Kauno klinikose atidaryta moderniausia Baltijos šalyse Vaikų reabilitacijos klinika: naujos galimybės mažiesiems pacientams

2025 m. balandžio 29 d. Kauno klinikose įvyko istorinė akimirka – duris atvėrė naujoji Vaikų reabilitacijos klinika. Tai moderniausias vaikų reabilitacijos centras Baltijos šalyse, kuriame įdiegtos pažangiausios medicinos technologijos ir metodikos, siekiant suteikti geriausias galimybes vaikams, susiduriantiems su judėjimo ir raidos sutrikimais.

Klinikos atidaryme dalyvavo sveikatos apsaugos ministras, Kauno miesto vadovai, gydytojai, pacientų šeimos, taip pat projekto rėmėjai. Naujoji klinika įkurdinta šiuolaikiškame pastate, suprojektuotame taip, kad atitiktų ne tik medicininius, bet ir psichosocialinius vaikų poreikius – erdvės pritaikytos žaidimams, edukacijai, terapijoms.

Inovatyvi įranga – žingsnis į priekį reabilitacijoje

Klinikoje įrengti robotizuoti eisenos treniruokliai, padedantys vaikams mokytis vaikščioti ar tobulinti eiseną. Tokia įranga leidžia pritaikyti treniruotes pagal individualias paciento galimybes, o rezultatai fiksuojami realiuoju laiku. Taip pat naudojami interaktyvūs robotai rankų motorikai atkurti, specialūs prietaisai pusiausvyrai lavinti, kompiuterinė 3D judesio analizė, leidžianti tiksliai įvertinti raumenų ir sąnarių veiklą.

Didelis dėmesys skirtas multisensorinėms erdvėms – klinikoje įrengtas sensorinis kambarys, kuriame aplinkos garsai, šviesos ir tekstūros padeda lavinti pojūčius, raminti emocijas, skatinti kognityvinius įgūdžius. Be to, terapinė virtuvė skatina vaikus lavinti smulkiąją motoriką, ugdyti savarankiškumą atliekant kasdienes užduotis.

Plati paslaugų apimtis – nuo kūdikių iki paauglių

Pasak klinikos vadovės doc. Indrės Bakanienės, naujoji klinika teiks reabilitacijos paslaugas vaikams, sergantiems cerebriniu paralyžiumi, po galvos smegenų traumų, po insulto, neurochirurginių ar ortopedinių operacijų, sergantiems genetinėmis ir neuromuskulinėmis ligomis. Ši klinika leis pradėti reabilitaciją iš karto po ūmaus gydymo, dar ligoninėje, užtikrinant nenutrūkstamą priežiūrą. Tai ypač svarbu neurologinių būklių atveju, kai ankstyvas įsikišimas gali lemti geresnius ilgalaikius rezultatus.

Klinikoje per metus planuojama stacionare gydyti apie 300 vaikų, o ambulatorines ir dienos stacionaro paslaugas suteikti dar iki 3 000 mažųjų pacientų. Klinikos specialistų komanda sudaryta iš gydytojų reabilitologų, kineziterapeutų, ergoterapeutų, logopedų, psichologų, socialinių darbuotojų. Komanda dirbs daugiadalykio bendradarbiavimo principu, siekdama holistinio vaiko poreikių patenkinimo.

Europos Sąjungos parama – raktas į pažangą

Bendra projekto vertė siekia 7,9 mln. eurų, iš kurių net 2,9 mln. eurų finansavo Europos regioninės plėtros fondas. Likusią dalį skyrė Kauno klinikos. Šis projektas – puikus pavyzdys, kaip Europos Sąjunga investuoja į sveikatos priežiūros infrastruktūros tobulinimą, siekdama sumažinti regioninius skirtumus ir užtikrinti vienodą paslaugų prieinamumą visiems ES piliečiams.

Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius pabrėžė, kad tokios investicijos leidžia Lietuvai žengti koja kojon su pažangiausiomis Europos ir pasaulio šalimis. „Modernios vaikų reabilitacijos poreikis kilo todėl, kad Kauno klinikose sukoncentruotos svarbiausios vaikų medicinos sritys – nuo neonatologijos iki neurochirurgijos ir ortopedijos traumatologijos. Reikėjo sudaryti sąlygas reabilitaciją pradėti čia pat, kol vaikas dar gydomas ligoninėje“, – sakė direktorius.

Pritaikymas šeimai ir vaikams – daugiau nei gydymas

Naujojoje klinikoje ne tik teikiamos gydymo paslaugos, bet ir sudaromos sąlygos vaikams ir jų šeimoms būti kartu. Įrengtos šeimų poilsio zonos, žaidimų erdvės, edukacinės veiklos salės. Tokia aplinka padeda mažinti stresą, gerina vaiko psichologinę būklę, skatina tėvų dalyvavimą gydymo procese.

„Vaikui reabilitacija nėra vien pratimai ar procedūros – tai visas gyvenimas, kuriame svarbu žaidimas, emocinis ryšys, bendravimas.

Kontekstas Lietuvoje ir Europoje

Iki šiol Lietuvoje trūko šiuolaikiškai įrengtų vaikų reabilitacijos centrų, gebančių taikyti modernias technologijas. Nors reabilitacijos paslaugos teikiamos daugelyje ligoninių, tokios specializuotos įrangos, kaip robotizuoti treniruokliai ar 3D analizė, turėjo tik kelios įstaigos. Naujoji klinika Kaune žymi svarbų žingsnį siekiant aukštesnio lygio paslaugų.

Europoje pastebima tendencija investuoti į ankstyvos reabilitacijos plėtrą, nes įrodyta, kad laiku pradėtos priemonės sumažina ilgalaikę negalią, pagerina integraciją į švietimo sistemą ir visuomenę. Tokios investicijos ne tik taupo socialines išlaidas ateityje, bet ir suteikia vaikams daugiau galimybių savarankiškam gyvenimui.

Pacientų šeimų viltys ir lūkesčiai

Pirmieji klinikos pacientai – mažieji kovotojai, jų šeimos džiaugiasi naujomis galimybėmis. „Mano dukra turi cerebrinį paralyžių. Iki šiol teko važinėti į kelias vietas – kineziterapija vienur, logopedas kitur. Dabar viskas bus vienoje vietoje, su nauja įranga, priežiūra. Tai didžiulė pagalba“, – sakė viena mama.

Kiti tėvai išskiria galimybę gauti psichologų, socialinių darbuotojų konsultacijas, būti įtraukti į reabilitacijos procesą. „Kai esi kartu, kai supranti, ką daro gydytojai, tu pats tampi komandos dalimi. Tai labai svarbu“, – pridūrė tėvas, lydintis sūnų po neurochirurginės operacijos.

Žingsnis į ateitį

Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos klinika simbolizuoja naują požiūrį į vaikų sveikatos priežiūrą Lietuvoje – kai gydymas apima ne tik kūną, bet ir psichiką, šeimą, socialinę aplinką. Tai žingsnis nuo tradicinio požiūrio prie holistinio modelio, orientuoto į visapusišką vaiko gerovę.

Klinika yra ne tik medicinos įstaiga, bet ir vilties žiburys šeimoms, susiduriančioms su didžiausiais iššūkiais. Ji parodo, kad investicijos į sveikatą – tai investicijos į visuomenės ateitį.

Ir visa tai įmanoma ne tik dėl vietos pastangų, bei dėl Europos Sąjungos paramos, kurios dėka Lietuva gali diegti pasaulinio lygio sprendimus čia, savo šalyje.

Latvija

Rygoje veikia Vaikų klinikinė universitetinė ligoninė (Bērnu Klīniskā Universitātes Slimnīca), kuri yra didžiausia vaikų gydymo įstaiga šalyje. Joje teikiamos įvairios reabilitacijos paslaugos, įskaitant neurologinę ir psichologinę pagalbą.

Taip pat Rygoje įsikūręs POGA reabilitacijos centras, kuris specializuojasi vaikų su negalia reabilitacijoje, siūlydamas naujausias technologijas ir individualizuotas programas.

