Tarptautiniame dialoge Graikijos kultūros įstaigose skambėjo ir Lazdijų vardas

„Labiausiai džiaugiuosi galėjusi skleisti žinią apie Lazdijus, mūsų biblioteką“, – sakė Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė R. Rudienė.

Trisdešimt Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovų, įgyvendindami Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos (LSVBA) parengtą projektą,  lankėsi Graikijoje. Vizito metu kartu su Graikijos bibliotekininkų ir informacijos mokslininkų asociacija jie dalyvavo tarptautiniuose tarpinstituciniuose dialoguose.
Žinia, kad Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė, negailėdama savo laisvo laiko, dirbo, kad šis projektas būtų įgyvendintas, mat ji yra LSVBA prezidentės pavaduotoja, ne vienerius metus atsakinga už projektus, tad sukaupta nemažai patirties juos rašant.
Projekto dalyviai aplankė 9 Graikijos bibliotekas, susitiko ne tik su bibliotekų darbuotojais ir jų partneriais, bet ir su Graikijos bibliotekų asociacijos prezidente ir taryba, kartu su jais dalyvavo konferencijoje, kurios  metu diskutavo visiems aktualiais klausimais, lygino Lietuvos ir Graikijos bibliotekų panašumus ir skirtumus, pristatė savo veiklas, dalinosi Lietuvos bibliotekų patirtimi. Šįkart apie Lazdijų viešosios bibliotekos bei jaunimo centro veiklas išgirdo net graikai, mat Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė ten skaitė pranešimą.
 „Tiesą sakant, Jaunimo centro veiklos nustebino ir sudomino ne tik graikus, bet ir kartu keliavusius, tad buvo labai smagu“, – sakė šypsodamasi Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė, tik ką sugrįžusi iš Graikijos. Direktorė džiaugėsi itin darbingu vizitu į Graikiją. „Mūsų vizitas buvo itin darbingas“, – pabrėžė direktorė.  Apsilankymai Graikijos bibliotekose buvo įdomūs ir išskirtiniai – vadovai visur buvo šiltai sutinkami, supažindinami su kiekvienos bibliotekos veiklomis, pateikiant pranešimus, aprodant veikloms skirtas erdves, diskutuojant apie iškylančias problemas, pasidalinant sėkmėmis. O ir pats vizitas į Graikiją suplanuotas neatsitiktinai. Juk šiais metais Atėnai yra paskelbti Pasaulio knygų sostine – čia vyksta daugybė susitikimų su autoriais, vertėjais, iliustratoriais, koncertai, teminės parodos, poezijos skaitymai, dirbtuvės. O kitais metais čia rinksis viso pasaulio bibliotekininkai. Mat Atėnuose vyks Tarptautinės bibliotekų asociacijos ir institucijų federacijos reikšmingiausias renginys, sukviečiantis daugiau kaip 3500 dalyvių iš daugiau kaip 130–ties šalių.
Pamatyta, susipažinta, diskutuota
Pažintis su Graikijos bibliotekomis prasidėjo atvykus į Atėnų centrinę ir vaikų biblioteką. Ši biblioteka gali didžiuotis ne tik savo praeitimi, nes čia buvo išleistas pirmasis Atėnų laikraštis,  sukauptas didelis senosios periodikos fondas, prie kurio darbuojasi mokslininkai ir studentai. Visi renginiai visuomenei bibliotekoje vyksta nemokamai. Ši biblioteka ne tik vasaros laikotarpiu daug dėmesio skiria darbui su vaikais, bet ir per mokslo metus. „Įdomu tai, kad ten mokyklose nėra bibliotekų, mokyklos, mokytojai, moksleiviai bendradarbiauja kartu su viešosiomis bibliotekomis, vykdomos edukacinės programos“,– sakė Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė R. Rudienė.
Vėliau lankytasi pirmojoje Atėnų bibliotekoje, kuri yra skirta vaikams nuo 0 iki 6 metų amžiaus ir dirba kartu su kitomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis. Ši biblioteka yra padalinta į dvi dalis. Pirmojoje laukiami lankytojai nuo 0 iki 3 metų amžiaus kartu su juos lydinčiais asmenimis, kitoje aptarnaujami mažieji atėniečiai nuo 3 iki 6 metų amžiaus. Naujos knygelės mažiesiems skaitytojams pristatomos teatro principu. Šalia veikia ir padalinys, kuris aptarnauja vaikus nuo 6 iki 15 metų amžiaus.
