Rajono jaunimo vadovė Sandra: „Jie girdi mane, o aš girdžiu ir myliu juos“

Rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė S. Černeckaitė džiaugiasi, kad pavyko rasti bendrą kalbą su jaunimu.

Į „Lazdijų žvaigždės“ klausimus atsako Lazdijų rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Sandra Černeckaitė.

– Rajono jaunimas jau seniai nebuvo taip ryškiai matomas viešojoje erdvėje, kaip pastaraisiais metais: įvairios akcijos, stovyklos, jaunimo renginiai. Daugelis matomų veiklų siejami su tavo atėjimu į savivaldybę ir tavo, kaip jaunimo reikalų koordinatorės, veikla. Papasakok, nuo ko pradėjai: kiek metų dirbi, ką radai atėjusi ir ko pasiekei?

– Mano ryšys su jaunimu prasidėjo prieš 7 metus, kai po studijų sugrįžau į gimtuosius Lazdijus ir pradėjau dirbti Jaunimo centre. Sakoma, kad jauni žmonės stengiasi atrasti savo kelią išbandydami naujas sritis – tą padariau ir aš. Atitrūkusi nuo jaunimo gyvenimo, dirbau privačiame versle, bet visgi supratau, kad kasdienybėje kažko trūksta. Stebėdama socialinius tinklus mačiau ženklius pokyčius mūsų rajono jaunimo politikoje, kas, manau, lėmė mano galutinį apsisprendimą sugrįžti. Dar ir dėl to, kad rajone pradėjo dirbti naujai išrinkta merė Ausma Miškinienė, kurią jaunimas šiltai priėmė.

Pamačiusi skelbimą, kad yra laisva pozicija eiti savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus pareigas, išsiunčiau savo gyvenimo aprašymą ir tik sėkmingai įveikusi atranką supratau, kad ko man trūko – darbo su jaunimu. Šiandien skaičiuoju 1,5 m. šiose pareigose ir galiu pasidžiaugti, kad jaunimas yra prioritetas: jam rajone yra skirtas didelis dėmesys, finansavimas jaunimo veikloms įgyvendinti.  

– Lazdijus įprasta vadinti provincija. O Lazdijų jaunimas ar turi provincijos ženklų (nebūtinai blogąja prasme)? Kokius jo geruosius bruožus norėtum pažymėti, o kokie jiems trukdo?

– Visada stengiuosi įžvelgti tik gerąsias puses, todėl galiu drąsiai teigti, kad mūsų rajono jaunuoliai yra aktyvūs, noriai įsitraukiantys į veiklas, kūrybiški, talentingi, sumanūs, vieningi ir siekiantys maksimumo.

– Per tavo darbo metus padaryta daug. Sakyk, kas, tavo manymu, pavyko labiausiai, o kas buvo prisvilęs blynas? Kodėl kartais puiki ir įdomi akcija, renginys ar sumanymas tiesiog nepasiseka?

– Visi organizuoti renginiai sėkmingai įvyko, todėl prisvilę blynai buvo tik užkulisiuose organizuojant juos. Dirbdami kartu su Lazdijų rajono jaunimu stengiamės ieškoti išeičių ir priimti vieningus sprendimus rengiant jaunimo vasaros stovyklas, tradicinius jaunimo metų apdovanojimus.

– Bene labiausiai jaunimą „vežantis“ savivaldybės darbas yra Jaunimo užimtumo didinimo programa. Ar tau žinoma, kaip gimė jos idėja, kas buvo iniciatorius? Kiek jaunuolių per tuos metus, kai ji veikia, ja pasinaudojo? Kada šiemet ji startuos? Ką labiausiai jaunimas nori dirbti? Ar yra darbų, kurie ne prie širdies?

– Moksleivių ir studentų užimtumo didinimo programa savivaldybėje atsirado 2020 m. Per 3 metus buvo įdarbinta apie 100 mūsų krašto jaunuolių, kurie pasirenka darbą pagal savo lūkesčius įvairiose srityse. Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet ši programa startuos birželio mėnesį, kai pasibaigs mokslo metai.

– Mokyklose visuomet yra grupelė jaunimo, kuri aktyvi visose veiklose, o kiti tarsi lieka nuošalyje – jaučiasi nesuprasti, neįvertinti, nepastebėti. Ar turite priemonių jaunimui sudominti, aktyvinti? Kurios jų labiausiai veiksmingos?

– Manau, kad rajono moksleiviai yra visi aktyvūs, tik skirtingose veiklose. Vieni aktyviai įsitraukia į jaunimo politiką, kiti renkasi kitas sritis, kadangi kiekvienam yra skirtingi prioritetai.

