką naujo, čekiukų skandalas iškirsti ne tik vyriausiąjį Prezidento patarėją, tris ministrus, Lietuvos savivaldybių asociacijai vadovaujantį Jonavos merą, bet ir ką nors gerokai arčiau.

Pykstu, kad politikai, kuriuos pats prieš trejus metus išrinkau vesti mūsų šalį per tuomet nepasibaigusią pandemiją ir tuos išbandymus, kurių nė negalėjau įsivaizduoti, dabar iškelia rankas ir bando grąžinti mano jiems suteiktą mandatą kaip depozitinę tarą nuo bambalinio alaus. Pamanykit, perkrauti politinę sistemą užsimanė hakeriai nešventinto tvarto. Užsigeidė surengti pirmalaikius Seimo rinkimus, permesdami atsakomybę už savo sukurtą politinę krizę mums – rinkėjams.

„Gal prie akcijos „Skaidrinam“ reikia akcijos „Neinam į rinkimus“, nes mums reikia ne naujų rinkimų, o problemų sprendimų?“ – per LRT radiją sakė politologė Rima Urbonaitė.

Jeigu ateisiu į rinkimus ir balsuosiu už tuos pačius, kurie Tapino sugriebti už rankovės nutaiso romėnų liūtams sušerto katalikų kankinio veidą, o nepavykus paneigti kaltinimus atsiprašo ir grąžina savivaldybėms kanceliarines išlaidas, kurių negali pagrįsti dokumentais, tai suteiksiu jiems visų nuodėmių atleidimą. Ne ką geriau būtų balsuoti už dabartinę opoziciją, kurioje taip pat apstu ta pačia nuodėme nusidėjusiųjų, tik dabar trinančių rankas, kad visas dėmesys ir liaudies rūstybė atiteko Ingridos Šimonytės Vyriausybei, veidmainių. Tokiomis aplinkybėmis pirmalaikiai Seimo rinkimai taptų referendumu septintojo Dievo įsakymo „Nevok“ panaikinimo klausimu.

Ir nesakykit, kad tas čekiukų skandalas tėra kažkokia nepagrįstai išpūsta smulkmena. Po kelis, keliolika ar kelias dešimtis tūkstančių eurų mūsų išrinkti politikai nepagrįstai pasisavino būtent tada, kai mums visiems aiškino, kad nėra pinigų išlaikyti mažiau vaikų turinčias provincijos mokyklas. Ir išvis laikas didinti mokesčius, ypač savarankiškai dirbantiems amatininkams, menininkams bei ūkininkams. Nes čia kažkoks, anot finansų ministrės Gintarės Skaistės, „gyvulių ūkis“.

Būtent iš jos Apvaizda pasišaipė labiausiai, nes nepraėjo nė mėnuo nuo arogantiško savarankiškai dirbančių lietuvių pavadinimo gyvuliais, kai pačiai ministrei teko pabrukus mokesčių reformą bėgti grąžinti Kauno miesto savivaldybei kažkada nepagrįstai pasisavintų pinigų. Ar tai dėl to užsimojai didinti mokesčius, kad užtektų pasotinti augantį visų lygių valdžios apetitą?

Veisiejų turgaus prekiautojai man guodėsi, kad tą savaitę, kai dzūkeliai dar nebūna sulaukę pensijų ir socialinių išmokų mokėjimo dienos, po turgų jie vaikšto kaip po muziejų: apžiūrinėja prekes, čiupinėja vaisius ir daržoves, matuojasi drabužius, bet nieko neperka, nes piniginėse būna likę tik variokai. O patys pardavėjai, vos praaušus išvažiavę iš namų, ištvėrę žvarbų rytą ir iškepę vidudienio saulėje, džiaugiasi, jeigu uždirbti pinigai bent padengia kelionės per 2–3 rajonus kuro išlaidas.

Ar iš šitų žmonių tikitės gauti visų savo nuodėmių atleidimą? Tikitės, kad jie sąžiningai deklaruos pajamas ir sumokės visus mokesčius, kad turėtumėte ką ištaškyti vidutinio lietuvio transporto priemonės kainą viršijančiam savo naujo automobilio remontui?

Dar iki čekiukų skandalo paviešintais Seimo Etikos ir procedūrų komisijos duomenimis, kai kurie parlamentarai savo automobilių eksploatacijai bei remontui išleido didžiąją dalį parlamentinei veiklai skirtų lėšų. Pavyzdžiui, per pandemiją, kai kelionės iš vienos Lietuvos savivaldybės į kitą buvo apribotos, per devynis 2021 metų mėnesius Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Zenonas Streikus tam panaudojo 6 907 eurus. Baltą kaip Ančios ežero gulbė BMW X5 Z. Streikus dar anoje kadencijoje deklaravo nusipirkęs daužtą – galimai būtent tam, kad galėtų susiremontuoti mokesčių mokėtojų pinigais. 2020 m. Lazdijų ir Druskininkų rinkėjų balsais jis buvo antrą kartą išrinktas į Seimą ir niekam toks pasipinigavimo būdas neužkliuvo, nors visa informacija apie parlamentinių lėšų panaudojimą buvo viešai prieinama. Juk galiojančių įstatymų nepažeidė, o sąžinės išrašo prie kandidato anketos Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklapyje prisegti nereikėjo.

Kol mano Vyriausybė vaidino įsižeidusią kekše pavadintą katalikiškos gimnazijos pirmūnę, o Žuvinto rezervate brakonieriaudami įkliuvo aplinkos apsaugos pareigūnai, iš šitos veidmainių šalies į Šviesą tunelio gale išėjo Alma Adamkienė. Asmenybė iš tų laikų, kai didelė meilė galėjo trukti visą ilgą gyvenimą, per pusę Lietuvos istorijos vadovėlio storio. Viena sukūrusi Pirmosios valstybės ponios instituciją ir jai kartelę užkėlusi taip aukštai, kad dar ilgai niekam nepavyks pasiekti. Žodžius Pareiga ir Tėvynė turėjusi teisę ištarti viename sakinyje. Amžiną atilsį duok mirusiai, Viešpatie, ir amžinoji šviesa jai tešviečia. O mums, čia likusiems blaškytis, neleisk prarasti vilties, kad ir tarp politikų pasitaiko nevagių.

Romas Sadauskas-Kvietkevičius (,,Lazdijų žvaigždė", 2023-05-26)

Š. Mažeikos nuotr.

Autoriaus nuotrauka: