Kovoti prieš Lazdijų parko naikintojus seniūnei padės medžiotojai

Seniūnė V. Gazdziauskienė tikisi, kad vagys nesutrukdys apsaugoti Lazdijų medžių nuo bebrų.

Pastaraisiais metais bebrų veikla Lazdijų mieste suaktyvėjo, vis pasigirsdavo skundai iš gyventojų dėl bebrų apgraužtų medžių tiek viešosiose erdvėse, tiek privačiuose sklypuose.
Šiemet jie vėl šeimininkauja mieste ne pirmi metai: eibių prikrėtę į valias. Miesto parke pasivaikščioti ateinantys miestiečiai susirūpinę – gaila jiems medžių. Bebrai persimeta ir į gyventojų sodus.
Imtasi visų įmanomų priemonių, kad situacija būtų valdoma.
Reguliuoti bebrų populiaciją mieste įmanoma
Žuvinto biosferos rezervato ekologas Arūnas Pranaitis pajuokaudamas sako, jog sudėtinga į bebro kailį įlįsti, kad viską paaiškintum, bet... „Bebrai, gyvenantys vandens telkiniuose, kol dar neužšalę, labai aktyviai gaminasi ir kaupia kuo didesnes maisto atsargas. Juk niekas nežino, koks bus sausis, vasaris. Tad gyvūnai, kol nėra užšalę, aktyviai graužia“, – aiškina specialistas.
Kaip turėtų reaguoti miestiečiai, valdininkai? „Turime susidėlioti, koks yra didysis visuomenės interesas: kas svarbu šituo atveju – išsaugoti bebrą ar medį?“ – ir sako, ir klausia pašnekovas. Neslepia, kuo ilgiau bus galvojama, ką daryti, tuo daugiau medžių nugrauš.
 „Aš manau, kad čia turėtų įsijungti ir medžiotojai. Vien tinklas nepadės: kiekvieno medžio tinklu neapglėbs, o nenugraužęs vieno medelio, bebras ieškos kito. Gamtoje taip jau yra, tai visai natūralus dalykas. Aprišti medžius – sprendimas geras, bet tai ne išeitis. Yra teisės aktai, kurie leidžia reguliuoti gyvūnus tose vietose, kur medžioti draudžiama. Yra tvarka, kaip reguliuoti gyvūnus vietose, kur medžioti draudžiama. Galimybė tikrai yra“, – teigia ekologas.
„Jei medžiai – didesnė vertybė nei bebrai, tada ir atitinkami sprendimai, manau, bus priimti. Šią problemą tikrai galima išspręsti“, – tikina Žuvinto biosferos rezervato ekologas A. Pranaitis.
Šiemet pasirinko kitokį tinklą, kurio ir bebrai neįveiks, ir žmogus gal nevogs
Lazdijų miesto seniūnė Vaida Gazdziauskienė sako, kad jau ramiau buvo, ramiai pagyventa, bet dabar bebrai vėl pradėjo darbuotis: „Mūsų pagalbininkas pamatė, informavo. Mes ėmėmės priemonių, kad išsaugotume medelius.“
„Mums patarė, ką daryti, tai mes taip ir darome. Nusipirkome tinklo ir rišame tuos medelius, kurie arčiau vandens telkinio. Aprišime visus. Jau kokie 60 aprišta“, – pasakoja seniūnė.
Patikina, taip norima išsaugoti parko medžius: „Tokie gražūs medeliai, beliko tik augti, vešėti, ir še, kad nori, atėjo „gyventojai“ ir net pykti negali: ant žmogaus gali supykti, ant bebro nelabai. Kokius 6 medžius jau nugraužė, tad dabar stengiamės, darome viską, kad daugiau taip nenutiktų. Dar šiemet labai daug bėdos nepridirbo.“
Priduria, pernai tą patį darė, tik rišo metaliniu tinklu. „Bet tą tinklą mums pavogė“, – prisimena ji. Sako, šiemet pasirinko kitokį tinklą, kurio ir bebrai neįveiks, ir žmogus gal jau neims, nes nebus su juo ką daryti.
Bebrus gaudys spąstais
Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Lazdijų skyriaus medžioklės žinovas Anatolijus Palionis teigia: „Viskas suderinta su Aplinkos apsaugos departamentu. Leidimas yra gautas.“ Priduria, leidimas gautas ir vykdomas. „Kad būtų gražu ir bebras, ir medis, turi būti balansas. Kažkiek išmedžiosime ir bus tvarka, mat ne tik medžius bebrai įsismaginę graužė, bet ir gyventojų tvoras. Pernai buvo visokių pokštų: soduose buvo obuoliukų, tai jų ėjo“, – kalba pašnekovas.
Paaiškina, jog šiemet teritorijas užėmė antramečiai bebrai: „Jie išvyti iš šeimų. O gera vieta gamtoje tuščia nebūna. Tad jie ir ateina, kur yra prisodinta skanių medžių. Ypač pirktų iš medelyno. Juos itin mėgsta bebrai kaip saldainius. Net tujas nukerta, nors jos turi specifinį kvapą. Išdygusių natūraliai nelabai nori.“
Bebrų populiacija bus mažinama naudojant humanišką būdą – selektyvinius spąstus: urbanizuotoje teritorijoje medžiotojai negali medžioti su šautuvais.
„Tai labai atsakingas ir sudėtingas darbas. Spąstus anksti ryte tenka nuimti, kad, neduok Dieve, koks šventas katinukas ar šuniukas su kaspinėliu nepakliūtų. Matėte, kiek parke vedžioja ir palaidų, ir nepalaidų. Spąstuose – momentinė mirtis, joks savininkas nesuspėtų pribėgti prie savo augintinio“, – sako pašnekovas.
Mano, kad apsaugoti medžius tinklu – geras būdas, visų bebrų juk neišmedžiosi: „Vėl ateis ir užims teritoriją: čia vieta labai tinkama.“
Bebrų populiacijos gausos reguliavimo laikotarpis – iki 2022 metų balandžio 15 d.
Dineta Babarskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2021-12-17)

