Medžiu kvepianti paroda kviečia į paukščių karaliją

„Lesinkit, prižiūrėkit ir saugokit mano paukštelius“,- išvykdamas namo į Kauną prisakė skulptorius K. S. Straigis muziejininkei V. Busilaitei, o ji tik šypsojosi ir pasižadėjo skulptoriaus nenuvilti.

Lazdijų krašto muziejaus rengiamose  parodose apsilankyti  malonu, juolab kad visada laukia daug staigmenų ir paslapčių. Parodos muziejuje visada ypatingos, išskirtinės, įdomios ir savitos. Ne išimtis ir skulptoriaus Kazimiero Sigito Straigio medžio skulptūrų parodos „Kalbėjimas medžiu“ atidarymas. Skulptorius moka „prakalbinti“ medį, akmenį, varį, geležį ir kitas kietas medžiagas, bet šioje parodoje pristatė savo kūrybą ir darbus, atliktus tik iš medžio. „Daugiausia dirbu su ąžuolu, bet čia viskas – iš liepos“,– sakė menininkas. Tai paroda, kvepianti medžiu tikra ta žodžio prasme. Tik įėjus į parodų salę Lazdijų krašto muziejuje, kur, rodos, tądien suskrido visi Lietuvos paukščiai lyg į kokią paukščių karalystę, pajunti medžio kvapą – svaigų ir ypatingą, pripildžiusį parodos erdvę nekasdieniškos gaivos. „Mano automobilis sugedo, tad atvažiavome tokia mažyte mašinyte ir nė pats nesuprantu, kaip tiek paukščių joje tilpo“,– juokavo parodos autorius. Ši paroda – tai tarsi vasaros dovana, kupina gyvybės, kviečianti pasivaikščioti miško takais, parkais, sodais, kur gausybė paukščių gieda savo giesmes, gyvena savo gyvenimus.
Įdomu tai, kad skulptorius K. S. Straigis savo parodą pristatė eilėmis, kurias prisipažino kuriantis linksmas ir liūdnas: „Tik įkvėpęs žemės oro,/ Žmogus sujungtas su medžiu–/ Lopšys medinis iš pradžių/ Vėliau medinės durys, tvoros.“ Tačiau tądien jis mieliau kalbėjo apie paukščius, kuriuos atvežė į Lazdijus. Ir kokių tik paukštelių, paukštyčių, paukštukų čia nėra – Lazdijų krašto muziejuje įsikūrė tikra paukščių karalystė. Ir visi paukščiai čia šiltų skulptoriaus rankų išglostyti  iš paprasto lietuviško medžio liepos – drožti.
Paukščiai ir medžiai neatsiejami. Vieni ir kiti siejami su gyvybe. Čia stiebiasi paukščių medžiai, kurie spinduliuoja šilumą ir jaukumą. O juk mūsų, žmonių, ir jų, paukščių, gyvenimai taip pat glaudžiai susiję. Jie visai kaip mes, žmonės, gimsta, žaidžia, svajoja, rūpinasi savimi ir savo palikuonimis, medituoja. Kaip ir žmonių gyvenimas būna visoks: ir linksmesnis, ir liūdnesnis, taip ir paukštelių, gimusių skulptoriaus rankose. Vieni jų žaismingi, kiti gi – gieda savąsias trėles, ištiesę kaklus dangun, treti – atsipūtę nuo visko, ilsisi, ketvirti – dirba, pluša, maitina kokį gegužiuką, savam lizdelyje išperėtą. Toks gyvenimas – dažnas iš mūsų pasakytų. Beje, taip vadinasi net keletas skulptoriaus darbų. O apžiūrint parodą nejučia sieloje susitelkę jausmai paakina susimąstyti. Parodoje – gamtos gyvenimo pulsavimas ir žmogų užplūstančios jausmų bangos – tai žmogaus ir gamtos vienybė.
 Lazdijų krašto muziejuje atidarytoje parodoje eksponuojamos 2008 metais sukurtos medžio skulptūros, išsiskiriančios vertikaliomis formomis, besistiebiančiomis į dangų kaip medžiai. „Šioje parodoje mažai spalvų, bet daug paslapties, savito požiūrio, ypatingos išraiškos, emocinių spalvų, vidinės kalbos“,– sakė renginio vedėja, muziejininkė Vilma Busilaitė.  Be galo giliai sukaupęs savyje daug taurių jausmų, skulptorius tartum įkūnija didžią lietuvio meilę gamtai, miškui, paukščiams. Ši skulptoriaus paroda žaižaruoja nežabota kūrybine energija, patraukia didele jėga, kartu žavi apčiuopiamu konkretumu.
 Skulptoriaus darbai bei pasiekimai patys kalba už save. Aktyviai kurti ir dalyvauti parodinėje bei plenerinėje veikloje jis pradėjo nuo 1969 metų, tad jau skaičiuoja virš šimto grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje – Lenkijoje, Švedijoje, Danijoje, Ukrainoje, taip pat aktyviai dalyvauja pleneruose bei simpoziumuose. Jo darbus yra įsigiję kolekcininkai iš Danijos, Švedijos, Italijos, Vokietijos, Rusijos, JAV. Skulptorius K. S. Straigis yra pelnęs ne vieną Lietuvos ir užsienio apdovanojimą bei padėką už sukurtas skulptūras ir surengtas parodas. Nuo 1992 metų jis – Lietuvos dailininkų sąjungos narys.
O Lazdijų krašto muziejaus lankytojai turėjo galimybę susipažinti, pabendrauti ir su skulptoriaus draugu, poetu, bardu Edmundu Janušaičiu, kuris atlydėjo skulptorių į Lazdijus. Susirinkusieji išgirdo poeto eilių, kurias jis skaitė itin raiškiai ir sakėsi turintis pats raiškiai skaityti savo eiles, nes tai jo vaikai, tam jis net specialiai ruošiasi. Tik dainų neišgirdo susirinkusieji. „Mat gitara tarp gausybės paukščių netilpo“,– juokavo poetas.
Skulptoriui dėkojo, kad neaplenkė Lazdijų ir jaukioje  Lazdijų krašto muziejaus erdvėje surengė parodą, Lazdijų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Gudžiauskas.
O besimėgaujant kava, kalbos vis sukosi apie... paukščius.
Skulptoriaus K. S. Straigio medžio skulptūrų parodą „Kalbėjimas medžiu“ Lazdijų krašto  muziejuje lazdijiečiai ir miesto svečiai gali lankyti du mėnesius – tiek „klegės“ čia paukščiai.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų reklama“

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.