Pirkdama šiltnamius vaikams, Lazdijų rajono savivaldybė buvo dosniausia

Simbolinė šiltnamio atidarymo  ceremonija Bajoriškių kaime – vaikų socialinės globos namuose „Židinys“.

Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) ir Lietuvos savivaldybių asociacijos inicijuotas projektas „Auginu Lietuvai“, skirtas valstybės 100–mečiui paminėti, pasiekė, anot ŽŪR, dosniausią Lietuvoje Lazdijų rajoną. Dosniausią todėl, kad Lazdijų rajono savivaldybė be menkiausių abejonių parėmė projektą „Auginu Lietuvai“ ir jauniesiems rajono gyventojams padovanojo net šešis šiltnamius, o prie šios dovanos prisidėjo ir Lietuvos žvėrelių augintojų asociacija.
Šio projekto idėja – padovanoti 100 šiltnamių miestų ir rajonų ikimokyklinio ugdymo įstaigoms ar globos namams, taip skatinant vaikų ir jaunimo domėjimąsi žemės ūkiu, verslo ir karjeros galimybėmis bei įvairiomis ūkininkavimo alternatyvomis.
Projekte dalyvavo mieste ar rajone veikiančios ikimokyklinio ugdymo įstaigos ir globos namai, kurios turi nuosavybės ar panaudos teise priklausančios žemės. Projekto dalyviai siuntė nuotraukas tema „Auginu pats – auginu Lietuvai“, kurioje atsispindėjo vaikų santykis su kaimu, žemės ūkiu, žemės ūkio darbais. Nugalėtojų išsiaiškinimui buvo pasitelkta Žemės ūkio rūmų Facebook paskyra.
Iš 60 savivaldybių šiame projekte dalyvavo 9, o Lazdijų rajono savivaldybė vienintelė Lietuvoje nupirko net 5 šiltnamius ikimokyklinėms ugdymo įstaigoms bei globos namams. Dar vieną dovanojo rėmėjai.
Tad naujieji šiltnamių savininkai vaikai, kaip tikri daržininkai, jau šeimininkauja šiltnamiuose. Šiltnamį laimėję Veisiejų Sigito Gedos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiai svečius jau vaišino agurkais.
S. Gedos gimnazijos ikimokyklinio ugdymo skyriaus kiemelyje vyko tikra šventė su dainomis, šokiais ir pirmosiomis vaišėmis iš dovanoto šiltnamio. Anot svečių iš ŽŪR, kad viskas augtų ir klestėtų, reikėjo atlikti tam tikrą ceremoniją – perkirpti simbolinę šiltnamio atidarymo juostelę. Daržoves, pasirodo, mažieji pažįsta, tuo įsitikino ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis bei Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka. Svečius lydėjo ir Lazdijų rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Zablackienė. Vaikai svečiams dėkojo už naują šiltnamį, rodė ir senąjį, kurį jau turėjo. Tuoj svečius ratelin kvietė ir apie storą, raudonskruostį pomidorą dainas traukė. Ko gero, tuoj bus  naujame šiltnamyje ir pomidorų, mat daržovės kruopščiai prižiūrėtos, išravėtos, palaistytos. „Atsivežėme geros žemės, bet kitiems metams planuojame ruošti kompostą, aiškinti vaikams apie jo reikalingumą ir naudojimą“, – sakė direktorės pavaduotoja ugdymui Rosvita Rupšienė.
Ne tik braškės, bet ir spanguolės auga dovanotame šiltnamyje Seirijuose. „Mes kartu su tėveliais ir seneliais sumontavome šį šiltnamį“, – sakė Seirijų Antano Žmuidzinavičiaus gimnazijos direktorės pavaduotoja ikimokykliniam ugdymui Rima Kliučinskienė. Čia auga prieskoninės žolelės, iš vazonų žemėn kariasi žydinčios braškės ir net spanguolės pasodintos – viskas tvarkingai vazonėliuose sudėliota.
