Esminiai pokyčiai moksleivių maitinime jau įgyvendinti – vaikai renkasi, ką ir kiek valgyti

Startavo ekologinio maitinimo modelis
Daugeliui žinoma, kad savivaldybės merės Ausmos Miškinienės vienas iš svarbiausių veiklos prioritetų nuo pat kadencijos pradžios buvo kokybiškas moksleivių maitinimas. „Maistas turi būti užaugintas nechemizuotuose ūkiuose, atitinkantis moksleivių skonį ir poreikius, o produktai patiekalų gamybai turi būti švieži, išauginti vietos ūkininkų. Nepasinaudoti finansinėmis paramos galimybėmis ir atsisakyti kokybiškesnio mūsų vaikų maitinimo būtų ne tik neracionalu, bet ir žalinga mūsų vaikų ir ūkininkų atžvilgiu. Pažanga mūsų rajone yra reikalinga daugelyje sričių, vaikų maitinimas – ne išimtis, ir čia pozityvios permainos esminės, bet dar tikrai ne paskutinės, jų artėjančiais mokslo metais bus dar daugiau.“ – teigė A. Miškinienė.
Švedišku stalu jau džiaugiasi 11 iš 12 rajono mokyklų
Pirmasis uždavinys, merės iškeltas rajono mokykloms, buvo pertvarkyti moksleivių maitinimą švediško stalo principu, t. y. maitinimą organizuoti taip, kad moksleiviai patys galėtų pasirinkti patiekalus ir jų kiekius. Operatyviai, nuo rugsėjo 1 dienos, švediško stalo principu organizuoti moksleivių maitinimą galimybę turėjo 11 rajono mokyklų, t. y. visos rajono mokyklos, išskyrus mokyklą-darželį „Vyturėlis“. Šiuo metu jau 3 mokyklos taiko pilną maitinimą švediško stalo principu – mokiniams sudaryta galimybė patiems rinktis visus valgiaraščiuose nurodytus patiekalus. 8 mokyklose yra dalinis tokio tipo maitinimas – mokiniams sudaroma galimybė patiems pasirinkti ir įsidėti daržovių ar vaisių salotų, įsipilti sriubos. Mokyklų vadovai ir moksleiviai jau įsitikino švediško stalo principo privalumais.
Viena pirmųjų maitinti moksleivius šiuo principu pradėjo Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazija. Gimnazijos direktorė Zita Ščerbetkienė sako, jog būti pradininkais gimnazijai pasiūlė savivaldybės merė A. Miškinienė. Gimnazija iškart ėmėsi įgyvendinti šį sumanymą – operatyviai buvo nupirkta visa reikiama įranga. Moksleiviai prie savitarnos buvo pratinami palaipsniui – iš pradžių patys galėjo rinktis tik salotas, vėliau įsipilti sriubos, įsidėti košės. Svarbiausia, kas paaiškėjo jau pirmosiomis naujos maitinimo tvarkos savaitėmis – nemažai sutaupoma, maistas nėra išmetamas, nes moksleiviai patys pasirenka, ką ir kiek valgys. Per pastaruosius 6 mėnesius, kai gimnazijoje yra įgyvendinamas maitinimas švediško stalo principu, vadovybė ne kartą organizavo moksleivių apklausas. Jų metu paaiškėjo, jog moksleiviai yra patenkinti, maitinimo kaina nepadidėjo. Atsižvelgiant į pastabas, švediško stalo sistema gimnazijoje tobulinama: planuojama papildomai pirkti įrangos, atnaujinti indus bei įrankius.
Ekologiškas maitinimas startuoja Veisiejuose ir Seirijuose
Nuo šių metų pradžios atsirado dar viena galimybė keisti nusistovėjusią vaikų maitinimo tvarką ir gauti papildomą finansavimą. Tai buvo numatyta toms ugdymo įstaigoms, kurios organizuodamos moksleivių maitinimą naudos ekologiškus ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą užaugintus ar pagamintus produktus. Šios progos nepraleido Veisiejų Sigito Gedos ir Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijų vadovės. Kiekvienam ikimokyklinukui ar priešmokyklinukui šiose gimnazijose per mėnesį bus skiriama 20 eurų parama, kompensuojant pagal abi kokybės sistemas (ekologiškų bei nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės) pagamintų ir įprastinių produktų kainų skirtumą.
