Grožio paslaugos turi būti saugios

Pagrindinius grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimus, kuriais vadovaudamiesi grožio paslaugų teikėjai privalo teikti saugias paslaugas, nustato Lietuvos higienos norma HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“. Fiziniai ir juridiniai asmenys, teikiantys grožio paslaugas, turi turėti leidimą-higienos pasą, kurio originalas ar kopija turi būti pateikta vartotojams matomoje vietoje.
Nesaugi paslauga – rizika susirgti
Grožio salonų klientams primename, kad svarbus ne tik grožio meistrų profesionalumas, bet ir saugumas. Nesilaikant higienos ir darbo saugos reikalavimų tiek klientui, tiek ir darbuotojui kyla rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis.
Naudojantis grožio procedūromis, kai nesilaikoma asmens higienos ir sveikatos saugos reikalavimų, neužtikrinama tinkama aplinkos higiena, naudojami netinkamai išvalyti, dezinfekuoti ir sterilizuoti instrumentai, yra tikimybė užsikrėsti: grybeline infekcija, karpomis, bakterinėmis infekcijomis, niežais, utelėmis, netgi ŽIV, hepatitais B ir C ir kt.
Grožio paslaugos skirstomos į dvi kategorijas. A kategorijos grožio paslauga – grožio paslauga, kurią teikiant pažeidžiama paslaugos gavėjo oda arba gleivinė ir tam skirtas instrumentas gali būti užteršiamas krauju arba kitais kūno skysčiais. Prie šių paslaugų priskiriamos veido ir kūno, plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro (kai nekarpomos nagų odelės), plaukų šalinimo vašku, DEPILIACIJOS ar pan., dekoratyvinės kosmetikos ir kitos neinvazinės paslaugos. B kategorijos grožio paslauga – grožio paslauga, kurią teikiant nepažeidžiama paslaugos gavėjo oda arba gleivinė. Prie šių paslaugų priskiriamos veido ir kūno, plaukų priežiūros, manikiūro ir pedikiūro (kai nekarpomos nagų odelės), plaukų šalinimo vašku ar pan., dekoratyvinės kosmetikos ir kitos neinvazinės paslaugos.
Didžiausia rizika užsikrėsti yra tada, kai atliekamos procedūros, kurių metu galimas odos ar gleivinės pažeidimas bei sąlytis su kito asmens krauju ar kitais organizmo skysčiais. Atliekant šias paslaugas, turi būti naudojami sterilūs vienkartiniai ar sterilūs daugkartiniai instrumentai. Vienkartiniai sterilūs ir sterilizuoti daugkartiniai instrumentai, naudojami teikiant A kategorijos grožio paslaugas, išpakuojami klientui matant. B kategorijos paslaugoms teikti turi būti naudojami vienkartiniai arba tinkamai išvalyti ir dezinfekuoti daugkartiniai instrumentai.
Labai svarbu, kad apie grožio paslaugų teikimo vietose tykančius pavojus sveikatai bei apie tai, kaip turi būti suteikta saugi grožio paslauga, žinotų kiekvienas klientas.
Vartotojams turi būti suteikiama informacija
Paslaugų vartotojui pareikalavus, grožio paslaugų teikėjas privalo pateikti informaciją apie naudojamus instrumentų valymo, dezinfekcijos ir sterilizacijos būdus, naudojamus kosmetikos gaminius, dažus, papuošalus.
Grožio paslaugos vartotojui turi būti suteikta informacija:
* apie riziką, susijusią su paslaugų teikimu, galimas komplikacijas ir tolesnę kūno vietų priežiūrą;
* apie atvejus (ligos, amžius, asmens organizmo būklės ir savybės ir kt.), kai paslauga negali būti teikiama paslaugos vartotojui;
* apie galimą riziką vartotojo sveikatai, komplikacijas (užsikrėtimo virusinėmis, bakterinėmis, grybelinėmis ligomis, infekcijos, kraujagyslių, nervų pažeidimo, alerginių reakcijų, randėjimo, kai kurių ligų paūmėjimo pavojus ir kt.),
* apie galimas organizmo reakcijas (padidėjęs jautrumas, dirginimas, niežėjimas, paraudimas, patinimas, išsausėjimas, atmetimo reakcija ir kt.), elgesį (priemonės, kurių turi būti imamasi) prieš ir po procedūros, papildomą priežiūrą.
Kilus klausimams dėl higienos normų nuostatų taikymo, ar pastebėjus, kad paslauga gali būti nesaugi, prašome kreiptis į NVSC Alytaus departamento Lazdijų skyrių telefonu (8 318) 51 900 arba el. p. lazdijai@nvsc.lt.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.