Ligoninės auditas: klausimų daugiau nei atsakymų

Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė D. Vilytė teigia, kad jų tarnyba neturi jokios informacijos apie vykusį pirkimą dėl Lazdijų ligoninės audito.   

Paskutiniame rajono savivaldybės tarybos posėdyje priimtas sprendimas dėl veiklos audito Lazdijų ligoninėje atlikimo kelia vis daugiau klausimų, į kuriuos atsakymų – nėra.
Nėra bent kol kas, mat savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka sako, kad komentarus dalinsiąs po to, kai bus oficialiai paviešinti sutarties dokumentai apie viešąjį pirkimą laimėjusią įmonę ir sutartį su ja.
Lapkričio 16-ąją, penktadienį, savivaldybės taryba priėmė sprendimą dėl veiklos audito atlikimo Lazdijų ligoninėje.
Kaip matyti iš oficialaus posėdžio vaizdo įrašo, svarstant klausimą kilo diskusija, kokiu būdu bus parenkamas auditorius. Viešųjų pirkimų įstatymas, priklausomai nuo perkamos paslaugos ar prekių sumos, numato įvairius viešojo pirkimo organizavimo būdus.
Posėdžio metu konservatorių frakcijos seniūnei Jūratei Juodzevičienei pasiteiravus mero Artūro Margelio, ar auditoriaus parinkimas bus vykdomas viešojo konkurso būdu, meras aiškiai atsako: „Neišvengiamai.“
Savivaldybės tarybos nariai po tokio patikinimo nubalsuoja už auditoriaus parinkimo procedūrą.
Ją atlikti įpareigojamas savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka. Apklausa, priešingai nei buvo nubalsuota taryboje, vykdoma apklausos būdu, t. y. savivaldybės administracija savo nuožiūra atrenka įmones, kurioms siunčia pasiūlymus dalyvauti konkurse.
Viešasis konkursas nuo viešojo pirkimo apklausos skiriasi savo atvirumu: pirmuoju atveju, skelbiant skelbimą viešai Viešųjų pirkimų tarnybos registruose, konkurse gali dalyvauti visoje Europos Sąjungoje veiklą vykdančios įmonės, atitinkančios keliamus reikalavimus.
Antruoju atveju pasirinkimas priklauso nuo apklausą vykdančio asmens pasirinkimo, kurioms įmonėms jis siunčia kvietimus dalyvauti pirkime. Jokios kitos įmonės, išskyrus tas, kurioms paskambinama arba išsiunčiamas kvietimas paštu, apie būsimą pirkimą nežino ir dalyvauti negali.
Kaip sakė G. Salatka, apklausą vykdė Ekonomikos skyrius. Iš viešai prieinamos informacijos matyti, kad Ekonomikos skyriaus vyr. specialistas Svajūnas Ramanauskas rengė ir patį sprendimo projektą dėl auditoriaus parinkimo, už kurį nubalsavo taryba.
Ir čia yra įdomių dalykų. Sprendimo projektas (jo turinys identiškas pačiam sprendimui), kaip rodo dokumento sukūrimo metaduomenys, sudarytas lapkričio 15 dieną. Tačiau asmuo, kurį nurodo dokumento kūrimo legenda, visai ne S. Ramanauskas, o turizmo specialistė Vaiva Čepononienė.
G. Salatka tai aiškina taip: „Dokumento šablonas sukurtas 2016 metais, jį sukūrė Vaiva Čepononienė. Naujai priimtas specialistas dokumento projektą ruošė ant parengto šablono.“
Tačiau prie sprendimo projekto prisegtame Aiškinamajame rašte nurodoma data – 2018 metų birželis! G. Salatka sako, kad tai – darbuotojo klaida. Kaip klaida yra ir pačiame Aiškinamojo rašto tekste, kur nurodoma, kad administracijos direktorius įpareigojamas organizuoti ir parinkti auditorių, o vėliau esą pasirinktą auditorių turės tvirtinti savivaldybės taryba.
Bent taip, skaitydama Aiškinamąjį raštą, sako supratusi savivaldybės tarybos narė J. Juodzevičienė.
Taip pačiai supratusi teigė ir apklausą laimėjusios firmos „Rezit“ direktorė Svetlana Djakova. Ji sakė sutarties preliminarųjį variantą pasirašiusi lapkričio 28-ąją, kai sutarties tekstą atvežė į Vilnių Lazdijų savivaldybės darbuotojas S. Ramanauskas.
Į klausimą, ar nenuostolinga savivaldybei siųsti tarnybinį automobilį ir darbuotoją pas pirkimą laimėjusią įmonę parašo, G. Salatka sako, kad „tokia praktika yra naudojama“.
Pats G. Salatka sako sutartį pasirašęs lapkričio 28-ąją. Tačiau Lazdijų rajono žiniasklaidoje jau lapkričio 23-iąją buvo paskelbta informacija, kad būtent tą dieną pasirašoma sutartis!
Tai kaip buvo iš tikrųjų? Klausiamas G. Salatka tyli. Esą kalbėsiąs po dviejų savaičių, kai paviešinsiantys sutartį Viešųjų pirkimų tarnybos duomenų bazėje.
Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė teigia, kad jų tarnyba neturi jokios informacijos apie vykusį pirkimą.
„Jei pirkimo suma neviršijo 10 tūkst. eurų, perkančioji organizacija galėjo pirkimą vykdyti apklausos būdu. Tačiau per 15 dienų mums turėtų pateikti sutartį, taip pat apklausos vykdymo dokumentus ir techninės specifikacijos paslaugos pirkimui sąlygas. Mes atkreipsime dėmesį į jūsų paklausimą ir minėtą pirkimą pažiūrėsime mūsų tarnyboje“, – sakė D. Vilytė.

Vilma Danauskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2018-11-30)

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

vat taip- kaiskim kaiskim katila... nes jis jau seniai turejo virti... oi reikia audito siai savivaldybei visur... ir visiems...

Reikia pradėt nuo margelio ir jo dzūkų žinių. O gal gali žvaigždės žurnalistai pasidomėti? kiek egzempliorių ir kokios įstaigos užsako Dzųkų žinių laikraštį bei Dainavos žodį, kurie yra caro žinioje. Nes aš skaitau žvaigždę, bet kažkodėl įstaigos jo neužsako...