Lazdijų krašto muziejuje – įvairių lankytojų poreikiams pritaikytas audiogidas

2020 m. gruodžio 18 d. Lazdijų krašto muziejuje buvo planuojamas projekto „Svetingas muziejus“ rezultatų pristatymo renginys. MB „Tikras vaizdas“ ir muziejaus darbuotojai ketino pristatyti naują inovatyvią edukacijos priemonę įvairių amžiaus grupių ir poreikių lankytojams. Nuo gruodžio 9 d. įsigaliojus griežtesniems ir mūsų saugumą labiau užtikrinantiems karantino ribojimams muziejininkai atidėjo projekto rezultatų pristatymą „saugesniems laikams“.
Lazdijų krašto muziejui bus sukurtas audiogidas, kuris turės net keturių kalbų – lietuvių, anglų, lenkų, rusų – versijas. Tikimasi, kad tai padės pritraukti daugiau lankytojų iš kaimyninių valstybių, suteikti jiems išsamią informaciją apie Lazdijų kraštą ir iškilius žmones. Muziejaus svečiai turės galimybę rinktis: ar naudotis gido paslaugomis, ar naudojantis audiogidu savarankiškai apžiūrėti ekspozicijas. Lankytojas pats spręs, kuriai salei ar eksponatui skirti daugiau laiko.
Kaip tai veikia? Į muziejų atvykęs lankytojas gauna planšetinį kompiuterį, kuriame gali pasirinkti kalbą – lietuvių, anglų, lenkų arba rusų. Įėjus į tam tikrą patalpą planšetėje automatiškai prasideda garsinis pasakojimas apie konkrečią ekspoziciją ir eksponatus. Lankytojas ekrane mato ir svarbiausių toje patalpoje esančių eksponatų sąrašą su nuotraukomis. Spustelėjęs ant dominančio daikto nuotraukos – išgirsta išsamų pasakojimą apie tą eksponatą. Informacija apie kai kuriuos pristatomus eksponatus yra papildyta vaizdo įrašais, archyvinėmis nuotraukomis, įgarsintais lazdijiečių prisiminimais ar eilėmis.
Ši edukacinė priemonė tinka ir mažiems, dar nemokantiems skaityti lankytojams ir senjorams, nes visa informacija pateikiama garsiniu formatu. Tačiau pagalvota ir apie klausos negalią turinčius asmenis – yra įdiegtas funkcionalumas, leidžiantis vietoje įgarsintos informacijos pasirinkti tekstinį formatą ir viską perskaityti.
„Audiogidai yra sukurti pirmiausia muziejininkų patogumui – kad tas pats darbuotojas neturėtų per dieną vesti 4–8 ekskursijų arba ieškoti vertėjo į, tarkim, lenkų ar rusų kalbas. Kol ekskursijas veda audiogidai, muziejininkams lieka daugiau laiko darbui su ekspozicijomis, edukacinių programų kūrimui ar vedimui, eksponatų inventorinimui, skaitmeninimui ir kitiems darbams“, – sako Lazdijų muziejaus direktorė Daina Pledienė.
Vos įžengę į vestibiulį audiogido naudotojai galės peržiūrėti archyvines Lazdijų miesto nuotraukas, kino teatro „Lyra“ brėžinius. Šie eksponatai nėra nuolatinėje ekspozicijoje, jie saugomi muziejaus rinkiniuose, todėl lankytojai tokiu būdu gaus progą susipažinti su eksponatais, kurių įprastai nepamatytų.
Didelis dėmesys audiogide skiriamas Motiejaus Gustaičio asmenybei – žmogaus, ilgus metus vadovavusio gimnazijai (veikusiai dabartinėse Lazdijų krašto muziejaus patalpose) ir pirmojo Lazdijų muziejaus įkūrėjui. Audiogido vartotojai galės peržiūrėti filmo apie Motiejų Gustaitį ištraukas, išgirsti Gustaičio mokinių prisiminimus apie direktorių.
Besilankydami Salomėjai Nėriai skirtoje ekspozicijoje antrame muziejaus aukšte lankytojai išgirs pasakojimą apie kambarį, kuriame poetė gyveno, taip pat jos dienoraščio ištraukas ir puikiai žinomus eilėraščius, kuriuos rašytoja sukūrė būtent Lazdijuose. Vienas iš jų – garsusis „Kaip žydėjimas vyšnios“.
Galiausiai audiogido vartotojų laukia žinių patikrinimo testas, kuriame svarbu greitai ir teisingai atsakyti į penkiolika testo klausimų bei pasivaržyti tarpusavyje.
„Šio projekto išskirtinumas – daugiafunkcinis gido įrenginys, sukurtas panaudojant septynių colių dydžio planšetę ir „Bluetooth beacon“ technologiją, kuri reaguoja į lankytojo trajektoriją ir automatiškai paleidžia garso įrašus pagal žmogaus atėjimą į patalpą. Planšete galima ne tik perklausyti gido kalbą, eksponatų istorijas, bet ir viską perskaityti, peržiūrėti nuotraukas, vaizdo klipus. Tokio projekto Lietuvos muziejuose dar nėra buvę. Esame pirmieji inovatoriai ir džiaugiamės, kad tai galėjome įgyvendinti būtent Lazdijuose su inovacijoms atvirais ir idėjų kupinais muziejaus darbuotojais“, – sako projektą įgyvendinančios įmonės MB „Tikras vaizdas“ direktorius Artūras Lukševičius.
Projektas finansuojamas Lietuvos Kultūros tarybos programos „Atminties institucijos: inovatyvių paslaugų kūrimas“ lėšomis. Lietuvos kultūros taryba projekto įgyvendinimui skyrė 11 600 eurų. Lazdijų rajono savivaldybė projekto įgyvendinimui skyrė 1288 eurus. Projekto partneriai buvo Lazdijų ir Druskininkų turizmo informacijos centrai, Lazdijų miesto seniūnijos bendruomenės komitetas.
Aušra Pociūtė, MB „TIKRAS VAIZDAS“ atstovė