K. Sukackas: juk karantinas visų neišlygino? Kodėl „Maximai“ galima, o „Laurigai“ ne?

Sako, kad per karantiną visi lygūs ir visiems vienodos taisyklės galioja. Tiek mažas, tiek pagyvenęs, tiek senukas turi saugotis baisios ligos, būti namuose. Visi turi dėvėti kaukes, plauti rankas, visi laikytis atstumo, visi...
Gal šiek tiek karantinas, virusas tos lygybės principą ir įgyvendina, šiek tiek pasaulį palygina,  tačiau ne visur. Ir tai ne apie komunizmą, socializmą ar kitokį „izmą“, kurio mums, vyresniems, teko paragauti. „Nei tuomet buvo lygybė, nei dabar, nereikia čia svaigti apie nesamus dalykus“, – girdžiu man prieštaraujantį draugą. Ir galima prieštarauti, ginčytis, tačiau jo žodžiuose daug tiesos, logikos.
Pirma. Tokių krizių, virusų metu labiausiai nukenčia socialiai mažiausiai apsaugoti žmonės – sunkiai besiverčiantys, bedarbiai ar dirbantys ir gaunantys mizernus atlyginimus, už kuriuos gali vos prasimaitinti ir sulaukti kito atlygio. Kitaip tariant, gyvenantys nuo algos iki algos. Tai ne ta kategorija žmonių, kuri galėtų dirbti nuotoliniu būdu.  
Antra. Dabar ekonomistai kalba, kad nuo koronaviruso sukeltos krizės labiausiai nukentės smulkiojo verslo įmonės, kurioms veiklos sustabdymas – pavojingas. Pinigų neuždirbo mažos drabužių, papuošalų ir kitų prekių parduotuvėlės, laikrodžių taisyklos, fotostudijos, taip pat individualia veikla užsiimantys gėlių, vaiskrūmių, medelių pardavėjai. Čia galima vardinti ir vardinti, kiek nuostolių patyrė įvairių sričių verslininkai. Bet kodėl drabužius, gėles galėjo siūlyti prekybos centrai „Norfa“, „Maxima“, „Aibė“, „Iki“, o tokios parduotuvės Lazdijuose kaip žvejų reikmenų, „Lauriga“ ir kitos nedidelės įmonėlės privalėjo užsidaryti?
Juk jose niekados nebus eilių, jos įsikūrę mažose patalpose, telpa vos po keletą žmonių, todėl mažiau rizikos užsikrėsti, geresnės sąlygos pasirūpinti saugumu ir dezinfekcinėmis priemonėmis negu didesniuose prekybos centruose.
Kur teisybė? Na, didesni visada būna galingesni, o smulkesni – silpnesni, ir jiems tokios krizės itin stipriai smūgiuoja. Gali ir neprisikelti. Bet reikėtų kažkaip valstybei rasti pusiausvyrą tarp verslų, nepamirštant tų, mažesniųjų. Ar bus atsižvelgta į skirtingas kategorijas valstybei skirstant paramą, parodys ateitis. Tačiau džiugu, kad kai kuriems verslams jau panaikinami apribojimai, jie atsidaro.
Pasimokę tapsime tvirtesni ir išgyvensime. Tik ar patyrę epidemiją būsime teisingesni? 

Kęstas Sukackas

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Tarp lygių visais laikais būna lygesnių.