Kovo 24 d. – pasaulinė tuberkuliozės diena

Kovo 24 d. Pasaulio sveikatos apsaugos organizacijos sprendimu minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Ši diena skirta plačiau informuoti žmones apie pavojingą ligą. Tuberkuliozė – plačiausiai paplitusi infekcinė liga pasaulyje, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos. Raginame kiekvieną visuomenės narį saugoti save, savo šeimą, draugus ir visuomenę nuo užsikrėtimo tuberkulioze.
Lazdijų rajone 2018 metais sergančių atvira kvėpavimo organų tuberkulioze registruota 6 nauji susirgimo atvejai, sergamumo rodiklis 3,17 atvejo 10000 gyventojų. Didžiausias sergamumas tuberkulioze yra nuo 50 iki 70 metų amžiaus, didžioji dalis sergančiųjų kaimo gyventojai. Visi susirgimai registruoti suaugusiųjų tarpe. Artimą sąlytį su sergančiaisiais turėjo 25 asmenys iš jų 7 vaikai. Šių metų sausio ir vasario mėnesiais Lazdijų rajone jau registruotas 1 susirgimas atvira plaučių tuberkulioze.
Kaip plinta tuberkuliozė?
Tuberkuliozės(TB) bakterijos patenka į orą, kai plaučių ar gerklų tuberkulioze sergantis asmuo kosėja, čiaudi, kalba, dainuoja. Sergantis TB asmuo kosėdamas į aplinką išskiria seilių lašelius, kuriuose gali būti TB bakterijų. Mažo dydžio lašeliai, kurie ilgai tvyro ore, ypač uždaroje, nevėdinamoje patalpoje, įkvepiami į plaučius.
Kokie požymiai būdingi tuberkuliozei?
Tuberkuliozės ligos požymiai priklauso nuo to, kurioje kūno vietoje dauginasi ligos sukėlėjai. Mikobakterijos dažniausiai pažeidžia plaučius, tačiau gali būti pažeisti ir kiti žmogaus organai ar audiniai. Tuberkuliozė iš pradžių gali nesukelti jokių simptomų. Plaučių tuberkuliozė pasireiškia kosuliu (trunkančių tris ir daugiau savaičių), skausmu krūtinėje, skreplių (kartais su kraujo priemaiša) atkosėjimu, taip pat, vystosi silpnumas, greitas nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, karščiavimas, naktinis prakaitavimas. Pasitaiko atvejų, kai liga su minėtais stipriais simptomais prasideda ūmiai. Pasireiškus tokiems ar panašiems simptomams, būtina kreiptis į šeimos gydytoją.
Ką svarbu žinoti susirgus tuberkulioze?
Tuberkuliozę galima išgydyti. Patartina pradėti gydytis ligoninėje nedelsiant po to, kai gydytojas jums diagnozavo ligą. Kad visiškai išgytumėte, vaistus nuo tuberkuliozės turėsite gerti kasdien visą gydymosi laikotarpį, ne mažiau 6 mėn. Prisilaikykite kosulio higienos taisyklių, ypač kol su skrepliais išskiriamos tuberkuliozės bacilos, kosint burną prisidenkite vienkartine servetėle, skreplius rinkite į tam reikalui skirtus vienkartinius indus. Gydymo pradžioje, bendraudami su žmonėmis, būtinai dėvėkite vienkartines kaukes. Pasistenkite gydymosi metu nerūkyti, nevartoti alkoholio. Po stacionarinio gydymo, toliau gydymą tęsite ambulatoriškai prižiūrimas medikų. Labai svarbu , kad laikytumėtės gydymosi rėžimo ir higienos reikalavimų.
Kas yra latentinė tuberkuliozė?
Latentinė tuberkuliozės infekcija - užsikrėtimas tuberkuliozės bakterijomis, kurios nėra aktyvios- nesidaugina, nepasireiškia tuberkuliozei būdingi požymiai. Asmenims, kuriems nustatyta latentinė tuberkuliozė, rizika per visą gyvenimą susirgti tuberkulioze yra 5-10 procentų.
Ką daryti, jei turėjau kontaktą su tuberkulioze sergančiu asmeniu?
Ilgalaikį sąlytį turėjusiems asmenims (šeimos, kolektyvo nariams) rekomenduojama profilaktiškai pasitikrinti sveikatą pagal gydytojo nurodymus, sergančiųjų šeimose gimusius naujagimius būtina skiepyti nuo tuberkuliozės, stiprinti imunitetą, valgyti pilnavertį maistą, nebadauti, dažniau ir ilgiau būti gryname ore, reguliariai profilaktiškai tikrintis sveikatą, tikrinti kūdikių ir vaikų sveikatą gydymo įstaigoje pagal gydytojo rekomendacijas.
Jeigu turėjau kontaktų su sergančiu tuberkulioze asmeniu, ar galiu ją perduoti kitiems?
Jei bendravote su atvira plaučių tuberkulioze segančiu asmeniu, jūs galėjote užsikrėsti tuberkuliozės bakterijomis, bet platinti bakterijas pradėsite tik jeigu pats susirgsite. Tuberkuliozės bakterijas platina tik sergantieji atvira plaučių tuberkulioze. Pirma, tuberkuliozės bakterijas įkvėpęs žmogus turi užsikrėsti, bakterijos turi pradėti daugintis jo organizme ir sukelti tuberkuliozę, ir tik tada jis gali tapti bakterijų platintoju.
Parengta naudojantis užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija bei mokymui skirtomis rekomendacijomis.
Aldona Česnavičiūtė, Alytaus departamento Lazdijų skyriaus Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė
Komentarai
PharmEmpire partnership code
Diabetes drugs now with the
hi!,I like your writing so
Secure those sponsored posts,
An outstanding share! I have