Estija

Taline veikia Vaikų reabilitacijos centras „Impulss“, kuris pirmasis šalyje pradėjo taikyti neurologines technikas vaikų reabilitacijoje. Centras derina neurologinius ir pedagoginius metodus, siekdamas efektyviai diagnozuoti ir gydyti įvairius vaikų raidos sutrikimus.

Tartu veikia Tartu universiteto ligoninės Vaikų klinika, kuri siūlo platų spektrą paslaugų nuo neonatologijos iki reabilitacijos, įskaitant specializuotus centrus vaikų ir paauglių vystymuisi bei reabilitacijai.

Lenkija

Varšuvoje įsikūręs Vaikų sveikatos memorialinis institutas (Centrum Zdrowia Dziecka) yra didžiausias ir geriausiai aprūpintas vaikų sveikatos institutas Lenkijoje. Jame veikia 17 skyrių ir 29 ligų specifinės ambulatorinės klinikos, teikiančios platų reabilitacijos paslaugų spektrą.

Krokuvoje veikiantis Neuron Rehabilitacijos centras specializuojasi neurologinėje reabilitacijoje, siūlydamas individualizuotas terapijas vaikams su neurologiniais sutrikimais. Centras naudoja pažangias technologijas, tokias kaip LOKOMAT su pediatriniu moduliu.

Šios įstaigos rodo, kad Baltijos regione ir aplinkinėse šalyse yra stiprių vaikų reabilitacijos centrų, tačiau Kauno klinikų Vaikų reabilitacijos klinika išsiskiria savo modernumu ir galimybėmis tapti regioniniu centru, pritraukiančiu pacientus iš kaimyninių šalių.

Klinika – galimybė gydytis ir pacientams iš kitų šalių

Atidarius moderniausią vaikų reabilitacijos kliniką Baltijos šalyse, atsiveria galimybės priimti pacientus ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš aplinkinių valstybių. Vis dažniau šeimos iš Latvijos, Estijos, Lenkijos domisi galimybe atvykti gydytis į Kauną. Klinika gali pasiūlyti technologijas ir specialistų kompetencijas, kurių kai kuriose kaimyninėse šalyse dar trūksta, todėl tampa svarbiu reabilitacijos centru regioniniu mastu.

Klinika dalyvauja Europos sveikatos priežiūros tinkluose, todėl pacientai iš kitų Europos Sąjungos šalių gali pasinaudoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros direktyva (2011/24/ES) ir gauti kompensaciją už gydymą Lietuvoje. Ši direktyva suteikia galimybę Europos Sąjungos piliečiams laisvai pasirinkti sveikatos priežiūros paslaugas bet kurioje ES šalyje, o išlaidas, pagal jų šalies kompensavimo tvarką, padengti savo nacionalinės sveikatos draudimo sistemos lėšomis. Tai ypač aktualu šeimoms, kurių šalyse trūksta tam tikrų paslaugų arba susiduriama su ilgomis laukimo eilėmis.

Planuojama, kad ateityje ši klinika taps ne tik gydymo įstaiga, bet ir regioniniu mokslinių tyrimų bei inovacijų centru. Klinika siekia aktyviai dalyvauti Europos sveikatos tyrimų erdvėje ir pasinaudoti tokiais finansavimo mechanizmais kaip Europos Sąjungos „Horizon Europe“ programa, skirta moksliniams tyrimams ir inovacijoms skatinti. Taip pat numatoma prisijungti prie tarptautinių iniciatyvų, finansuojamų pagal Europos regioninės plėtros fondą (ERPF), kurios remia technologinių inovacijų ir infrastruktūros plėtrą sveikatos srityje.

Tokios programos ir finansavimo šaltiniai leis ne tik nuolat atnaujinti turimą įrangą, bet ir diegti naujausius gydymo metodus, pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus, skatinti mokslininkų bendradarbiavimą. Tai padės užtikrinti, kad klinika išliktų pažangiausių reabilitacijos centrų sąraše ne tik Baltijos regione, bet ir visoje Europos Sąjungoje.

„Europos Pulso“ inf.

www.europospulsas.lt

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.