Funchalo katedros Mudėchar stiliaus lubos: Europos paveldo perlas Madeiroje

Funchalo katedra, esanti Madeiros salos sostinėje, saugo vieną išskirtiniausių Portugalijos architektūrinių bruožų . Šios lubos, dengiančios pagrindinę ir šonines navas bei transeptą, yra unikalios.  

2023 m. šis restauracijos projektas buvo įvertintas prestižiniu Europos paveldo apdovanojimu „Europa Nostra“ kategorijoje „Konservavimas ir pritaikymas naujam naudojimui“  

Restauracijos procesas

Restauracija pradėta 2019 m. pabaigoje, atlikus išsamius tyrimus. Darbus vykdė 36 specialistų komanda iš įvairių šalių, laikydamasi minimalios intervencijos principo, siekiant išsaugoti lubų autentiškumą. Buvo sustiprintos medinės sijos, išvalytas paviršiaus polichromas ir paauksavimas, užpildyti spalviniai trūkumai, naudojant originaliomis medžiagomis suderintus komponentus

Darbas vyko trimis etapais: pirmiausia restauruota šiaurinė dalis su transeptu ir šonine nava, vėliau – pietinė dalis, galiausiai – centrinė nava. Projektą finansavo „FEDER Madeira“, bendradarbiaujant su Funchalo vyskupija, José de Figueiredo laboratorija ir Évoros universiteto HERCULES laboratorija .

Bendruomenės įtraukimas

Restauracijos metu buvo organizuojamos ekskursijos, siekiant supažindinti vietos bendruomenę su lubų svarba ir restauracijos sudėtingumu. Tai padėjo užmegzti dialogą su religinėmis bendruomenėmis dėl tam tikrų ritualų pritaikymo, siekiant ilgalaikės lubų apsaugos, pavyzdžiui, apribojant vaško žvakių ir gyvų augalų naudojimą altoriuose.

Reikšmė

Funchalo katedros Mudėchar stiliaus lubos yra ne tik architektūrinis šedevras, bet ir gyvas Europos kultūrinio paveldo liudijimas. Šis restauracijos projektas tapo pavyzdžiu, kaip derinti mokslinius tyrimus, restauravimo praktiką ir bendruomenės įtraukimą, siekiant išsaugoti unikalų paveldą ateities kartoms .

Azorų salų kultūrinis paveldas: UNESCO saugomi lobiai Atlanto viduryje

Azorų salos, įsikūrusios Atlanto vandenyne tarp Europos ir Amerikos, garsėja ne tik kvapą gniaužiančia gamta, bet ir turtingu kultūriniu palikimu. Dvi ypatingos vietovės – Angra do Heroísmo miestas Terceiros saloje ir Pico salos vynuogynų kraštovaizdis – įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, tapdamos išskirtiniais žmogaus ir gamtos sąveikos pavyzdžiais.

Angra do Heroísmo – istorinis Atlanto uostas

Įkurtas XV a., Angra do Heroísmo buvo strateginis laivų, plaukiojusių tarp trijų žemynų, uostas. Jo urbanistinė struktūra, kruopščiai suplanuota aplink natūralų uostą, atspindi to meto jūrinės prekybos galybę ir salos svarbą. Didingos bažnyčios, tvirtovės ir kolonijinės architektūros pastatai liudija apie Azorų auksinį amžių.

Miesto centras, išsaugotas nepaisant 1980 metų žemės drebėjimo, buvo profesionaliai restauruotas, išlaikant autentišką istorijos dvasią. UNESCO pripažino Angrą vertingu Atlanto kryžkelės pavyzdžiu, o šiais laikais jis žavi lankytojus ne tik architektūra, bet ir gyva kultūrine atmosfera, šventėmis bei festivalių tradicijomis.

Pico salos vynuogynų kraštovaizdis – žmogaus ir gamtos harmonija

Pico sala stebina unikaliu kraštovaizdžiu, kur tūkstančiai lavos akmenų suformuotų sienelių saugo vynuogynus nuo atšiaurių vėjų ir sūraus Atlanto oro. Šis žemdirbystės būdas, vystytas daugiau nei 500 metų, liudija apie salos gyventojų atkaklumą ir išradingumą.

Vynuogynai ne tik estetiškai dera su natūralia aplinka, bet ir sukuria ypatingą mikroklimatą, leidžiantį auginti aukštos kokybės vynmedžius. Pico sala garsėja savo desertiniais vynais, kurie buvo eksportuojami net į carinę Rusiją. Šiandien, vyno kultūra ir kraštovaizdžio saugojimas vėl atgimsta – remiantis ES fondų parama skatinamas tvarus vyno turizmas ir vietos ekonomika.

Povandeninis kultūrinis paveldas – paslėptos istorijos vandenyse

Azorų archipelagas taip pat saugo išskirtinį povandeninį paveldą – čia randamos dešimtys istorinių laivų nuolaužų, kurios liudija apie šimtmečius trukusį prekybos ir migracijos kelią per Atlanto vandenyną.

Nardymo entuziastai iš viso pasaulio traukia į Azorus, norėdami aplankyti šias unikalias vietas – jose galima pamatyti ir XVI a. ispanų karinių laivų liekanas, ir XIX a. prekybinių laivų nuolaužas. Daugelis šių vietų įtrauktos į Europos paveldo ženklo iniciatyvą, skatinančią saugoti ir atsakingai lankyti povandeninį kultūrinį paveldą.

Ką būtina pamatyti Azoruose: Angra do Heroísmo ir Pico sala

Angra do Heroísmo (Terceiros sala):

• Se katedra (Sé de Angra): įspūdinga XVI a. bažnyčia, vienas svarbiausių miesto simbolių.
• Sao Sebastiao tvirtovė: seniausias karinis fortas Azoruose, iš kurio atsiveria vaizdas į uostą.
• Monte Brasil: išsikišęs ugnikalnio krateris, tapęs gamtos parku, puikiai tinkantis žygiams ir panoraminiams vaizdams.

Pico sala:

• Pico kalnas (Montanha do Pico): aukščiausias Portugalijos taškas (2351 m). Žygis į viršūnę – nepamirštama patirtis gamtos mylėtojams.
• Vynuogynų kraštovaizdžio kelias: pasivaikščiojimas tarp UNESCO saugomų lavos akmenų sienelių ir mažų vyno spaudyklų.
• Vyno muziejus (Museu do Vinho): įdomus pažintinis centras apie salos vynininkystės istoriją.

Šie objektai ne tik supažindina su Azorų kultūra, bet ir leidžia pajusti archipelago unikalų gamtos ir žmogaus sukurtą paveldą.

„Europos Pulso“ inf.

www.europospulsas.lt

Von Hajotthu - Eigenes Werk, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25819483

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.