A. Klėjus: ar išliksime konkurencingi ir padidės atlyginimai?

Neseniai teko skaityti Vilniaus universiteto Geografijos ir kraštotvarkos katedros prognozę – publikaciją apie Lietuvos gyventojų kaitą penkerių metų laikotarpiu. Pateikti rezultatai tikrai nekvepia optimizmu, labiau bauginantys, nes prognozuojamas 5,43 procento gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje.
Didžiausia demografinė netektis gresia šiauriniams Lietuvos rajonams, tačiau liūdniausia, kad nuo šiaurinių rajonų neatsilieka vienintelis Lazdijų rajonas iš visos Pietų Lietuvos, kur prognozuojamas gyventojų mažėjimas net 11,43 procento. Šiems skaičiams daugiausia įtakos turės ne emigracija į užsienį, tačiau vidinė emigracija į didžiuosius Lietuvos bei aplinkinių regionų miestus, ieškant geriau mokamo darbo, palankesnių gyvenimo sąlygų. Taip jau yra visoje Lietuvoje, kad iš kaimiškųjų regionų žmonės daugiau migruoja į didžiuosius Lietuvos miestus ir tik vėliau, nepatenkinę savo lūkesčių, renkasi emigraciją į užsienį. Nors gyventojų mažėjimo tendencija panaši visoje respublikoje, tačiau nesinorėtų būti tarp sparčiausiai nykstančių rajonų. Apmaudu, daugelį iš mūsų baugina ir kelia nerimą, kokia gi bus ateitis, kaip pavyks prisitaikyti prie šių globalizacijos procesų. Pradedame ieškoti atsakymų, formuojame kaltinimus, dažniausiai nukreiptus į valdžią, įstatymus. Ir iš dalies esame teisūs, tačiau ar prisiimame nors kiek atsakomybės sau, kai patys rinkimų metu, net nesusimąstydami, atiduodame savo balsą. Vėliau, matydami išrinktųjų klaidingus sprendimus, juos toleruojame. Pasaulis nestovi vietoje, gyvenimo tempas ir ritmas įgauna vis didesnį pagreitį, prie kurio žmogus tiesiog yra priverstas prisitaikyti arba...
Neužmirškime, kad ekonomika, atsižvelgdama į nuolat kintančius žmonių poreikius, vystosi ir kinta labai greitai. Ketvirtoji pramonės revoliucija, kuri, ekonomistų vertinimu, prasidėjo labai greitai ir truks labai trumpai, meta didžiulį išlikimo iššūkį regionams, ypač kaimiškiesiems, kur vietinė valdžia turi rodyti ypatingą dėmesį investicijoms, darbo vietų skaičiui išlaikyti, sudarydama palankias sąlygas sėkmingam verslui, nekalbant jau apie galimybę naujiems inovatyviems verslams kurtis. Dar geriau būtų – technologinių transformacijų inovacijoms diegtis arba surasti išskirtinių paslaugų joms aptarnauti, kad būtų galimybė pritraukti žmones iš regiono centrų ar net emigravusius tautiečius. Be šios technologinės, ekonominės transformacijos daugelyje savivaldybių vyraujantį feodalinį požiūrį, jeigu nepritari, tai tu netinkamas, turi keisti šeimininkiškas, bendruomeniškesnis supratimas. Kai kuriose savivaldybėse sunku tai įgyvendinti, nes vadovai nesikeičia jau daugelį kadencijų, formuojasi asmeninės nuostatos ir poreikių tenkinimas. Kaip teigia politologai, iki dešimtmečio trunkančios kadencijos visiškai panaikina demokratijos sampratą tame teritoriniame vienete, pradeda vyrauti autoritarizmas ir vienvaldystė. Nauja ateinanti banga yra nesuderinama su feodalizmo apraiškomis, ji orientuota į žmogų ir į visuomenę nukreiptą gėrį. Dažnai pamirštame, kad žmogus yra didžiausia vertybė ir nesvarbu, pritaria jis tau ar ne, diskutuojant, bendradarbiaujant kartu galima pasiekti gerų rezultatų. Be galo svarbu efektyvus tinklo optimizavimas, peržiūrėtos investicijos, nesivaikant piaro.
 Kalbant apie investicijas: šiais metais Valstybės kontrolė atliko 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos įgyvendinimo auditą. Iš pateiktų išvadų matyti, kad didžioji dalis investicinių lėšų yra panaudotos ne pagal ES nuostatas, siekiant konkurencingos ekonomikos, investicinės grąžos. Tai akivaizdu, nes radiatorių keitimas, automobilių įsigijimas, pastatų remontas nėra tai, kas sukuria konkurencingą ekonomiką ir investicinę grąžą. Suprantama, kad regionams skirtas lėšas reikia panaudoti, tačiau ir čia reikalingas šeimininkiškas požiūris, juolab kad šalia ES skirtų lėšų reikia prisidėti dar ir savomis biudžeto lėšomis. Neefektyvus biudžeto lėšų panaudojimas, kuris artėjant rinkimams vis ryškiau matosi, nulemia žmonių atlyginimo dydžių sąstingį. Juk siekiant bent kiek pristabdyti žmonių migraciją, reiktų didinti atlyginimus, kurie stipriai atsilieka nuo didėjančių vartojimo prekių kainų. Atsisakius abejotino investicinio projekto, galima būtų padidinti atlyginimus biudžetinių įstaigų darbuotojams, kurie uždirba minimumą arba vos perkopia jį. Kaip teigia vienas iš ekonomistų, „ko reikia padoriam pragyvenimui: buto, išmaniojo telefono, nedidelės mašinytės, paatostogauti – tai yra poreikių krepšelis. Žmonės pasiskaičiuoja ir mato – neišeina.“ Kita vertus, tinkamai perskirsčius finansus, net ir padidinus atlyginimus, dalis pinigų sugrįš į biudžetą per gyventojų pajamų mokestį, negi taip sunkiai suprantama. Juk tai šimtą kartų naudingiau negu abejotinas piarinis projektas.
Aišku, norint pakeisti iš esmės ekonominę padėtį regionuose, vien vietinės valdžios norų nepakaks, reikalingas ir centrinės valdžios palaikymas. Siekiant tinkamų sprendimų ieškant investuotojų, reikalingas ir partinis Seimo ar Vyriausybės narių palaikymas. Tokia jau politinė valdymo sistema. Kyla klausimas, ar dalyje Lietuvos savivaldybių sukurti įvairūs judėjimai yra efektingi valdymui bei sprendimų įgyvendinimui, ar gali atstovauti žmonėms ir pildyti jų lūkesčius. Juk judėjimas yra gerokai siauresnė organizacija, orientuota į sukonkretintas atskiras veiklas, lobistines, atskirų interesų grupes. Visiškai skiriasi nuo politinių organizacijų, kurios turi platų veiklos spektrą, programines nuostatas, organizacinę struktūrą, atsakomybę rinkėjams, organizacijos valdymo organus. Matyti tik viena, kad galimybės ginant žmonių interesus yra ryškiai skirtingos. Kaip teigia politologas A. Kulikauskas, „naujosiose savivaldybių tarybose vis tiek greičiausiai dominuos tradicinės partijos, tik šios tarybos, kurios bus atskiestos ir judėjimų atstovais, skęs dar didesniame chaose nei iki šiol. Tad galutinis rezultatas – dar didesnis rinkėjų nusivylimas. Galime nertis iš kailio, tačiau naujos Amerikos neatrasime. Demokratinės politikos ir visuomenės dalyvavimo joje pagrindas ir esmė – partijos. Visa kita – tik surogatai“.