Kaip ir planuota, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų vadovai susitiko su Graikijos bibliotekų asociacijos prezidente bei valdybos nariais ir vizito susitikimus bibliotekose planavusia šios asociacijos nare Afrodite.
Susipažinta su Atėnų koledžo biblioteka. Susitikimo metu ne tik išgirsta apie Graikijos bibliotekų asociacijos veiklas, planus, keliamus tikslus ir siekius, bet ir pristatytos savos veiklos. LSVBA prezidentė Danguolė Abazoriuvienė pristatė  Lietuvos viešąsias bibliotekas, jų vykdomus projektus. Apie Lazdijų savivaldybės viešosios bibliotekos veiklas, pasiekimus kalbėjo ir Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė. Konferencijos metu buvo daug kalbama apie prisijungimą į broliškų bibliotekų programą. Juk bendradarbiavimas su kitų šalių bibliotekomis įneštų dar daugiau spalvų ir pritrauktų tuo besidominčių vartotojų ratą.
 Atėnų priemiestyje apsilankyta Agios Paraskevi Alekos Kontopoulos muziejuje–bibliotekoje. Ši biblioteka yra unikali tuo, kad yra vienintelė Graikijoje, kuri veikia kartu dar ir kaip muziejus.
 Lankytasi ir Nafplio miesto bibliotekoje, kurios fonduose  galima rasti net 15 a. inkunabulų. Pabendrauta su kolegomis jaukioje nedidelėje viešojoje bibliotekoje „O Palamidis“. Vėliau vykta į Harvardo universiteto Helenistinių studijų centrą. Pagrindinis Helenistinių studijų centras yra Vašingtote. Todėl daugelis gali nustebti Nafplio mieste pamatę Harvardo universiteto emblemą ir vėliavą. Jei į šį centrą atvyksta studentai, jie turi pilną priėjimą prie visų Harvardo universiteto fondų.
Dar viena netradicinė lietuvių aplankyta biblioteka yra įsikūrusi  buvusiame cigarų fabrike. Dabar ten privatus menų centras, kuriame rado vietos ir biblioteka. Norint iš čia į namus pasiimti knygą, reikia susimokėti metinį bibliotekos lankytojo mokestį.  Jie turi virš 200 pastovių lankytojų, kurie susimokėję nedidelį mokestį (40 Eur per metus), gali kada nori pasiimti reikiamas knygas.
Įgyvendinant projekto programą lankytasi ne tik bibliotekose, vykta ir į žymiausias Graikijos vietoves, susipažinti su Graikijos kultūra ir istorija. Bibliotekų vadovai aplankė įstabųjį Akropolį, jo šventyklas ir Archeologijos muziejų, kur saugomi senosios Graikijos skulptūros šedevrai. Pabuvota Delfuose – religiniame antikinės Graikijos centre, įsikūrusiame vaizdingame Parnaso kalno šlaite, kur pamatyta Apolono šventykla, stadionas, Dioniso teatras – pirmasis akmeninis teatras Graikijoje.
Baigėsi pilna įspūdžių  pažintis su Graikijos bibliotekomis. Tačiau projekto dalyviams naujos patirtys, pažintys, pasidalinimai, išgirstos ir užgimusios naujos idėjos dar ilgai lydės kasdieninėje veikloje. „Aš labiausiai džiaugiuosi galėjusi skleisti žinią apie Lazdijus, mūsų biblioteką“, – džiaugėsi Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė, dalindamasi  vizito įspūdžiais su savo kolegėmis, bibliotekininkėmis, o ir lauktuvės – saldžios, skanios, tikrai graikiškos – buvo puikios.
Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacijos parengtą projektą parėmė Kultūros taryba. O tai leido atrasti tokias skirtingas Graikijos bibliotekas ir susipažinti su senosios Graikijos kultūra, pamatyti, kaip ji yra saugoma ir vertinama šiomis dienomis. Tikimasi, kad gražus tarptautinis bendradarbiavimas tęsis ir toliau, o kolegos iš Graikijos apsilankys Lietuvoje organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje. Šiandien Lazdijų viešosios bibliotekos direktorė Renata Rudienė jau dirba su šiuo projektu.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų reklama“

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Įdomu kokios bibliotekininkų algos, kad direktorė laksto po užsienius kaip inkirpta? turbūt labai didelės.

ir dar vis nera.............

Pinigų mėtymas į balą.