Faktai, kuriuos įdomu ir vertinga žinoti apie Europos krepšinį

Ar žinote, kaip yra vadinamas paties aukščiausio lygio profesionalaus klubinio krepšinio turnyras, organizuojamas Europoje? Taip, tai Eurolyga! Vargu ar būtų atsiradęs bent vienas tautietis, kuris pateiktų klaidingą atsakymą. Ir ne tik todėl, kad tai yra toks populiarus ir visiems gerai žinomas krepšinio turnyras, tačiau ir dėl to, jog lietuviai yra pametę galvas dėl krepšinio sporto ir įprastai apie šią sporto šaką žino daugybę įdomių faktų.
Be to, didžiulį susidomėjimą šiuo turnyru parodo ir Eurolyga statymai bei sirgalių perpildytos krepšinio rungtynių salės. Tą patį būtų galima pasakyti ir apie Europos krepšinio čempionatą, kuriame dalyvauja pačios stipriausios Europos valstybių vyrų krepšinio rinktinės. Tačiau net jei jūs manote apie krepšinį žinantys absoliučiai viską, galite būti tikri, kad visuomet galima atrasti to, ko iki šiol nebuvote girdėję.
Prasčiausia gynyba. Ar galėtumėte įsivaizduoti krepšinio rungtynes, kurios pasibaigia 140-44 rezultatu? Turbūt akivaizdu, kad pralaimėjusios komandos gynybą jūs drąsiai pavadintumėte pačia prasčiausia. Ir tai įvyko 1955 m., kuomet lenkai laimėjo prieš britus. Turbūt manote, kad tai buvo prasčiausios rungtynės? Tačiau iš tikrųjų pačios prasčiausios rungtynės įvyko 1939 m., kuomet suomiai žaisdami prieš estus pelnė vos 1 tašką! Ir taip, jūs nesuklydote – tik 1 tašką!
Pirmasis čempionatas. Pirmasis Europos krepšinio čempionatas įvyko 1935 m. Šveicarijoje. Pastarąjį čempionatą laimėjo Latvija. Visos krepšinio rungtynės šiame čempionate įvyko atvirose krepšinio aikštėse. Tuo tarpu 1946 m. įvyko pats trumpiausias Europos krepšinio čempionatas, kuris tetruko vos 5 dienas. Tame turnyre dalyvavo tik 10 komandų, o Čekoslovakija tapo nugalėtoja.
Pratęsimų rekordas. 1953 m. vykusio EuroBasket pirmajame etape Jugoslavija žaisdama prieš Izraelį (prieš kurį ji laimėjo) rungtynių metu žaidė net keturis pratęsimus. Tuo tarpu rezultatas galiausiai buvo vos 57-55. Tuo tarpu paties didžiausio taškų skirtumo rekordas priklauso sovietams, kurie įveikė danus rezultatu 118-12 – net 106 taškų skirtumu!
Mažiausiai komandų. 1947 m. EuroBasket įvyko ne vienoje iš Europos šalių, o Egipte – ir tai buvo turnyras, kuriame dalyvavo mažiausiai krepšinio komandų visoje šio čempionato istorijoje. Čempionate dalyvavo tik 7 komandos ir 3 iš jų netgi nebuvo iš Europos (Egiptas, Sirija ir Libanas). Tuo tarpu šio čempionato nugalėtojais tapo Egiptas, kuris finale įveikė Prancūziją.
Pirmoji lietuvių nugalėta Eurolyga. 1988-1999 m. Eurolygą nugalėjo Kauno „Žalgiris“, rezultatu 82-74. Jie finale žaidė su Bolonijos „Virtus“.
Dažniausi Eurolygos nugalėtojai. Tuo tarpu Madrido „Real“ klubas Eurolygos laimėtojais yra tapę net 10 kartų! Be abejo, šis krepšinio klubas nėra vienintelis, kuris skina pergales Eurolygoje. Nereikėtų pamiršti ir Maskvos „CSKA“, kuri yra laimėjusi 8 kartus, ar Atėnų „Panathinaikos“ – pirmąją vietą laimėjusios 6 kartus.
Trys Europos čempionato žaidėjai. Ilgą laiką trys Europos čempionato žaidėjai nuolatos konkuravo tarpusavyje ir tai neabejotinai buvo Dirk Nowitzki, Tony Parker ir Pau Gasol. Tai yra tikrų tikriausios krepšinio superžvaigždės, kurios kaskart demonstruodavo neįtikėtinai aukšto lygio krepšinį, kaskart bandant sumušti vis didesnį pelnytų taškų rekordą, savo vardą įrašant į Europos krepšinio čempionato istoriją.
Seniausias ir jauniausias žaidėjai. Europos krepšinio čempionato istorijoje pats seniausias žaidėjas yra Margus Metstak, kuris žaidė už nacionalinę Estijos krepšinio komandą – dalyvaujant 2001 m. vykusiame čempionate jam buvo 40 m. Šis krepšininkas dalyvavo tik dviejuose Europos krepšinio čempionatuose, vykusiuose 1993 m. ir 2001 m., tačiau to jam visiškai pakako pasiekti šiam rekordui ir savo vardą įrašyti į krepšinio istoriją. Kita vertus, nereikėtų pamiršti ir jauniausio žaidėjo, kuriuo buvo Rumunijos rinktinei priklausęs Constantin Popa (16 m. amžiaus). Tai įvyko 1987 m. Šis krepšininkas taip pat yra ir vienas iš pačių aukščiausių žaidėjų Europos krepšinio čempionate – jo ūgis siekia 2.20 m.
Didelė netektis. Krepšininkas Drazen Petrovic nežaidė Europos krepšinio čempionate už Kroatijos nacionalinę krepšinio rinktinę 1993 m., kadangi likus vos kelioms savaitės iki čempionato, jis tragiškai žuvo automobilio avarijoje. Ir tai įvyko Vokietijoje – šalyje, kurioje tais metais turėjo vykti Europos krepšinio čempionatas.
Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Koks straipsnis apie krepšinį... Gal nors kartą redaktoriau parašykit apie lazdijų vaikus krepšinyje, jų pasiekimus!

Teisingai pasakyta

rasykit sporto laikrasty o ne cia

Jo ir kada Lazdijai turės salę vaikams treniruotėms ir varžyboms !!!!!!!!!!

Ačiū. Geras straipsnis. Įdomių faktų, kurių nežinojau..

Tu turbūt tik dabar pradėjai domėtis, kad nežinojai. O žvaigždė tai tas pats kaip dzūkų žinios, kas sega tą ir dainuoja. Nebent dar ką nužudytų, tai tada parašytų, o vaikai jūsų jiems neįdomūs.