Justas Pankauskas: dalyvaujamojo biudžeto idėją galime įgyvendinti Lazdijų rajone

Dalyvaujamasis biudžetas – tai naujas terminas Lietuvoje, tačiau jau tris dešimtmečius taikomas Vakarų šalyse. Jo idėja paprasta – visuomenė įtraukiama į rajono biudžeto paskirstymą ir sprendžia, kokiems projektams skirti dalį savivaldybės biudžeto lėšų. Taip pasiekiami keli tikslai: sprendimai nėra primetami iš valdžios – patys gyventojai įpareigoja valdžią realizuoti jų idėjas. Taip pat didėja žmonių motyvacija asmeniškai tiesiogiai prisidėti prie rajono gerovės kūrimo.
Tokią idėją įgyvendinti rajone galime jau su būsimu kitų metų biudžetu. Tai žadėjome žmonėms dar prieš savivaldos rinkimus. Remiantis Lazdijų rajono savivaldybės 2019–2020 metų strateginiu veiklos planu, vienas tikslų yra gerinti ir plėtoti patrauklią gyvenamąją aplinką. Būtent prie šio tikslo ir būtų įkomponuota dalyvaujamojo biudžeto eilutė.
Įgyvendintų pavyzdžių turime ne tik aplinkinėse šalyse – Lenkijoje, Estijoje, bet ir kaimyninėje Alytaus savivaldybėje. Projektai „Dainų slėnis – gyvas“ ir „Čiuožykla prie Didžiosios Dailidės“ – tai alytiškių sprendimu iš biudžeto finansuojami projektai pagal dalyvaujamojo biudžeto idėją. Sprendžiant, kuris projektas labiausiai reikalingas iš 20 pasiūlytų, balsavo net 1300 miesto gyventojų.  
Idėjas elektroniniu arba paprastuoju paštu galėtų siūlyti tiek organizacijos, tiek kiekvienas gyventojas, o už jas balsuoti – kiekvienas, kuris registruotas Lazdijų rajone ir yra vyresnis nei 16 metų. Dalyvaujamojo biudžeto praktiką kaip gerąją patirtį galime priimti ir Lazdijų rajone, todėl artimiausiu metu parengsiu tokio savivaldybės nutarimo projektą ir teiksime jį savivaldybės tarybai pritarti.
Šiuo metu skaičiuojama, kad net 1,5 tūkst. skirtingų šalių vietos savivaldybių įgyvendina dalyvaujamuosius biudžetus.
Justas Pankauskas, Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narys, Ekonomikos ir finansų komiteto pirmininkas

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Puiku, būtinai dalyvausiu jei toks vyks