„Nacionalinė mokėjimo agentūra jau patvirtino mūsų gimnazijos teiktą paraišką pagal Ekologiškų ar nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų vartojimo skatinimo ikimokyklinio ugdymo įstaigose programą paramai gauti. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo vaikų maitinimui pagal šią programą, kaip numatyta sutartyje su NMA, gausime iki 17280,00 eurų. Džiaugiamės, kad vaikai galės maitintis sveikais, ekologiškais produktais. Merės iniciatyva sausio mėnesį susipažinti su vaikų maitinimu buvome išvykę į Ukmergę. Po susitikimo su Ukmergės lopšelio-darželio ,,Žiogelis“ administracija, nusprendėme, kad ir mūsų rajone būtinai reikia pradėti mažuosius maitinti dar sveikiau. Sunkumų neišsigandome, o jų ir nebuvo, nes daug pagalbos gavome iš pačios merės A. Miškinienės, jos patarėjos, taip pat iš savivaldybės administracijos specialistų. Siūlau ir kitoms rajono įstaigoms įsijungti į šį procesą. Tikrai verta dalyvauti ir gauti paramą. Parama bus teikiama 9 mėnesius, bet neatsisakome galimybės dalyvauti šioje programoje ir toliau,“ – teigia Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos direktorė Angelė Mizerienė.
Prioritetas – pirkti iš savo krašto ūkininkų
Rajono savivaldybės merės Ausmos Miškinienės susitikimuose su rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovais bei darbuotojais, organizuojančiais šiose įstaigose vaikų maitinimą, nuolatos buvo akcentuojami naujos ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų maitinimo tvarkos privalumai. Merės nuomone, kokybiška, ekologiška vietos ūkininkų produkcija turi būti integruota ne tik į ugdymo įstaigų, bet ir į socialinės globos įstaigų gyventojų, ligoninių pacientų maitinimą. Mūsų krašto ūkininkai šioms įstaigoms tikrai pajėgūs tiekti didžiąją dalį produktų. A. Miškinienė sako, kad šiuo metu jau yra žinomi įstaigų poreikiai ir ūkininkų galimybės, todėl net neabejojanti, kad kitais metais šioje srityje rajonas žengs dar vieną žingsnį į priekį.
Nieko nėra neįmanomo – pavyzdžių Lietuvoje jau yra
Rengiantis rajono priešmokyklinukų ir ikimokyklinukų maitinimo pokyčiams, savivaldybės merė A. Miškinienė ir savivaldybės atsakingi darbuotojai, ugdymo įstaigų vadovai lankėsi Panevėžio rajone, kur mokyklose sėkmingai organizuojamas maitinimas švediško stalo principu, taip pat Ukmergėje, kur jau nebe pirmi metai mažiausieji maitinami ekologiškai, naudojant žaliavas, užaugintas ūkininkų ir tiekiamas tiesiogiai, ne per didžiuosius tarpininkus. Gauta patirtis padėjo – dvi mūsų rajono mokyklos taip pat jau pradeda mažiausiuosius maitinti ekologiškai.
Šiuo metu daugumos ugdymo įstaigų valgyklos yra išnuomotos privačiam verslui, dėl tos priežasties ne visas idėjas ir tikslus galima įgyvendinti greitai. Artimiausiu metu bus svarstoma, ar tikslinga būtų maitinimą rajono ugdymo įstaigose organizuoti patiems ir atsisakyti maitinimo paslaugos pirkimo. Jeigu taip – tai kuriose mokyklose ar gimnazijose. Sprendimai bus priimti iki mokslo metų pabaigos. Nepriklausomai nuo to, ar maitinimą organizuos mokyklų vadovai ar privatus verslas – nuo rudens bus sudaryti nauji, sveikos mitybos principus atitinkantys valgiaraščiai. Vaikai turės dar didesnes galimybes rinktis.
Lazdijų r. sav. inf.

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.