– Jau paskelbtas jaunimo iniciatyvų konkursas? Ar jaunimas jomis domisi? Ar ankstesniais metais tokie konkursai yra buvę, ką jo nugalėtojai yra nuveikę?  

– Jaunimo iniciatyvų finansavimo konkursas startavo 2021 m. ir mes jį sėkmingai įgyvendiname. Šiais metais paskelbėme balandžio 6 dieną. Iki šios dienos turime pateiktas keletą paraiškų. Tikiu, kad jų sulauksime dar daugiau, nes kiekvienais metais sulaukiame daugybės paraiškų. Ir toks jaunimo aktyvumas mane labai džiugina. Paraiškos būna labai įvairios: nuo jaunimo vasaros užimtumo iki jaunimo verslo idėjų įgyvendinimo.

– Paminėk pačius aktyviausius, be kurių tu būtum kaip be rankų. Ar jie atneša į tavo darbą idėjų, ar ateina tik reikalauti? Apskritai ar moka jaunimas ne tik imti, bet ir duoti – savanoriauti, padėti organizuojant renginius ir t. t.?

– Didelį indėlį siekiant norimų tikslų atneša sprendimų priėmimas kartu su Jaunimo reikalų taryba. Manau, kad mūsų rajono jaunimas pasiruošęs daugiau duoti nei gauti, jie visuomet siūlo savo idėjas, pagalbą ir įsitraukimą, nuolat dalyvauja ilgalaikėje savanorystėje ir prisideda prie mūsų veiklų. Vertinu tai ir gerbiu jaunuolius kaip brandžias asmenybes.  

– Jaunimas ilgus metus verkė, kad neturi vietos susirinkti. Dabar yra Jaunimo centras. Ar jis atitinka jaunuolių lūkesčius dėl darbo laiko, renginių, veiklų? Ar jaunimas čia renkasi? Ką veikia?

– Nors Lazdijų rajone jaunimui veiklų nėra daug, bet aš nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Atvirojo jaunimo centro darbuotojai įgyvendina visus jaunimo keliamus lūkesčius. Atvirajame jaunimo centre nuolat vyksta įvairios veiklos: orientaciniai žygiai, žaidimų turnyrai, muzikiniai vakarai, edukacijos, renginiai, stovyklos, parodos, kurios pritraukia viso rajono jaunimą.  

– Ne paslaptis – dalį jaunimo, kartais ir labai gabaus, aktyvaus, naikina žalingi įpročiai, jeigu švelniai sakant taip juos galime pavadinti. Ar kalbate apie tai? Ar tau yra žinomos šios problemos? Kokiais būdais, priemonėmis galima jas įveikti?  

– Nors tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas, mes apie šią problemą kalbame garsiai, bendradarbiaudami su policijos pareigūnais vykdome prevencines akcijas. Organizavome diskusiją jaunimui „O kodėl gi ne“, kurios metu kalbėjome apie žalingus įpročius. Norint uždrausti arba tiesiog išmokyti jaunimą rinktis sąmoningą, o ne kažkieno primestą, tariamai madingą, modernų gyvenimo būdą, reikalingas susitelkimas tiek tėvų ar globėjų, tiek paties jaunimo.

– Kas darbe su jaunimu tave labiausiai „veža“? Kodėl, išbandžiusi save šiame darbe, iki šiol esi čia?

– Sakoma, kad su stipria komanda galima nuversti kalnus, todėl galiu drąsiai teigti, kad jaunimas ir aš esame būtent tokia komanda, kad visi iššūkiai bus įveikti. Šiame darbe „veža“ tai, kad yra atgalinis ryšys, jie girdi mane, o aš girdžiu ir myliu juos.

– Ko labiausiai tikiesi iš rajono jaunimo, ko jam palinkėtum?  

– Linkiu drąsių idėjų, nebijoti išsakyti jų garsiai, nes jaunimas Lazdijų rajone yra girdimas.

Dalė Vailionytė, „Lazdijų žvaigždė“ (2024-04-19)

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Man patinka tie žmones kuriuos giria kiti, pačiam girtis išvien kažkaip neskoninga ?

Visuomet skaitau straipsnius, paskutinį kartą šią merginą mačiau prieš 2 metus. Nekalbėkite nesąmonių

Gali būt merės patarėja vietoj sigos?

Pone jei jaunimas rūpi pasirūpinkite kad nors vasarą jaunimo centras dirbtų savaitgaliais nors iki 10 val. Vakaro. Žodžiais ir darbais jaunimui dirbkime.