R. Sadauskas-Kvietkevičius: kaip išgyventi brangymečiu? Paklauskite savo tėvų ir senelių

Benzino kaina neišvengiamai artėja prie 2 eurų už litrą. Prieš Velykas 10 kiaušinių prekybos centre pirkote už 99 centus, o dabar jie kainuoja 1,39 euro. Apie mėsą ir šviežias daržoves išvis patylėsiu. Ir svarbiausia – visai nepanašu, kad kasdienio vartojimo prekių brangimas artimiausioje ateityje pasibaigtų.

Dar įdomesni reiškiniai vyksta buitinės elektronikos, naujų ir naudotų automobilių bei nekilnojamojo turto rinkose. Tik pagaliau nustokite pirštais rodyti į mūsų rajono ir Lietuvos valdžią, kuri neva nieko nedaro, kad bent išlaikytų jūsų gyvenimo kokybę buvusiu lygiu. Ikipandeminio ir ikikarinio pasaulio nebėra, ir visai ne Landsbergis dėl to kaltas. Bent kartą pabandykime pamatyti platesnį už savo parapijos ribas pasaulio vaizdą, nes artimiausiu metu neišvengiamai keisis visų mūsų gyvenimo būdas.

Kada pastarąjį kartą keitėte savo mobilųjį telefoną naujesniu? Aš irgi šiemet neatsinaujinau, nes rudenį išleistas „iPhone 13“ ne taip jau smarkiai skyrėsi nuo manojo „iPhone 12 Pro“. Dar mažiau skirtumų atranda „Samsung“ ir „Xiaomi“ vartotojai. Keičiasi tik modelių pavadinimai, bet išvaizda ir svarbiausi parametrai beveik netobulėja. Ir kalta dėl to ne tik pandemijos sukelta puslaidininkių krizė. Technikos pažanga vyksta šuoliais, o kaip tik dabar išmanieji telefonai pasiekė tą būseną, kai neįmanoma pasiūlyti vartotojams kažko esmingai naujo.

Jeigu dabar užsisakytumėte naują automobilį, jo tektų laukti ne mažiau kaip pusę metų. Bet ir senų kledarų pardavėjai, per metus kone padvigubinę jų kainas, pirkėjų antplūdžiu nesidžiaugia. Dauguma lietuvių, gal ir svajojusių išvažiuoti iš pardavėjo salono dar dažais kvepiančia naujutėle transporto priemone, atidėjo svajonių įgyvendinimą ramesniems laikams. Juolab kad dvidešimtmetė „Audi“, „Volvo“ ar VW dar nesurūdijo ir retkarčiais pataisoma dar gali nuvežti į darbą, miestelio krautuvę, Veisiejų turgų ar bažnyčią. Politikai atidėjo taršos mokesčius į apatinį stalčių, o kuro kainos verčia atsisakyti nebūtinų kelionių, todėl automobilinės senienos bus gyvos dar ilgai.

Mokytis gyventi be pigaus vienkartinio kiniško šlamšto mus ragindavę tvarios gyvensenos propaguotojai dabar gali džiaugtis – jų svajonės išsipildė. Kinijos ekonomika sparčiai stoja ir keičiasi, nors tikrąją permainų kryptį sužinosime tik po artėjančio Komunistų partijos suvažiavimo. Vien „Xiaomi“ koncernas per pirmąjį šių metų ketvirtį pardavė pasaulyje 17 proc. mažiau išmaniųjų telefonų, o „Vivo“, „Oppo“, „One plus“ ir panašių gamintojų kritimas dar didesnis.

Jūsų seni tėvai ir seneliai puikiai mokėjo gyventi brangymečiu. Belieka tik nustoti vadinti juos šiuolaikiniame pasaulyje nesiorientuojančiomis atgyvenomis ir pasiklausyti jų patarimų. Užuot užvertę namus pigiu vienkartiniu kinišku šlamštu, jie naudodavo daiktus daug metų. Sugedusius pirmiausia stengdavosi pataisyti, o ne iškart mesdavo į atliekų konteinerį. Beje, „Apple“ pernai pradėjo skatinti savo klientus savarankiškai remontuoti „iPhone“ ir netgi atsiunčia į namus išsinuomotus remonto įrankius bei kokybiškas detales.

Galiu paliudyti iš nuosavo gyvenimo XX a. patirties, kad nėra taip jau sunku keletą metų iš eilės dėvėti tuos pačius „Levi’s“, „Lee“ ar „Wrangler“ džinsus ir sulopyti prasitrynusias jų vietas. Kokybiškų batų visam gyvenimui neužteks, bet žieminiai „Ecco“ aulinukai, pirkti dar už litus, man atlaikė daugiau kaip dešimtmetį. O jei būčiau pažinojęs nagingą batsiuvį, tai iki šiol juos avėčiau. Gal dėl tokio vartojimo įpročių pakeitimo Kinijos fabrikų konvejeriai judės dar lėčiau, bet užtat mūsų miestuose ir miesteliuose atsiras darbo vietų drabužius taisantiems siuvėjams, batsiuviams, televizorių, šaldytuvų ir skalbyklių remonto meistrams.

Ne ką lengviau bus sugrįžti prie tradicinio maisto ir atsisakyti kasdienio užkandžiavimo dešrainiais, kebabais bei picomis. Bet kuri močiutė jums papasakos, kad namie būtinai turi būti sočios sriubos, išvirtos iš kiaulienos kaulų ar vištienos nugarėlių su kopūstais, rūgštynėmis arba burokais, pagardintos džiovintais grybais. Gal jums ir gaila sukasti idealiai lygią kiemo veją, skutamą kartą per 3 dienas, bet bus gerokai daugiau naudos, jeigu ten užsiauginsite svogūnų laiškų, salotų, o gal net agurkų. Išduosiu paslaptį, kad skaniausios uogos prisirpsta ne prekybos centrų lentynose, o miške. Ir jų laukti liko visai neilgai.

Net jeigu karas pasibaigs Ukrainos pergale dar šiais metais, neverta turėti iliuzijų, kad pasaulį, kuriame gyvenome iki pandemijos ir Rusijos agresijos, pavyks susigrąžinti. Kaip ir tikėtis, kad darbdaviai ar valdžia padidins algas tiek kartų, kiek pabrango dešra ir kava. Tačiau labai noriu patikėti, kad, ne visai savo noru išstumti iš besaikio vartojimo kultūros, sugebėsime iš naujo išmokti džiaugtis kiekvienu kokybišku daiktu. Ne tik selfintis, bet ir pamatyti žydinčios obels ar rapsų lauko grožį, atrasti nematytą piliakalnį savo rajone, užuot pažymėję žemėlapyje dar vieną aplankytą egzotišką šalį.

Romas Sadauskas-Kvietkevičius (,,Lazdijų žvaigždė", 2022-05-27)

Š. Mažeikos nuotr.

Autoriaus nuotrauka: 

Komentarai

Aš praktiškai taip, kaip rašo gerb. Romas, visą gyvenimą ir gyvenu...