Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro patirtimi domėjosi Butano Karalystės atstovai

Pradedantieji turi mokytis iš lyderių. Tuo įsitikinę atliekų tvarkymo sistemą dar tik pradedančio kurti Butano Karalystės atstovai, apsilankę Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre ir domėjęsi čia eksploatuojamais įrenginiais bei visa regionine atliekų tvarkymo sistema.
„Alytaus regionas yra lyderis jūsų šalyje, kuriant atliekų tvarkymo sistemą ir jo patirtis mums yra labai įdomi bei naudinga“, - sakė šeštadienį  į Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą atvykęs Butano užsienio reikalų ministerijos Dvišalių santykių departamento generalinis direktorius Kesang Wangdi.
Kartu su ministerijos atstove Sonam C. Namgyel jis domėjosi Lietuvos patirtimi įvairiose srityse: energetikos, viešojo administravimo, savivaldos, taip pat ir atliekų tvarkymo, kuris Butane yra priskiriamas prie probleminių sričių.
Su pirmojo neoficialaus vizito į Lietuvą atvykusiais Butano karalystės atstovais susitikę Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas ir Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo padalinio vadovas Andrius Jučas pristatė prieš 15 metų pradėtą kurti regioninę atliekų tvarkymo sistemą, supažindino su technologijų centre vykdomu atliekų rūšiavimo ir perdirbimo procesu.
Per penkiolika metų padaryta pažanga ir pasiektas aukštas atliekų tvarkymo ir panaudojimo energijai gaminti lygis stebino Butano Karalystės atstovus, ieškančius galimybių savo šalyje pritaikyti išbandytus ir patikimus atliekų tvarkymo, šiuolaikiško sąvartyno įrengimo būdus, kurie duotų kokybišką aplinkosauginį  efektą.
Viena problemų, kurios sprendimo ieško Butano atstovai – saugus iš sąvartyno išsiskiriančio koncentrato surinkimas.  
„Prieš pradedant formuoti sąvartyną žemės paviršius yra išklojamas specialia danga, o aplink visą sąvartyną nutiesiama drenažo sistema. Iš atliekų išsiskiriantis koncentratas surenkamas į tam skirtus rezervuarus, o iš čia išvežamas į nuotekas tvarkančią bendrovę“, - Alytuje taikytas technologijas pristatė  A. Reipas.
Svečius domino, kiek surinktų atliekų yra perdirbama, o kiek - keliauja į sąvartyną, kaip veikia mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginiai.
Ponas K. Wangdi akcentavo, kad jo šalis labai didelį dėmesį skiria aplinkosaugai, todėl kurdama savo atliekų tvarkymo sistemą pasiruošusi ieškoti sprendimų, kurie būtų mažiausiai kenksmingi aplinkai. Jis įsitikinęs, kad Lietuvoje, o ypač pažangos keliu sparčiai žengiančiame Alytaus regione, tokie sprendimai buvo rasti ir sėkmingai įgyvendinami.
K. Wangdi itin atidžiai stebėjo, kokiu principu veikia biologinio atliekų apdorojimo, kurio metu apdorojamos biologiškai skaidžios atliekos, taip pat ir atskirai surinktos maisto atliekos, įrenginiai.
„Biologinio apdorojimo įrenginiuose atskirtos biologiškai skaidžios arba atskirai surinktos maisto atliekos pirmiausia patenka į anaerobinio apdorojimo tunelius, kur beorėje aplinkoje gaminasi metano dujos. Jos vėliau yra paverčiamos į elektros ir šilumos energija. Anaerobiniuose tuneliuose atliekos yra laikomos ne trumpiau nei 3 savaites.
Paskui atliekos yra perkeliamos į kompostavimo tunelius, kur šilto oro pagalba aeruojamos, kad būtų sumažintas jų tūris ir drėgmė, bei paruoštas kompostas tolesniam brandinimui arba gauta medžiaga, tinkama sąvartyno perdengimui“, - vykstančius procesus svečiams pristatė A. Reipas.
Butano užsienio reikalų ministerijos atstovai prisipažino likę sužavėti Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centre veikiančiais įrenginiais, taikomomis pažangiomis technologijomis, kai atliekos yra panaudojamos antriniam produktui – elektros ir šilumos energijai  – gaminti.
Ne mažiau nei sąvartyne veikiantys įrenginiai, Butano pareigūnus sužavėjo ir nepavojingų atliekų sąvartyne gyvenanti gandrų šeimyna. Ją ir šalia sąvartyno įsikūrusių lapių olą K. Wangdi fotografavo kaip įrodymą, kad atliekos regione tvarkomos aplinkai draugišku būdu.   
Apie UAB „Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras“  
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras yra didžiausia atliekas tvarkanti įmonė Alytaus regione, įsteigta 7 šio regiono savivaldybių – Alytaus miesto ir rajono, Birštono, Druskininkų, Lazdijų, Prienų ir Varėnos rajonų. Bendrovė organizuoja regioninę atliekų tvarkymo sistemą, eksploatuoja atliekų tvarkymo ir šalinimo įrenginius, administruoja vietinę rinkliavą iš atliekų turėtojų už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą, vykdo visuomenės informavimo ir švietimo programą apie atliekų tvarkymą. Bendrovė yra įdiegusi aplinkosaugos valdymo standartą ISO 14001 ir Alytaus regiono bendruomenei užtikrina saugų aplinkai ir gyventojų sveikatai komunalinių atliekų tvarkymą. Viešųjų pirkimų būdu parinkus komunalinių atliekų surinkėjus ir įvedus visuotinę rinkliavą, Alytaus regione yra užtikrintas viešosios komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos visuotinumas, kokybė ir prieinamumas.
Pranešimas spaudai

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.