„Spalvų muzikos“ orkestras Seirijuose buvo sutiktas griausmingomis ovacijomis

Muzikantams „Spalvų muzikos“ orkestras – galimybė atskleisti savo gabumus.

Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijoje buvo paminėta ypatingai – be įprastų ilgų kalbų. Čia karaliavo muzika. Ir svečiai Seirijus aplankė ypatingi. Renginio organizatoriai: Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Viltis“ Lazdijų padalinys ir Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazija.
Anot Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos direktorės Zitos Ščerbetkienės, visų susirinkusiųjų laukė tikras stebuklas. Ir direktorė buvo teisi: stebuklas įvyko! Išgirdome ne tik muzikinį stebuklą, stebuklas įvyko ir mūsų širdyse. Ir šį stebuklą  Seirijuose sukūrė ne kas kitas, o LSKD „Guboja“ spalvų orkestras – pirmasis ir šiandien jau gerai žinomas sutrikusio intelekto žmonių muzikos kolektyvas. Jų muzika lyg ant sparnų skraidino.
Dirba šventą darbą
Dar 1998 metais LSKD „Guboja“ 6 regioninių grupių pagrindu subūrė nacionalinį „Spalvų muzikos“ orkestrą, kurio meno vadovas ir vyriausias dirigentas Romualdas Brūzga. Orkestro iniciatorė ir projekto vadovė – Lietuvos specialiosios kūrybos draugijos „Guboja“  pirmininkė Viktorija Vitalė. Šiam orkestrui vadovauja ir kiti ilgamečiai vadovai kituose miestuose. Į Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnaziją  atvykusiam „Spalvų muzikos“ orkestrui iš Vilniaus vadovauja ir, anot renginio vedėjos Daivos Povilanskienės, dirba šventą darbą šeimyninis duetas Valerija ir Romualdas Brūzgos.
Kuo ypatingas šis orkestras? Juk orkestrų Lietuvoje tikrai yra. Orkestrų išties yra, bet šis – toks vienintelis. Būtent šio orkestro pagrindą sudaro sutrikusio intelekto žmonės, bet kartu su jais muzikuoja ir gabūs muzikai neįgalieji su regos, fizine, kompleksine negalia. Su „Spalvų muzikos“ orkestru supažindino renginio vedėja Daiva Povilanskienė. Apie orkestrą papasakojo ir pats jo vadovas Romualdas Brūzga, kuris tikino, jog nacionalinis orkestras skamba labai išdidžiai, tačiau pirmiausia būsimojo orkestro nario klausiame labai paprastai: “Ar nori jis muzikuoti?” Jei noras yra, tuomet bandome. Taip paprastai apie suburtą orkestrą kalbėjo vadovas. Nuo 1999 metų vyksta orkestro mokymai, stovyklos, festivaliai, kūrybinės dirbtuvės, kiti renginiai. Pasirodo, jog šis orkestras aktyviai koncertuoja ne tik Lietuvoje.
Plojimai, šypsenos ir laimingi veidai
Orkestro repertuaras – liaudies, populiari estradinė ir klasikinė muzika. Orkestro muzikantai groja įvairiais instrumentais – mušamaisiais, fleitomis, melodikomis, elektroniniais vargonėliais, armonikomis, kontrabosais. Ne paslaptis, kad šiems muzikantams „Spalvų muzikos“ orkestras – tai kone vienintelė galimybė atskleisti savo gabumus, talentus, tai ir savo vertės suvokimas. Jie pasijunta lygiaverčiais visuomenės nariais, o tai itin svarbu. Pradėję nuo liaudies dainų, jie dovanojo melodijų pynę. Jų atliekama Danieliaus Dolskio popuri sujudino salę. Susirinkusieji smagiai plojo, judesiu ir šypsenomis talkino muzikantams. Vos išgirdę šio unikalaus orkestro muzikavimą, buvo sužavėti visi, juolab kad jie atliko ir itin populiarius visiems gerai žinomus kūrinius. „Negalime nepadainuoti Stasio Povilaičio dainų“, – sakė orkestro vadovas. Ir dainos nešė tolyn, kvietė įsijausti, klausytis. Ir V. Kernagio dainų išgirdome, ir iš grupės „Rondo“ repertuaro pasiklausėme dainų. Ir muzika suvienijo visus: ir sveikuosius, ir neįgaliuosius. Pasimiršo viskas. Daugelis muzikantų atrodo laimingi kaip vaikai, nors pagal metus jau seniai iš šio amžiaus išaugę. Bet jų veidai laimingi, jie gyvena muzika. Tai jų gyvenimas ir, ko gero,  geriausi vaistai. „Muzikavimas reikalauja daug savarankiškumo: reikia ateiti, pasiruošti, pasiimti instrumentą, atsiversti kūrinį, kurį grosime“, – sakė orkestro vadovas Romualdas Brūzga. O muzikos kalba, ko gero, bendrauti daug paprasčiau. Nuoširdus muzikavimas pavergia, o ligos paženklinti veidai, nušvitę šiluma, sušildo kiekvieno sielą. Atrodytų, jog grodami jie užmiršta viską pasaulyje, atsiduoda vien tik muzikai, klausantieji taip pat užsimiršta, tiesiog klausosi ir visus suvienija visagalė muzika.
Kelionei į namus – pačios skaniausios seirijiškių bandelės                                        
„Šiomis dienomis aš vis susigraudinu“, – taip netikėtai prasitarė buvęs ilgametis bendrijos „Viltis“ Lazdijų padalinio vadovas gerbiamas Vytautas Stacevičius, pasveikintas 80–ojo jubiliejaus proga. Susirinkusieji audringais plojimais sveikino jį sulaukus tokio gražaus ir garbingo amžiaus. Buvo padėkota ir malonaus balso savininkei Daivai Povilanskienei už renginio, skirto Tarptautinei neįgaliųjų žmonių dienai paminėti, vedimą. Padėka įteikta ir ilgamečiam „Vilties“ rėmėjui Juozui Megelinskui už nuolatinę paramą, supratimą, palaikymą. Lazdijų Motiejaus Gustaičio mokytojoms ir padėjėjoms už meilę, šilumą, rūpestį, atiduodamą viltiečiams, taip pat įteikta padėka. Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos specialiųjų (lavinamųjų) klasių mokiniai su savo mokytojomis, auklėtoja ir tėveliais svečiavosi Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijoje šventiniame renginyje. „Visokių būna dienų – ir lengvesnių, ir sunkesnių, bet mes labai stengiamės“, – sakė viena mokytoja. Renginį rėmė Lazdijų rajono savivaldybės tarybos narės Jūratė Juodzevičienė ir Janina Ražukienė. Orkestras susirinkusius išlydėjo su maršu, o Seirijų A. Žmuidzinavičiaus gimnazijos direktorė Zita Ščerbetkienė įteikė orkestro vadovams ne tik simbolinę dovaną, bet ir visiems muzikantams įdėjo pačių skaniausių bandelių, kad kelionė į namus neprailgtų. Tėvų klubo vardu Kazimiera Kastygovienė svečiams dovanojo saldainiukų.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų reklama“

 

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.