K. Sukackas: kieno ausys kyšo iš milijoninių vandentiekio projektų?

Antikorupcijos komisijos posėdyje pradėti svarstyti pastaraisiais metais vykdyti ir tebevykdomi įmonės „Lazdijų vanduo“ milijoniniai vandentiekio projektai sulaukė daug susidomėjimo.

Sveikintina, kad Antikorupcijos komisijos nariai ėmėsi tokio sudėtingo darbo, nes anksčiau rajono savivaldybės vadovai tik pasidžiaugdavo apie tokių svarbių rajonui vandentiekio ir kanalizacijos projektų vykdymą ir užbaigimą, tačiau mažai pateikdavo informacijos apie įvairius šių projektų įgyvendinimo niuansus: kas atlikdavo trasų projektavimo darbus, kaip buvo vykdomi konkursai darbams atlikti, kas vykdė tokių darbų priežiūrą, kodėl, dėl kokių priežasčių dažnai tokių projektų įgyvendinimo terminai buvo pratęsiami, kodėl, kaip keisdavosi jų finansavimas, ir t. t. Iškyla labai daug klausimų, todėl Antikorupcijos komisija pagaliau ėmėsi jų išaiškinimo.

Ten, kur naudojamos didžiulės lėšos, visada atsiranda galimybė korupcijos apraiškoms, kitiems negatyviems reiškiniams. Valdžioje esantys rajono politikai viešai nuolat mini, kad vykdant tokius milijoninės vertės projektus būtinas visiškas skaidrumas ir viešumas, kad būtų išvengta įvairių piktnaudžiavimų, ir t. t. Dažniausiai tokie didelės apimties europiniai projektai vykdomi tik gavus rajono valdžios palaiminimą. Todėl neatsitiktinai praėjusiame Antikorupcijos komisijos posėdyje daugiausia dėmesio buvo skirta dar neužbaigtam vandentiekio projektui Seirijuose, dėl kurio vandentiekio įmonė bei rajono savivaldybės vadovai šiuo metu jaučia didelį galvos skausmą. Aplinkos projektų valdymo agentūros kontrolieriai, patikrinę projekto viešųjų pirkimų procedūras, nustatė pažeidimų ir pateikė 38 011, 39 euro vertės sankcijas, pareikalavo sumokėti baudą.

Toliau nagrinėjant klausimą komisijos posėdyje, išlenda ir politinė potekstė, kuri galimai inspiravo projekto svarstymą. Prieš Naujuosius metus rajono taryboje susiformavo nauja valdančioji dauguma, į kurią iš opozicijos – A. Margelio judėjimo „Pirmyn! Kartu mes galim“ perbėgo buvusi Seirijų seniūnė Česlova Šmulkštienė, kurios anūkas Justinas Šmulkštys vadovavo vandentiekio įmonei, kai buvo vykdomas šis vandentiekio projektas.

Taigi kas gali paneigti, kad ne be opozicijos atstovų klausimas atsirado ant Antikorupcijos komisijos stalo? Suinteresuotumas čia išlenda kaip yla iš maišo, vargu ar judėjimo atstovai gali taip greitai pamiršti pas valdančiuosius perbėgusią tarybos narę ir jai nekerštauti. Juk giliau pasiknaisiojus galima rasti tų neaiškių, neskaidriai supintų virvučių galų, kuriais glaudžiai surišti rajono politikai, ir juos patampius gali paaiškėti negerų dalykų.

Ar ne taip daroma – juk rašėme, kad į naują rajono valdančiąją daugumą Č. Šmulkštienė persėdo galimai ne už dyką? Antra vertus, tą suinteresuotumą išduoda ir tai, kad Antikorupcijos komisijos posėdį stebėjo ir opozicijos atstovai A. Margelis, A. Klėjus bei kiti tarybos nariai, daug už projekto vykdymą atsakingų savivaldybės administracijos darbuotojų. Iškalbingas faktas, nes tiek anksčiau rajonui vadovavusiems politikams, kai buvo pradėti tokie projektai, tiek dabartinei rajono valdžiai tapo  įdomu, kur link pakryps tokie svarstymai, ką jie parodys, kas ką kaltina dėl padarytų pažeidimų. Visada yra tikimybė, kad iš projektų gali išlįsti politikų ausys, tarpusavio glaudūs ryšiai, paaiškėti naujų dar neskelbtų, galbūt net sensacingų aplinkybių.     

Kaip ten bebūtų, šis posėdis parodė, kad rajonui vadovavę bei dabar vadovaujantys politikai ir vandentiekio įmonės vadovai nenori prisiimti atsakomybės dėl vykdant projektą Seirijuose padarytų pažeidimų. Tą atsakomybę mėto kaip karštą bulvę vieni kitiems. Bet juk už padarytus pažeidimus vandentiekio įmonei reikės mokėti baudas greičiausiai rajono biudžeto lėšomis. Tą šiame posėdyje pripažino ir rajono savivaldybės administracijos direktorė Ilona Šaparauskienė, kuri teigė, kad pasitarus su teisininkais paaiškėjo, jog pažeidimų užginčyti teisme nepavyks, todėl kvietė neieškoti kaltų, o išspręsti šį klausimą taip, kad Seirijų gyventojai kuo greičiau gautų vandentiekio ir kanalizacijos paslaugas, o vandentiekio įmonė ir savivaldybė kuo mažiau nukentėtų dėl to.

Posėdyje nuspręsta sudaryti darbo grupę iš Antikorupcijos komisijos narių, kuriai pavesta atidžiau ir išsamiau išanalizuoti vandentiekio įmonės vykdytus bei vykdomus projektus ir išvadas pateikti svarstyti komisijai. Reikia tikėtis, kad darbo grupės nariai susidoros su milžinišku darbu, su jiems pavestomis funkcijomis ir atskleis daugiau aiškumo įgyvendinant vandentiekio projektus, finansuojamus lėšomis, gautomis iš Europos Sąjungos fondų.

Tai yra viešas interesas ir visuomenė nori sužinoti, kaip yra panaudojami pinigai.  

Kęstas Sukackas (,,Lazdijų reklama", 2022-02-01).

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Toki vadovai merei tinka. Ištemps ji, pasakys komisijai, kad tep turi būti ir viskas, juk laiko nesugrąžinsi.

Hastanın endişelerine, uygun bir şekilde empati kurarak, dinleyerek ve <br> <br> onlara dikkat Genel olarak kötü bir ruh hali <br> <br> vardır eczaneye geldiğinde.<br> <br> <br> <br> my blog post :: <a href="http://house.speakingsame.com/floorplan.php?sta=vic&addr=91+Arthurton+Road&q=Northcote&url=pievedispaltenna.it%2Ffhd2brtl">Bangladeş'te eczane konu incelemesi</a>