Audrius Klėjus, lazdijietis

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

gal tamstai raudonos vėliavos ir plačios tėvynes nostalgija , kaip tėvelis mokė

tai kad ten kur raudonos vėliavos tai tik viena neklystanti partija buvo, o pas mus demokratija ir partijų daug pasirinkimas, va tep ir čia Audrius teisus.

kas čia toks jis tipo politikas ar romanu kūrėjas

Gera nuomonė, reikėtų susimąstyti visiems. Jau neramu darosi, kaip autorius teigia, šitam feodaliniame rajone. Aiškiai matosi, kad esame jau giliai š....je.

Antanas - teisus!

klejus pats buvo sios mūsų rajono politikos vienas iš vadovų, dabar tik kitus komentuoja. reikejo dirbti parodyti pavyzdi ne kalbom o realiais darbais. reikejo pereiti i opozicija jei mate kad kas negerai o dabar klauno vietoj.....

Šaunuolis, Audriau! O kai kuriems komentatoriams matau, kad darosi labai neramu.

Klėjus buvo vienas iš vadovų tačiau su juo susidorojo, buvo idėjų ir gerų darbų, tai nepatiko Margeliui. O klounais tai mes esame visi, besityčiodami vieni iš kitų, pasiduodantys manipuliacijomis.

Nors ir susidorojo, bet gerb. Audrius Klėjus neprapuolė ir dirba, nes turi galvą ir išsilavinimą, o vat kaip carui būtų...

Būsimas meras

Šaunuolis Audriau

Nejuokinkit jam iki mero labai toli, jau buvo valdžioj matėm jo darbelius ir jo charakterį, jei visam rajone nebuvo jam darbo tai žinokit , o jei grįžtų tai būtų dar blogiau nei dabar,

Tau gal būtų blogiau, nes reiktų pradėt dirbt, o ne pletkus nešiot!

