„Dzūkų kalendorus“ aplankys Lazdijus

Paskutinį rudens mėnesį Lazdijų dzūkai pasitiks džiugiai: lapkričio 6 dieną čia bus pristatytas dzūkų pamiltas, jau trečius metus leidžiamas „Dzūkų kalendorus“, kurį pavartyti, įdomių istorijų apie leidybos užkulisius išgirsti bus galima net dviejuose renginiuose – 14 val. Metelių bibliotekoje ir 17 val. Lazdijų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje.

Kalendoriaus sudarytojas, asociacijos „Vilniaus dzūkuliai“ pirmininkas Juozas Žitkauskas tikina, kad šis kalendorius pirmiausia yra kultūrinė žinia apie skirtingus Dzūkijos regionus.
„Nerengiu kalendorių, turinčių vien komercinę paskirtį, bet ir neleidžiu tokių, kuriais skirta tik grožėtis. Man svarbu kultūrinį aspektą derinti su praktiškumu, noriu, kad kalendorių ant sienos pasikabinęs ar ant stalo pasistatęs žmogus nuolat į jį žvilgtelėtų, kažką perskaitytų, įsimintų įdomių faktų apie Dzūkiją“,  – sako jis.
Jau treti metai iš eilės pasirodantis „Dzūkų kalendorus“ šiemet išsiskiria ryškiomis spalvomis ir dvelkia praėjusio amžiaus pabaigos nostalgija – jį puošia fotomenininko Vytauto Stanionio 1999-aisiais darytos fotografijos, iš kurių žvelgia skirtingų Dzūkijos miestelių gyventojų veidai. Visus juos galima gerai įžiūrėti, galbūt – net atpažinti draugus, artimuosius, pažįstamus.
J. Žitkausko pastangos kurti ne tik gražius, bet ir originalius, įdomia informacija užpildytus ir kultūriškai praturtinančius kalendorius neliko nepastebėtos – pernai išleistas „Dzūkų kalendorus 2019“ buvo įvertintas trisdešimtąja, jubiliejine Lauryno Ivinskio premija kaip geriausias metų kalendorius. Ši premija skirta skatinti Lietuvos kalendorių sudarytojus, tęsiančius lietuviško kalendoriaus tėvo Lauryno Ivinskio tradiciją.
Kaip pasakoja J. Žitkauskas, iliustruoti kalendorių Dzūkijos miestelių gyventojų veidais kilo mintis prieš kelerius metus: „Prie manęs priėjo senų laikų draugas, Alytuje gyvenantis fotomenininkas V. Stanionis ir papasakojo turįs nuotraukų iš 1999-ųjų, kai fotografavo keliolikos Dzūkijos miestelių gyventojus. Tąkart sutarėme dirbti kartu.“
Naujausias – sieninis ir stalinis – „Dzūkų kalendorus“ skirtas ne tik „XX amžu atmyc“ ir ryškiomis, spalvingomis nuotraukomis pasigrožėti. Vartydamas kalendorių, susipažįsti su trumpa tų vietovių istorija, perskaitęs kalbininkės Astos Leskauskaitės parengtus tekstukus, sužinai, kaip tame krašte yra šnekama, o etnologė Nijolė Marcinkevičienė šįkart surinko įdomiausius receptus, mokančius pasigaminti gardžius patiekalus iš įvairių augalų.
Pavyzdžiui, ar žinojote, kad iš apynių galima išsikepti ragaišį? „Moliniam uzbonėlin, vasarošilcin vandenin indedam apynių, ruginių myltų, ir pastatai puodzynėlį tamsiai ir šiltai, kad užrūgtų“, – rašoma kalendoriuje. Su Lietuvos miškų augmenija menkai susipažinusiems, bet dzūkiškus receptus išbandyti trokštantiems žmonėms gelbsti botaniko Mindaugo Lapelės nuotraukos.
Šįkart kalendorius išsiskiria ir meteorologijos skiltimi „Tep spėdavo mūs dziedai...“, kuri supažindina su liaudiškais orų spėjimo metodais: „kadu aina traukinys ir sunkiai ūža – bus lietaus“, o „jei per Kalėdas pucia pietų vėjas, bus ankscyvas pavasaris, jei žiemys – vėlyvas.“
Daugiau apie kalendorių, jo sudarymo aplinkybes ir jame slypinčias įdomybes sužinosite užsukę į renginį, kurio metu „Dzūkų kalendorų 2020“ možnės nuspirkc.

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Kažkodėl nuotraukose tik bažnyčios ir pensininkai.Negi negalima įdomiau sugalvot,negi jaunimo nėra Lazdijuose

O gal Jūs dar kartą įsižiūrėkit į nuotraukas. Jei tai padarysit, pamatysit, kad prie bažnyčių yra ne vien pensininkai.

PharmEmpire affiliate network invite code<br> <br> quick ways to make money online<br> <br> freelance writing jobs for beginners working from home<br> <br> freelance writing jobs<br> <br> <br> <br> Review my page <a href="http://redvirtual.economiafamiliar.gob.ni/groups/are-you-looking-for-a-way-to-turn-your-passion-for-natural-supplements-into-a-lucrative-career/">work from home jobs for beginners</a>

Kažkodėl nuotraukose tik bažnyčios ir pensininkai.Negi negalima įdomiau sugalvot,negi jaunimo nėra Lazdijuose

macyc pykcis kad pacio dailios fizianomijos nera...

Thanks for the auspicious writeup. It in reality used to be <br> <br> a entertainment account it. Glance complicated to more <br> <br> added agreeable from you! By the way, how can we be in contact?<br> <br> <br> <br> <br> <br> my blog post - <a href="http://xn--a1-qp6iu85asgxvwg.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=5952">Moses</a>