Kunigas J. Alesius Kapčiamiestyje patarinėjo, kaip elgtis susitinkant su popiežiumi

Procesija aplink bažnyčią.

Man Kapčiamiestis – vaikystės prisiminimų žiburėlis gyvenimo metų oazėje. Tada gyvenau Paliepio kaime pas močiutę. Su dėdiene dviračiais važiuodavome į Užgimimo atlaidus. Taip kaimo žmonės vadina Švč. Mergelės Marijos gimimo iškilmę. Ten ji pas „galanternikus“ dažniausiai nupirkdavo  blizgantį saldainį „laikrodėlį“ (nes jis man labiausiai patiko) ir laimingos per mišką grįždavome į namus.
Užžėlė keliai, išbluko prisiminimai... Kapčiamiesčio parapija yra mano senelių Dominyko ir Antaninos Jurkonių, žinoma, ir tėvo Stasio parapija. Ten kunigo tarnystę atlieka ir buvęs Leipalingio parapijos klebonas Jonas Alesius. O Leipalingis buvo mano parapija. Prisimenu šio kunigo pagarbą ir dėmesį mano ligonei mamai, krikšto mamai, vėliau - gražią mūsų bendrystę žiniasklaidos puslapiuose.
 Taigi šis gražus, dar vasariškais aprėdais  išsidabinęs, rugsėjo 9-osios sekmadienis man vėl buvo dvasinės atgaivos gurkšnis kasdienybės dulkėse. Šią dieną vyko tie patys Užgimimo – Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai. Atlaidų iškilmei vadovavo Veisiejų Šv. Jurgio parapijos klebonas Žydrūnas Burnys. Šv. Mišių pradžioje vyko Eucharistinė procesija aplink bažnyčią. Svečias sakė ir homiliją. Pasveikinęs susirinkusius maldininkus su Marijos Gimtadienio švente, priminė Marijos tėvų Onos ir Joakimo gyvenimo istoriją, Marijos gimimą. Trijų metukų Mariją tėvai paaukojo Viešpačiui pagal jų išankstinį pažadą. Jai sulaukus 12 metų, angelas padarė Apreiškimą, kad ji pagimdys Dievo Sūnų. Peržvelgė tolimesnį Marijos gyvenimą nuo pat Jėzaus gimimo iki mirties. Paminėjo, kad nuo XV amžiaus Marija garbinama Lietuvoje. Papasakojo jos apsireiškimo Šiluvoje istoriją. Priminė, kiek nuo to laiko žmonės patyrė įvairių malonių. Tai liudija ir daugybė padėkos votų prie Marijos paveikslo. Vieni noriai dalijasi patirtais stebuklais, kiti tai laiko savo širdyje. Tačiau drąsiai galima sakyti, kad išsipildė Šv. Rašto žodžiai – per Mariją Kristus atėjo į pasaulį. Jos buvimas su Juo nuo gimimo iki kryžiaus mirties kartu, ir kreipimasis į ją, tai kreipimasis į Jėzų ir jo Tėvą. Tos visos gautos malonės, pagijimai, stebuklai vyksta ir šiandien, yra gyvi liudytojai. Homiletas ragino tikėti ir pasitikėti, jeigu kreipsimės, būsime išklausyti, nors ne visada mums suprantamu būdu, bet Dievo galybe.
Po Mišių parapijos klebonas džiugiai dėkojo iškilmės vadovui, vargonininkui, choristams, procesijos dalyviams, visiems geros valios parapijiečiams, atlaidų piligrimams. Pareiškęs, jog nutaręs neniokoti gamtos, neraginęs pinti vainikų, tik prašęs parapijiečių Marijos Gimtadienio šventę papuošti rožėmis.  Ir tikrai baltos rožės karaliavo bažnytėlėje. Jas paaukojo verslininkų Gintaro ir Ramunės Orliukų šeima, Gintaro mama Marijona, verslininkai Palačioniai, Palioniai. Gražią baltų kardelių puokštę padovanojo Danutė Baltaduonienė, Liaukonių šeima paliko jų artimojo laidotuvėms skirtų gėlių. Klebonui beliko tik džiaugtis ir dėkoti.
Šiame Lazdijų rajono pakraštyje susibūrusi Kapčiamiesčio bendruomenė aktyviai dalyvavo eisenoje, garbinant Švč. Sakramentą.  Nešė vėliavas, barstė gėles nemažai jaunimo ir vidutinio amžiaus tikinčiųjų. Senoliai jau tik malda palydėjo... Procesijoje ir Mišių metuViešpatį šlovino, jam dėkojo balsingas Sumos choras, vadovaujamas vargonininko maestro Laimiaus Juškaičio. Atnašoms vadovavo Kapčiamiesčio bendruomenės pirmininkė Raminta Zelenauskaitė. Pasiruošti atlaidų iškilmei su savo pagalbininkėmis padėjo Senelių globos namų direktorė, “Carito” vadovė Lina Janulevičienė.
Dvasininkas džiaugėsi ir gražiai sutvarkyta bažnyčia. Jau minėto verslininko G. Orliuko padovanota 30 kub. m. mediena pavirto šventovės apdailos detalėmis. Didelis indėlis - meistro, staliaus iš Padumblių kaimo Geniuko Egidijaus Ražuko. Jis „meistravojo“ tiek iš šventovės vidaus, tiek iš išorės. Dailylentes paruošė, gerai išdžiovino garsus skulptorius Antanas Česnulis.
Kun. J. Alesius perdavė Vilkaviškio vyskupijos vyskupo Rimanto Norvilos prašymą  vykstantiems į susitikimą su popiežiumi pasiruošti tai padaryti tyra sąžine – atlikti išpažintį savo parapijose. Dar pridėjo ir savo patirties perliukus, dalyvaujant  Jono Pauliaus II sutiktuvėse. Aplenkdamas būrelį klegančių maldininkių, grįžtančių iš susitikimo su popiežiumi ir aptariančių įvairias kitas nereikšmingas smulkmenas, klebonas paklausęs, ar jos pasimeldę už popiežių. Tik staiga jos nutilę, pasimetę... Todėl kebonas patarė ir savo parapijiečiams nepamiršti pasimelsti už popiežių.
Vyskupas aplankęs kitas Lazdijų dekanato parapijas, užsukęs ir į Kapčiamiestį. Kartu su klebonu pasidžiaugę atliktais darbais, aptarė būsimus. Vyskupui patiko ir G. Ražuko darbai bažnytėlėje, patiko parapijiečių aktyvus dalyvavimas bendruomenės gyvenime.
Man taip pat buvo malonu matyti kaip saldainiukas išpuoštą, sutvarkytą šventovę, patiko šio krašto žmonių tikėjimas, jog su Dievo pagalba tu gali gyventi čia, savo protėvių žemėje ir dirbti, kurti, dalintis ir mylėti Dievą ir Tėvynę Lietuvą.

Alvyra Grėbliūnienė, „Lazdijų reklama“

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.