R. Sadauskas-Kvietkevičius. Pratybų „Zapad 2017“ metu vertėtų atidžiau stebėti, kas vyks ties Varviške

„Zapad“ ginkluotųjų pajėgų pratybos.

RIA / Scanpix nuotr.

Kapčiamiesčio seniūnas Vidmantas Dambrauskas, prieš pradėdamas šeimininkauti šioje pietiniame Lietuvos kampe tarp Baltarusijos ir Lenkijos įsiterpusioje seniūnijoje spėjęs pavadovauti ne vienai pasienio užkardai ir tebesidomintis krašto saugumo reikalais, sako, kad artėjančios bendros Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos „Zapad 2017“ jam kelia vis didesnį nerimą.
Pasak buvusio pasieniečio ir 1991 m. Aukščiausiosios tarybos gynėjo, jeigu „Zapad 2017“ metu bus rengiamos provokacijos prieš Lietuvą, tai tikriausiai nutiks jo seniūnijoje, ties Varviškės kaimu.
„Zapad“ yra bendros Rusijos ir Baltarusijos ginkluotųjų pajėgų pratybos, rengiamos kartą per du metus vienos iš šių šalių teritorijoje pagal Rusijos ir Baltarusijos sąjunginės valstybės įkūrimo sutartį. Oficialiai skelbiama, kad šiemet dėl jų papildomai į Baltarusiją bus atgabenti 3 tūkst. Rusijos kariškių ir 280 tankų bei šarvuotų pėstininkų mašinų, 25 karo lėktuvai. Baltarusijos gynybos ministras Andrejus Ravkovas teigia, kad pratybose dalyvaujančių karių ir karinės technikos vienetų skaičius neviršys apimčių, nustatytų 2011 m. Vienos susitarimuose. Pasak ministro, septyniuose Baltarusijos poligonuose ir jiems nepriskiriamose vietovėse bus „tikrinamas Baltarusijos ir Rusijos sąjunginės valstybės pasirengimas atremti galimą agresiją, tobulinamas karinių dalinių veiksmų derinimas bei parengtis“.
Abejoti šiais skaičiais verčia viešai aptarinėjami duomenys, kad iš 5265 geležinkelių vagonų, kuriuos šiems metams užsisakė Rusijos gynybos ministerija, 4126 bus panaudoti gabenant krovinius į Baltarusijos teritoriją. Tai yra 83 kartus daugiau, negu prireikė 2016 metais.
Prasidėjus nepatenkintų prezidento Aleksandro Lukašenkos vykdoma politika baltarusių protestams, Baltarusijos opozicijos atstovai nuogąstavo, kad įvesti į jų šalį Rusijos kariniai daliniai gali ten ir pasilikti arba būti pasitelkti represijoms prieš sukilusią liaudį vykdyti. Tačiau protestams numalšinti pakako ir pačios Baltarusijos milicijos pajėgų, daug metų mokytų sulaikyti kiekvieną viešoje vietoje kažką bent šiek tiek panašaus į nepasitenkinimą reiškiantį pilietį.
Šių metų pradžioje A. Lukašenkos demonstruotas noras gręžtis nuo Rusijos į Vakarus kaip mat išblėso, vos tik senstantis diktatorius suprato, kaip lengvai jo iš pirmo žvilgsnio stabili šalis gali virsti kažkuo panašaus į 2014 m. Ukrainą. Po balandį vykusio A. Lukašenkos susitikimo su Vladimiru Putinu Kremliaus kontroliuojami Rusijos televizijos kanalai, be jokių apribojimų retransliuojami Baltarusijoje, nutraukė jau gerokai įsivažiavusią propagandinę kampaniją prieš kaimyninę šalį. Iš visų 2016 m. Baltarusijos gręžimosi į Europą politinių sprendimų liko tik galimybė Europos Sąjungos šalių turistams be vizų vykti į Gardino sritį ir Minską, nes A. Lukašenkos režimui katastrofiškai stinga užsienio valiutos.
Tokiomis aplinkybėmis keičiasi ir „Zapad 2017“ užduotis – dabar pratybomis bus siekiama pademonstruoti NATO priklausantiems kaimynams, kad formaliai vis dar nepriklausoma Baltarusijos valstybė kariniu požiūriu yra Rusijos dalis. O gal ir patikrinti mūsų pasirengimą reaguoti į provokacijas.
Kapčiamiesčio seniūno V. Dambrausko paminėta Varviškė – retai apgyvendinta pušynais apaugusi pasienio vietovė, atskirta nuo Lietuvos Baltosios Ančios upės. Kitapus Nemuno – Baltarusijos teritorija. Būtent ten daugelį metų link Nemuno ir Lietuvos sienos vedantys keliukai, žinomi tik kontrabandininkams, buvo bebaigiantys apaugti krūmais ir medžiais, o dabar, prieš pratybas „Zapad 2017“, paskubomis tvarkomi, tarsi ruošiant galimybę kažkam keltis per upę. Priešo išsilaipinimas Varviškėje reikštų labai aiškią pradžią veiksmų, kuriais atkertamas Suvalkų koridorius, sujungiant Baltarusiją su Rusijos Kaliningrado sritimi ir atkertant Baltijos šalis nuo Lenkijoje dislokuotų NATO greitojo reagavimo pajėgų.
Nesiimu vertinti tikimybės, kad rudenį ten būtinai kas nors panašaus nutiks, bet bent jau reikėtų įvertinti tokią galimybę ir atidžiai stebėti, kas vyksta pasienio atkarpoje prie Nemuno nuo Varviškės iki Sventjansko. Taip pat ir mūsų pusėje, kur kontrabandą iš Baltarusijos ir Rusijos Kaliningrado srities gabenantys asmenys jau ne vienerius metus verbuojami tų šalių specialiųjų tarnybų.
Romas Sadauskas - Kvietkevičius, delfi.lt

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.

Komentarai

toj varviskej,nors ir ka pamatytai,bet niekam nepranestai nes mobilaus rysio tam kraste nera.ir seniunas tai zino .bet jokiu veiksmu nesiima.padarykit prienama rysi,tada pirmi suzinotut,kas ten dedas! jeigu taip rupi jums tevynes saugumas!

Nu kas bus,nieko.Kontrabandos tik nevarys sitom dienom.

Laukiu autoriaus savo kabinete.

Baltarusiai blokuoja ryšį specialiai