To Lietuvoje dar nebuvo: vyks pirmosios kombainų varžytuvės

Liepos 24 d. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Mokomasis ūkis organizuoja šviečiamąjį renginį „Agro Dūzgės“. Jo pagrindinis akcentas – pirmosios Lietuvoje kombainų varžytuvės, kuriose susirungs net keturių skirtingų gamintojų kombainai, o viso renginio tikslas – skatinti pažangų ūkininkavimą, dalytis naujausiomis technologijomis bei stiprinti dialogą tarp mokslo, verslo ir žemdirbių.

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Mokomasis ūkis liepos 24-ą dieną organizuoja šviečiamąjį atviro ūkio renginį, kurio metu įvyks unikali pramoga – pirmosios Lietuvoje kombainų varžytuvės. Viename lauke susirungs keturių skirtingų gamintojų UAB „Baltic Agro Machinery“, AB „Lytagra“, UAB „DOJUS agro“ ir AB „East West Agro“ kombainai, kurie realiomis sąlygomis, 30 ha žieminių kviečių lauke, demonstruos technologinį pažangumą, našumą bei inovacijų poveikį derliaus kiekybei ir kokybei. 

„Geras ir patikimas kombainas ūkyje lemia sėkmingą derliaus nuėmimą, tačiau tokių varžytuvių dar neteko matyti ir jau laukiu galimybės išvysti kombainus veikiant realiomis sąlygomis. Mūsų pačių ūkis nemažas, tad tik pažangios technologijos jam padeda išlikti rentabiliam: tai, ką anksčiau nudirbdavome trimis kombainais, dabar padarome su dviem“, - teigia Vilkaviškio r. stambų šeimos ūkį plėtojantis ūkininkas Tomas Maksvytis.

Pasak organizatorių, šis renginys skirtas dalintis gerąja ūkininkavimo praktika, pristatyti inovatyvias technologijas ir skatinti dialogą tarp mokslo, verslo bei ūkininkų, o žemdirbiams – tai unikali galimybė išgirsti ekspertų įžvalgas apie tame pačiame lauke kuliančias skirtingų gamintojų mašinas. Kombainų varžytuvės – žemės ūkio mokslo ir verslo sinergijos pavyzdys, renginį VDU ŽŪA Mokomajam ūkiui organizuojant kartu su Verslo ir socialinės partnerystės centru, o prie įgyvendinimo prisidedant Agronomijos ir Inžinerijos fakultetų mokslininkams, dėstytojams bei studentams.

„Varžytuvėse dalyvaus stipriausi agrorinkos atstovai. Visų jų pristatomos mašinos įspūdingos, tačiau pirmą kartą skirtingų gamintojų kombainų, kuliančių tame pačiame lauke, darbą bus galima įvertinti gyvai. Ūkininkams bus leidžiama šias mašinas išbandyti ir patiems, todėl matysime, kokios kokybės grūdai byra, koks mašinų našumas. Tarkime, aš dėl kokybiško derliaus surinkimo esu pasirengęs daugiau sumokėti už degalus, bet kitiems kolegoms galbūt aktualūs kiti kriterijai“, - teigia T. Maksvytis.

Kombainų varžytuvių vyriausiuoju arbitru taps VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika. Jo teigimu, vertinimo darbams jau suburta Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros ekspertų komanda iš doktorantų, studentų ir fakulteto mokslininkų, kurie, turėdami ilgametę patirtį derliaus dorojimo tyrimuose, skiriamus varžytuvių balus grįs mokslu. Tačiau dalyviams nerimauti nėra ko, mat kiekvienas kombainas išsiskirs savo stipriosiomis pusėmis.

„Nors moksle greitų rezultatų retai pasitaiko, šįkart teks dirbti sparčiai ir tiksliai. Vertinsime kombainų našumą, grūdų švarumą, nuostolius, suskaldymą ir šiaudų paskleidimą. Be to, džiugina ir studentų įsitraukimas į šį renginį. Tai taps praktine patirtimi, padėsiančia jiems ruoštis dirbti moderniame, duomenimis grįstame agrosektoriuje, mat be verslo įtraukimo į studijų procesą, aukštos kompetencijos specialistų parengti neįmanoma“, - pabrėžia doc. dr. R. Domeika.

VDU ŽŪA tvirtai laikosi savo užsibrėžtos misijos – būti žinių ir inovacijų sklaidos centru, kuris kompetentingai atsako į žemdirbiams aktualius klausimus bei aktyviai bendradarbiauja su verslu. Verslo ir socialinės partnerystės centro Partnerystės plėtros skyriaus ir klasterio „Žaliasis intelektas“ vadovė dr. Skirmantė Balnytė-Rusė teigia, kad šis klasteris padeda koordinuoti veiksmus, maksimaliai išnaudoti turimą intelektinį ir infrastruktūrinį potencialą bei skatinti inovacijų diegimą žemės ūkyje, taip suteikdamas aiškią bendradarbiavimui struktūrą. 

„Šis renginys skirtas supažindinti ūkininkus ir visuomenę su modernia žemės ūkio technika bei tvaraus ūkininkavimo principais. Vienas iš tokių pavyzdžių – VDU ŽŪA taikomas unikalus aštuonlaukės sėjomainos modelis, leidžiantis mažinti trąšų naudojimą, efektyvinti veiklą ir tausoti aplinką“, - sako šio klasterio nario Mokomojo ūkio, kurio iniciatyva įgyvendinamas projektas „Komunikacijos priemonių, skirtų didinti visuomenės informuotumą apie Strateginį planą ir jos įsitraukimą į kaimo plėtros procesus“, vadovas Vilius Venskutonis.

Liepos 24-ą dieną vyksiančio renginio akcentas – naujausios kartos kombainų varžytuvės. Keturių gamintojų mašinos realiomis sąlygomis demonstruos technologinį pažangumą, našumą bei inovacijų poveikį derliaus kiekybei ir kokybei. Varžytuvėms skirtas 30 ha žieminių kviečių laukas – išaugintas pagal VDU ŽŪA mokslininkų rekomendacijas, taikant pažangias auginimo technologijas.

Dr. S. Balnytė-Rusė ir V. Venskutonis vieningai tvirtina – inovacijų sklaida yra esminis veiksnys kuriant tvarų žemės ūkį, o šis renginys – tai ne tik švietėjiška iniciatyva, bet ir veiksmingas būdas griauti pasenusius stereotipus bei parodyti, koks modernus ir inovatyvus yra šiandieninis Lietuvos agrosektorius. Dar svarbiau – šią iniciatyvą palaiko verslo partneriai ir mecenatai, o didžiulis ūkininkų susidomėjimas rodo, kad tokio tipo renginiai ne tik reikalingi, bet ir labai laukiami.

Pranešimas spaudai

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.