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Tu Vaida geriau viešai pasakyk ar tu su mere, palaikai ją ar jau margelio lauki?

Koksai tavo reikalas,kas su kuom. Aik bebrų vaikyti nuo medelių tai nauda bus.

oi ji eis su tuo iš kur vėjas pūs ir kur nauda bus. O kad mieste šaligatviai ir keliai baisūs tai tas pats.

Seniūne kiek duosi už sugautą bebrą? Išgaudysiu visus bebrus turiu šitam reikale patirties.

Ką tu čia rašinėji "paštininke" svetimu vardu. Nusiritai žemiau plintuso.

Paštininkui stogas važiuoja, užsikodavęs daug metų nuo alkoholio. Nerašinėk nesąmonių kitų žmonių vardais, o geriau nueik pas psichiatrą, nes tokiu mąstymu ir atsikoduoti gali.

Aš nei paštininkas nei ką, bet Seinų gatvė, o ypač centre yra čiuožykla. Bet vaidai ir valdžios ponioms dzin.

tu parodyk savo pilietiska susipratima ir pabarstyki neinkstes....

"na o" o tu ateisi už mano darbo dirbti? tada aš eičia kelių barstyti! bet manau iš purmos dienos apsiverktum, nes tu matyt moki tik vadovauti...

Kam važiuoja, o kaip kam seniai nuvažiavo,yra pradžia ir pabaiga... atsiminkite.Gerų ateinančių Tigro metų

Bobis gali sumedzioti bebrus.....

Tu laikinas vedėjau. Gal nereikėjo vakar tau siurbti likusio nuo kūčių aguonpienio. Matai kaip suveikė. O jeigu būtai dar daugiau siurbtelėjas,būtų ir vėl klynas šlapias. O kieme žiema.

Koks kvailas komentaras. Gydykitės mielieji komentatoriai.

O Vaida merės partijoje ar kaip visada tik už kampo pastovi ir pasižiūro kaip kiti daro? Ji su Aidu turėtų pirmutiniai skvernelio partioj būt nes ateis margelis išvys abudu.

Vaidai laikas būtų jau trauktis iš šių pareigų. Nes nieko gero,tiktai pati sau graži. O tokio seniūno kaip Aidas rajone dar nebuvo. Darbštus žmogus,atsagingas,sažiningas. Mielai bendraujantis su žmonėmis. Toksai turi būti seniūnas.

Nu jo ant trijų kėdžių besėdintis.

Na ir kas, kad ant trijų kėdžių. Jeigu sugeba, tai nors ir ant penkių tegul sėdi. Tuo labiau, kad du seniūnus jis tik pavaduoja laikinai. O darbą jis atlieka puikiai.