Lazdijų rajone – du tymų atvejai. Pagrindinė informacija apie tymus

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiemet tymais Lietuvoje susirgo 546 žmonės. Daugiausia susirgimų tymais (244 atvejų) registruota Kauno mieste, 66 atvejai – Kauno rajone ir 118 atvejų – Vilniaus mieste. Pagal amžių jauniausias, susirgęs tymais – 5 mėnesių kūdikis, vyriausias – 78 metų asmuo. Lazdijų  rajone registruota du tymų atvejai.
Kas yra tymai?
Tymai - tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, sukėlėjas - tymų virusas. Plinta aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašiniu) keliu, taip pat per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas arba kitus aplinkos daiktus.
Tymai yra viena lengviausiai plintančių, labiausiai užkrečiamųjų ligų.  Pradžioje dažniausiai tymai pasireiškia karščiavimu, vėliau – konjunktyvitu, sloga, kosuliu. Charakteringas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–7 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau jis „leidžiasi žemyn“; bėrimas išlieka 4–7 dienas. Dažniausios tymų komplikacijos – vidurinės ausies uždegimas, plaučių uždegimas, laringitas, viduriavimas, encefalitas (smegenų uždegimas). Tymų infekcijos šaltinis - sergantis žmogus. Asmuo gali išskirti infekciją vidutiniškai 4 d. iki bėrimo atsiradimo ir 4 d. po bėrimo pasirodymo. Sąlytis tarp žmonių trunkantis ilgiau nei 15 min. yra pakankamas, kad įvyktų imlaus asmens užsikrėtimas. Tymams imlūs yra ir vaikai ir suaugusieji. Iki 90-95 proc. imlių imuniteto neturinčių asmenų, turėjusių sąlytį su sergančiuoju, suserga tymais. Vienas tymais sergantis asmuo gali užkrėsti iki 18 žmonių. Persirgus susidaro pastovus imunitetas. Sergamumo tymais sezoniškumo nepastebėta.
Kaip apsisaugoti nuo tymų?
Patikimiausia profilaktikos priemonė  nuo tymų –  skiepijimas. Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Lietuvoje nuo tymų pradėta skiepyti 1964 metais, buvo skiepijama viena tymų vakcinos doze. Nuo 1988 m. buvo pradėta skiepyti dvejomis dozėmis. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina.
Neskiepytų, nepilnai paskiepytų ar nesirgusių asmenų, turėjusių kontaktą su sergančiuoju tymais, imlumas tymų virusui yra iki 95 procentų.
Sąlytį turėjusiems asmenims taikomos priemonės.
Skiepijimas kombinuota tymų vakcina (neskiepytiems, nepilnai skiepytiems, nesirgusiems asmenims) gali būti skiriama iki 72 val. po kontakto. Poekspozicinė imunoprofilaktika turi būti rekomenduojama visiems susirgusiojo tymais šeimos nariams, jei manoma, kad jie gali būti imlūs tymams (neskiepyti, nepilnai skiepyti, nesirgę). Sąlytį turėjusiems asmenims nurodoma stebėti savo sveikatą vidutiniškai 10 dienų po turėto kontakto ir pasireiškus bet kokiems sveikatos sutrikimams, kurie būdingi tymams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Lietuvoje šiuo metu ligonių kasų lėšomis nuo tymų skiepijami vaikai, pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir sąlytį su tymais sergančiu žmogumi turėję asmenys, kurie turi būti paskiepyti per 72 val.. Taip užkertamas kelias tolesniam tymų plitimui.
Kada žmogus nori pasiskiepyti savo iniciatyva, jis tą turi padaryti savo lėšomis. Tai yra, jis kreipiasi į privačias gydymo įstaigas dėl komercinės vakcinos. Esant neaiškiai skiepijimo anamnezei (nepilnai skiepyti, nežinantys ar skiepyti, nežinantys ar sirgo), galima ištirti, ar žmogus turi antikūnų prieš tymus. Jei antikūnų nerandama, rekomenduojama pasiskiepyti. Tačiau  kraujo  tyrimas antikūnams nustatyti ir vakcina yra mokama (tymų vakcina apie 30 Eur, kraujo tyrimas antikūnų nustatymui apie 20 Eur).
Parengta naudojantis Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija bei metodinėmis tymų rekomendacijomis.
Parengė Aldona Česnavičiūtė, Alytaus departamento Lazdijų skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.