Mūsų kraštietė – mokslų daktarė

Daktaro disertaciją apsigynusi Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovė Rita Petlickaitė labai tiki, kad gyvenimas Lazdijuose gerės.

„Galutinai užbaigtas vienas didesnių gyvenimo projektų – apginta daktaro disertacija. Daug palinkėjimų pailsėti ir nesustoti. Bet viskam savas laikas. Pirmiausia nuoširdžiausiai ačiū visiems, kurie padėjo nueiti šį nelengvą, bet labai įdomų kelią. Kur toliau? Matysim...“ – savo feisbuko paskyroje tokia žinia pasidalijo kraštietė, Žemės ūkio akademijos Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovė Rita Petlickaitė.

– Kokia tema, kokios srities darbą apsigynusi tapote mokslų daktare?

– Lietuvos energetikos institute, vykdančiame bendrą doktorantūrą kartu su Kauno technologijos universitetu ir Vytauto Didžiojo universitetu, apgyniau technologijos mokslų srities aplinkos inžinerijos mokslų krypties darbą „Biokuro ir šilumos gamybos iš daugianario pasėlio biomasės ir pelenų naudojimo tręšimui technologinis aplinkosauginis vertinimas“.

Mokslinė veikla man nėra pagrindinė – visu krūviu dirbu VDU Žemės ūkio akademijos neakademiniame padalinyje, tačiau dalį laiko skiriu ir mokslinei veiklai. Apgynus disertaciją savarankiškas mokslininko kelias tik prasideda, tikiuosi, pavyks suderinti visas vykdomas veiklas.

– O gal savo žinias pritaikysite ir gimtinėje, Lazdijuose?

– Kas žino – žinių per darbo karjerą sukaupta tikrai nemažai. Gal daugiau vadybos, strateginio planavimo, projektų rengimo ir įgyvendinimo.

Nors ir keista, mano bazinis išsilavinimas yra socialinių mokslų srityje. Lietuvos žemės ūkio universitete esu įgijusi ekonomikos bakalauro ir ekonomikos magistro kvalifikacinius laipsnius. Daug aplinkybių lėmė, kad doktorantūros studijos buvo pasirinktos kitoje mokslo srityje, kuo labai džiaugiuosi, nes žinių bagažas dar labiau išsiplėtė.

Skirtingose Lietuvos savivaldybėse intensyviai yra dirbta kone 15 metų, kuomet teko konsultuoti vietos veiklos grupes, vesti mokymus, tačiau į Lazdijų rajoną darbo reikalais teko užsukti vos kartą kitą. Galbūt dar pasitaikys progų būti naudingai ir Lazdijams.

– Ar besimokydama Lazdijų gimnazijoje galvojote, svajojote, jog vieną dieną tapsite mokslų daktare?

– Na, tokių minčių tikrai nebuvo. Mokslai sekėsi (ačiū visiems mane ugdžiusiems mokytojams), tačiau, jei atvirai, baigdama mokyklą neturėjau atsakymo, kuo norėčiau būti. Dabar manau, kad studijuoti tuometiniame Žemės ūkio universitete buvo vienas geriausių mano sprendimų, nulėmusių tai, kad turiu tikrai patinkantį darbą, atveriantį vis naujų galimybių.

Lazdijų rajono jaunimui, galvojančiam, kur stoti, siūlau pagalvoti apie studijas VDU Žemės ūkio akademijoje. Pasirinkimo spektras platus – nuo apskaitos ir finansų, verslo vadybos iki agronomijos ar inžinerijos. Žemės ūkio specialistų, ypač inžinierių, rinkoje labai trūksta, tad darbo vieta yra garantuota. Žemės ūkis šiandien yra nepaprastai modernus, tad ir darbo pobūdis kardinaliai pasikeitęs – dirbti reikia ne sunkiai, o išmaniai. Po bakalauro ir magistro studijų, žinoma, galima rinktis studijuoti doktorantūroje, bet šiuo atveju reikia gerai pasvarstyti, ar tikrai to reikia.

– Ar lankotės mūsų rajone? Kaip atrodo Lazdijai iš šalies?

– Žinoma, lankausi, juk čia mano tėviškė, čia gyvena tėvai. Lazdijai visada buvo gražūs, apsupti nuostabios gamtos. Miestas ir rajonas gražėja, tik gaila, kad ne visos paslaugos čia gyvenant yra prieinamos. Labai tikiuosi, kad gyvenimas Lazdijuose gerės ir, pvz., savivaldybių reitinguose vertinant pagal gyvenimo kokybės indeksą neliksime paskutinėje vietoje.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-05-09)

 

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.