Meras aplankė Lietuvos partizaną Juozą Jakavonį–Tigrą

Gegužės 18 d. Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis lankėsi pas Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago artimą bendražygį Juozą Jakavonį-Tigrą, gyvenantį Kasčiūnų kaime Varėnos rajone. Meras šiam garbingam kovotojui už Lietuvos laisvę dovanų atvežė Lietuvos trispalvę ir įteikė kvietimą į birželio 9 d. vyksiančią Partizanų pagerbimo šventę, kurios viena iš organizatorių yra Lazdijų rajono savivaldybė, bei klausėsi įdomių partizano pasakojimų apie savo ir bendražygių nelengvą laisvės kovotojų kelią.
Lazdijų rajono savivaldybės merą A. Margelį bei jį atlydėjusius Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėją Vytuolį Valūną ir Merkinės seniūną Gintautą Tebėrą partizanas Juozas Jakavonis pasitiko savo sodyboje, įsikūrusioje gražioje vietoje ant Merkio upės kranto. Pirmiausia šeimininkas svečius pakvietė į kambarį, virtusį muziejumi. Jame – maldaknygė, po partizanų mūšio su sovietais rasta Merkyje, J. Jakavonio knyga „Šalia mirties“, spausdinimo mašinėlė, kuria atspausdinti partizanų „Laisvės varpas“ ir štabo dokumentai, partizanų nuotraukų albumai, apdovanojimai ir daugybė kitų partizanines kovas menančių daiktų.
„Dėkoju Dievui už gerą atmintį“, – pradėdamas dalintis prisiminimais sakė J. Jakavonis. Ir iš tiesų, galima tik pavydėti tokios puikios atminties ir tokių skaidrių minčių, kuriomis dalijosi devyniasdešimt trečius metus skaičiuojantis senolis. Jis merui aprodė atminimo kambaryje sukauptus įvairius eksponatus, vėliau pakvietė prie sodyboje atstatyto bunkerio.
Čia garbusis senolis papasakojo, kad 1945-aisiais, kai jam buvo 19 metų, prisiekė ir tapo partizanu Tigru. Priesaiką priėmė pats Pietų Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas –Vanagas. Tais pačiais metais birželį savo tėvų sodyboje su kitais partizanais iškasė bunkerį, kuris taip ir liko nesurastas sovietinių okupantų ir koloborantų. Bunkeris tapo partizanų vadų Juozo Vitkaus–Kazimieraičio ir Adolfo Ramanausko–Vanago vadaviete. Joje buvo leidžiamas laikraštis ,,Laisvės varpas“, spausdinami štabo dokumentai.
Mero paklaustas, kaip pavyko apsaugoti bunkerį nuo enkavadistų, partizanas Tigras pasakojo, kad tai kainavo daug sumanumo, drąsos ir pastangų. Jis prisiminė, jog ne vieną kartą jis ir jo bendražygiai buvo vos per plauką nuo pražūties, tačiau su Dievo pagalba pavyko išsisukti. Juozui taip gerai pavyko paslėpti vadus, kad enkavėdistai niekaip jų nerado, nors durtuvais ir iešmais subadė visą Merkio šlaitą bei aplink tvartą prie pamatų esančią žemę, šalia kurio įrengtas garsusis, dabar atstatytas, bunkeris. Kartą pasislėpusių partizanų Kasčiūnuose ieškojo net 50 sovietų karių, bet ir tuomet jiems nieko nepavyko rasti.
Nesibaigiantys pasakojimai, apie patirtus sunkius išbandymus kovojant už Lietuvos laisvę, byloja koks didis ir atsidavęs savo Tėvynei buvo ir yra partizanas Juozas Jakavonis–Tigras. Jo narsa ir besąlygiška pagalba partizanų vadui ir artimam bendražygiui Adolfui Ramanauskui-Vanagui, kurio 100-ąsias gimimo metines šiemet minime, ne veltui yra pastebėta ir įvertinta. Juozas Jakavonis–Tigras apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-ojo laipsnio ordinu, Pasipriešinimo dalyvio kryžiumi, Lietuvos kariuomenės kūrėjo medaliu.
Baigdamas viešnagę bei atsisveikindamas su partizanu J. Jakavoniu–Tigru Lazdijų rajono savivaldybės meras Artūras Margelis linkėjo jam sveikatos, liudyti gyvąją atmintį, kad kuo daugiau žmonių iš pirmųjų lūpų išgirstų apie partizanines kovas bei jų nenuginčijamą svarbą kelyje į Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Taip pat meras pakvietė partizaną į Lazdijų krašto partizanams skirto paminklo atidengimo iškilmes Seirijuose, kurios vyks šių metų lapkričio 23-ąją per Lietuvos kariuomenės dieną, bei į lapkričio 29-ąją Adolfo Ramanausko –Vanago tėviškėje Bielėnų kaime, Lazdijų rajone, vyksiantį parko atidarymą, skirtą šiam iškiliam Lietuvos partizanų vadui atminti.
Lazdijų r. sav. inf.