„Tikimės baklažanų derliaus“, – sakė Lazdijų mokyklos–darželio „Kregždutė“ direktorė Danutė Matulevičienė. Agurkais ir pomidorais šiltnamyje jau nieko nenustebinsi, o štai baklažanai – įdomu. Nors šiltnamis didelis, tačiau  daržovės, kurios netilpo į šiltnamį, buvo pasodintos šalia. Atvykę svečiai atkreipė dėmesį į prie kiekvienos mokymo įstaigos pakabintas vėliavas, o sužinoję, jog šioje mokykloje–darželyje  kiekvieną pirmadienį giedamas Lietuvos himnas, kraipė galvas sakydami, jog vaikai auklėjami tikrais patriotais. „Mūsų rajone švietimas prioritetas, tad šia linkme ir dirbame, jau nemažai esame padarę, mokyklos renovuotos, šiltos, gerai įrengtos. Ir toliau darbuojamės“, – vos spėjo atsakinėti į svečių klausimus meras.  
Lazdijų mokykla–darželis „Vyturėlis“ užsisakė didelį šiltnamį. “Dabar džiaugiamės“, – sakė „Vyturėlio“ direktorės pavaduotoja Janė Gudžiauskienė. Iš pradžių lyg ir išsigandę buvo, jog gal pernelyg didelis šiltnamis jiems, dabar jau kitaip galvoja ir tikisi gero moliūgų derliaus.
Svečius sužavėjo ir vaikų socialinės globos namai „Židinys“ Staidarų ir Bajoriškių kaimuose.
Staidarų kaime gyvenantys vaikai svečius pasitiko kieme, tuoj visi nužygiavo prie šiltnamio, pasikalbėjo apie daržovių naudą, atkreipė dėmesį į „laistymo sistemą“ – seną vonią, kurioje kuo puikiausiai prišyla vandens laistyti daržovėms. Vaikų socialinės globos centro direktorius Egidijus Aleksonis sakėsi, jog jie puikiai sugyvenantys, dėl visko tariasi, gražiai sutariantys  su kaimynais, vietos bendruomenėmis ir net papasakojo, kad tądien gavęs atviruką su padėka, o ten jis pavadintas tėčiu. Stebino, kad direktorius viską puikiai žino apie kiekvieną vaiką, net jų gimtadienius mena. „Juk mes šeima, kitaip ir būti negali“, – tikino jis. Žinia, jei šeima kaip kumštis, tai ir darbai eina kaip iš pypkės – šiltnamį vaikai patys sumontavo. „Reikia atidžiai skaityti instrukciją“, – šypsojosi jie.
Bajoriškių kaime įsikūrę vaikai turi net du šiltnamius, puikų daržą. „Na, braškes šiemet žalias nuvalgėme“, – prisipažino vaikai. Išpuoselėtas daržas, net du šiltnamiai, senasis ir naujasis, prižiūrimi, laistomi, gražiai apipjauta žolė – darbo į valias, tik dirbk. „Daržovių pirkti tikrai nereikės“, – sakė jie. Aprodę kaip gyvena, tuoj kvietė svečius į sodą, kur visų laukė sveikuoliškos vaišės iš daržovių ir vaisių. Stebino stilingai serviruotas stalas, daržovių vėrinukai, naminis limonadas su ledukais.
ŽŪR direktorius S. Dimaitis dar kartą dėkojo merui A. Margeliui ir Lazdijų rajono savivaldybei prisidėjus prie šios iniciatyvos. „Kaip svarbu nuo mažens prisiliesti prie žemės, pajusti Tėvynę, tėviškę, suprasti, kad valstybė prasideda nuo čia, nuo bendruomenės“, – sakė ŽŪR direktorius S. Dimaitis. Ir net jeigu vaikai nebus ūkininkai, tačiau prisilietę prie žemės jie išaugs dorais žmonėmis.
Dineta Babarskienė, „Lazdijų žvaigždė“

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Bet šiltnamiai tai aiškiai iš dzūkų knygyne liko, nes kitaip daug nebūtų...

Manau, kad vaikai turi šiltnamius namuose. O čia tik pinigų "išmetimas". Miesto vaikams gal ir būtų naudinga. Tai dabar reiks foto su Margeliu kaip skins pirma agurką. Jau visai nejuokinga...

Kaip tą pirmą agurką, išstumdę vaikus, atiduos pagraužt merui. Gi bažnyčioj bobutes tai išstūmė, kad būtų kur PONUI atsisėst.

Dieve, dieve.... jau ir šiltnamin agurką pasodinti reikia TATOS palaiminimo. Dar beliko tik prie tualeto juosteles karpyti.