Labai teisinga nuomonė.

Labai neteisinga nuomonė, tai kodėl dirbdamas administracijos direktorium darbuotojams nuiminėjo priedus ir procentus prie atlyginimų, gal jau pamiršo,

kiba pamiršai kas priedus "skirsto"???būtų labai įdomu pažiūrėt tie priedai. Ypač banguolės...

Nes gal ne visiems darbuotojams ten yra už ką mokėti priedus ir procentus prie atlyginimų :D

kas čia toks , per funtikas ar špuntikas ?

Gerb. A. Klėjau, laukiam Jūsų sugrįžtant, nes čia kuo toliau tuo gražiau.

O jei ne duok dieve grįžtų tai būtų dar gražiau,

Pradėtum dirbti, o ne iškėlus galvą lakstytum ir komentarus rašytum...

tai kur klejus emigravo kiba į Rusijaaa

Už gerus darbus gavo tremties.

baikim ji kelt ant sakiu nieko jie rajonui nenusipelne savo zmona idarbino o ka daugiau gero nuveike.

Gaila, kad tik žmoną. Galėjo visą giminę!

o kas žino apie jo gimines ???

Visi žino apie jo gimines ir kiek įdarbino savo giminaičių, taip kad kuo toliau nuo tokio žmogaus,

Komentatoriau, pats klausi- pats atsakai. Sindromas...

Iš kur pas žmones tiek pagiežos. Puikus, nuoširdus, atsakingas žmogus. Kiek kreipėmės su problemomis, nei Salatka, nei Margelis nesprendė jų. Kiek matyti, išskyrus žmoną, nė vieno savo giminaičio neįdarbino.

Taip rašo tik tas, kuris visiškai nepažįsta nei Klėjaus, nei jo giminių ir nežino kiek jis jų turi, palyginus su Margeliu, kuris net su Mikutavičium atrado giminystės ryšį:-)

Lietuvoje partijos yra nusikaltėlių susivienijimai ir jokios demokratijos nekuria. Piliečiai - tai tik įrankis pralobti. Jūs, ponas Audriau, tik komentuojat kitų nuomones ir statistinius duomenis. O kaip pasirūpinti provincijos žmonėmis visiškai neturit vizijos. Ir rašote straipsnius, kad išliktute ant bangos ir išlikti prie lovio, nuo kurio Margelis nuvijo. Geriau pasistenkit, kad Marijampolėje jumis pasirūpintų tie užsieniečiai, kuriems dirbate. Nes Lazdijuose niekas prie lovio Jūsų neprileis.

Gerb. AUDRIAU, nekreipkit dėmesio į tokius komentarus, nes tai rašo tie, kurie ir nagais, ir ragais įsikirtę į tą lovį, ir turi labai didelę baimę jį prarast! O apie judėjimų "demokratiją" mes labai gerai žinom...

Matau, kad jūs esmės nepagaunat. Jei komentaro esmės nepagaunat arba mažas intelektas tai neskubėkit komentuot. Šiaip smegenys skirti galvoti. Nors tokioje šalyje mažai žmonių, kurie mąstytų savo galva ir nebūtų valdomos marionetės.

o kokia jau Margelio vizija - tuštėjantys kaimai???

Margelio nėra Skuode,Visagine,Kalvarijoje,Pagegiuose,Plungeje,Biržuose bet demogafine padetis mažėja tai ka klijus pridaris kad pakeltų statistika

O körpe güneş görmemiş beyaz vücudunu öpüp yalamaya başladım,<br> <br> heyecandan kapıyı kilitlemeyi unutmuşum. Gir artık <br> <br> diye inledim. Bir gün öğretmen soyundurma.<br> <br> <br> <br> <br> <br> My page: <a href="http://realestatevo.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=pohybovestudiofanatic.cz%2Fhr%2Fqrq067f2w">minyon amazing legal milf cameltoe</a>

Panašu, kad rajonas artėja prie išnykimo ribos...

jeigu nieko nekeisim, greit rajone liks tik mero giminės ir padlaižiai. Bet tikiu, kad po rinkimų reikalai keisis nes jau iki to laiko mero dovanėlės ir nuotraukos bus iki gyvo kaulo įgrisusios.

kaip tau negėdą Audriau rašyt tokias nesamones

Šaunuolis, Audriau. O tiesa akis bado..

Gerai rašai Audriau, rašyk dažniau nes tavo minčių bijo, gi iš tikrųjų tiesa akis bado.

Tik nereikia vynioti A. Klejaus i vata. Parasineti straipsniu ale protingu daug kas gali, bet kai susiduri akis i aki su tokiu zmogum nelabai miela darosi