 

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.

Komentarai

Jūs man pasakykite. Kada Margelis pradės rūpintis rojono žmonėmis? O kada Valūnas pradės rūpintis mokyklomis? Vaikų ateitimi.

Nera jau tu mokyklu rajone daug ir ereikia jau jokis rupintis , nebent spynas uzkabint.

Tai ant kurios pirma kabintumėt?

ant tos kur mokytojų daugiau už mokinius.

Tai, kur čia tokia yra?

o tai meras dar ką nors veikia be fotografavimosi??? o kur tas rūpestis rajono žmonėmis???

Matot, kad neturi kada. Dabar su Vytuoliu kitais reikalais užsiėmę :-(

Kaimuose ir mokytojauja kas tik netingi mero partiniai nieko nebaige

o tai tas Vytuolis mūsų rajone savivaldybės skyriui vadovauja ar mero ginklanešiu dirba? Žmogus ko gero pamiršo kokios jo pareigos tai matomai alytiškių sprendimas buvo teisingas.

Sake tarnaus Lazdijų krašto žmonėms, bet kad matom tik vienam tarnauja.

O ką Margelis baigęs?

išsilavinimas vidurinis

Tai dabar gal nori caras baikt Veisiejų TVM, kad stengiasi prisijungti. Tik įdomu kokią specialybę rinktūsi ( virėju, barmenu)

Kaimuose jau seniai uždarytos mokyklos tuščiais langais žiūri kas darosi lietuvoje.

http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Prednisone Online <a href="http://mewkid.net/buy-prednisone/">Prednisone Without Dr Prescription</a> pvn.vlbr.lzvaigzde.lt.zzs.rd http://mewkid.net/buy-prednisone/

Valunai, uzsiimki mokiniu egzaminu reikalais, dalyvauki jaunimo renginiuose, o ne paskui mera lakstyki ir foto darykis, ne veltui is alytaus isspyre,ten Supra to,kad nieko nesugebi, tai lazdijus apstatei veliavu stiebais ir pyrpinki,gal dar kas nors kitur kas nezino tamstos,,sugebejimu,, priglaus....

o kur jūs visi komentatoriai buvot per Kalniškės mūšio minėjimą, nebuvo nei koncervatorių nei gerb. Klėjaus nei rėksnio Beniaus. Nebuvo net tarybos narių kurie sedi netik dešėje mero bet ir kairėje. Laikas pakeisti visus naujais jaunais žmonėmis kurie norėtų kažką rajone pakeisti į gerą . Labai gaila bet buvo labai mažai mokytojų kurie tik ir rėkia apie jų mažas algas.

Benius tai buvo. Ant kalnelio rymojo.

Margelis žaidžia gudrumu, galvoja, kad visi runkeliai ir niekas nesupras. Paskyrė Kalniškės mūšio paminėjimo datą, būtent tada kai vyko konservatorių partijos suvažiavimas, tam, kad nebūtų jo labiausiai nemėgstamų oponentų. Nebūtų nuostabu jeigu perkeltų ir kalėdų bei naujų metų šventes, nes su viena Valstybine švente jau pavyko tai padaryti.

Priminimas Kalniškės mūšio minėjimą ne paskiria meras bet jis kasmet vyksta tuo pačiu metu ir tikrai nesimatė nei koncervatorių nei socdemų nei valstiečių . Pagarba Vaidui šalaševičiui ir Krikščiūnui , Vaidas kasmet apsilanko randa laiko . O mūsų išrinktieji lankosi tik prieš rinkimus , gaila. Pagarba merui jis kasmet dalyvauja.

o tai judėtojus matėt? tie visi 600 ir suvažiavo?

Kur tas Galdiko kašikas su kuriuo po visur lakstė. Duokit Margeliui, nes jam to kašiko labai trūksta. Ir rinkimuose sėkmė būtų garantuota :-(

kas nežino, Kalniškės renginio metu vyko TS-LKD suvažiavimas. Klėjus jame dalyvavo. Feisbukas pilnas nuotraukų šalia Gabrieliaus :)

nesvarbu kas buvo nebuvo vistiek tik meras akcentuojamas lyg tai jis ten vienas ir mūšyje dalyvavo, o kiti net jo judėtojai jo akyse nulio verti. O su tokiu elgesiu pats nejučia jau tampa tuo nuliu ir tik džiaugiasi savo nuotraukomis.

Gal galėtų ponas Tigras papasakot ką veikė karo metais jis pats ir jo sėbrai

Kad karo metais jis buvo vaikėzas ir nieko negalėjo veikti. Apart grybavimo. Vasarą. Pokario metais, - manau - tas pats...

Kad taip rūpintųsi artimųjų kapais - būtų gražu ir garbinga.

Jei jis gyvas, tai vadinasi nebuvo partizanu, apsišaukėlis.