Lazdijų rajone pirmą kartą 4 darbo vietos atiteks trečiųjų šalių piliečiams

Lietuva jau išties baigia išsivaikščioti – emigravo apie 1 milijonas žmonių, o per pirmą šių metų pusmetį iš jos išvyko maždaug 10 tūkstančių žmonių daugiau, palyginus su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu. Todėl nieko stebėtino, kad šalies verslininkai, neradę darbuotojų gimtinėje, jau ieško jų svetur, dažniausiai trečiosiose šalyse. 
Nemažai užsieniečių iš trečiųjų šalių jau įdarbinta ne tik didžiuosiuose Lietuvos miestuose, bet ir Alytaus apskrityje.
Paklausūs suvirintojai ir staliai
Kaip sakė Alytaus teritorinės darbo biržos Lazdijų skyriaus vedėjos pavaduotoja Irma Valukonienė, per 2016 metus Alytaus apskrityje buvo išduoti 192, šiemet – 16 leidimų užsieniečiams iš trečiųjų šalių dirbti Lietuvoje. Daugiausia tokių leidimų išduota Baltarusijos ir Ukrainos piliečiams. 
,,2016 metais didžioji dalis leidimų dirbti Alytaus apskrityje išduota tarptautinio krovinių vežimo transporto priemonių vairuotojams, taip pat virėjams, šaltkalviams remontininkams, staliams, mūrininkams. Šiemet daugiausia leidimų dirbti išduota suvirintojams ir staliams“, – teigė I. Valukonienė.
Lazdijų rajone pirmą kartą 4 darbo vietos taip pat atiteks trečiųjų šalių piliečiams iš Ukrainos. Jie dirbs staliais UAB ,,Melionas“, kuri registruota Druskininkų savivaldybėje, bet darbo vieta yra Lazdijų rajone, Šlavantų seniūnijoje, Avižienių kaime. UAB ,,Melionas“, kaip sakė jo direktorė Kristina Galčienė, užsiima karkasinių namelių statyba. Jie turi paklausą užsienyje, dažniausiai yra eksportuojami į Vokietiją bei Austriją. Taigi iš Ukrainos atvykę staliai tam tikrą laiko dalį dirbs Lazdijų rajone, o kitą – praleis užsienio komandiruotėse. Direktorė, paklausta, kodėl darbuotojų ieško ne aplinkiniuose rajonuose ar Lazdijuose, kur yra didelis nedarbas, teigė, kad jų ieškojo su Alytaus teritorinės darbo biržos Lazdijų ir Druskininkų skyrių pagalba. Deja, pastangos buvo bevaisės. Tiesa, vienas asmuo kreipėsi, bet pareiškė, kad jis nesutinkantis važiuoti į komandiruotes, todėl darbo pasiūlymo atsisakė. UAB ,,Melionas“ direktorė sakė nesuprantanti, kodėl žmonės nenori tam tikrą laiką praleisti užsienyje, juk ten dabar nuolat dirba daug lietuvių ir nesiskundžia. Juolab kad apgyvendinimas nieko nekainuoja, darbuotojams mokami dienpinigiai, jie gauna neblogą atlyginimą. ,,Lietuviai nenori dirbti, bedarbių pilnos darbo biržos, o dirbti nėra kam“, – teigė K. Galčienė. Todėl ji  nutarė įdarbinti užsieniečius. Tik visa bėda, kad įdarbinimo procedūros trunka ilgokai. Jau apie 2 mėnesius tvarkomi dokumentai. Kada pasiseks ukrainiečius realiai įdarbinti, dar nežino. Paklausta, kaip pavyks su jais susikalbėti, direktorė sakė, jog bendraus rusų arba anglų kalbomis. 
Leidimas dirbti užsieniečiui – iki 2 metų
Pasiteiravus, kokia užsieniečių įdarbinimo tvarka Lietuvoje, vedėjos pavaduotoja I. Valukonienė tvirtino, kad darbdavys, norintis įdarbinti užsienietį iš trečiosios šalies, turi kreiptis į teritorinę darbo biržą (pagal įmonės registracijos buveinę ar faktinę darbo vietą) ir užregistruoti laisvą darbo vietą prieš nustatytą terminą iki prašymo pateikimo dienos. 
Nesant Lietuvos Respublikoje specialisto, atitinkančio darbdavio keliamus kvalifikacinius reikalavimus, darbdavys, ketinantis įdarbinti užsienietį, turi pateikti Teritorinei darbo biržai, kurioje įregistravo laisvą darbo vietą, nustatytos formos prašymą ir pridedamus reikiamus dokumentus.
Teritorinė darbo birža, gavusi darbdavio prašymą dėl leidimo dirbti išdavimo užsieniečiui, pirmiausiai kruopščiai išanalizuoja darbo pasiūlą bei paklausą. Gavus leidimą, darbo sutartis su užsieniečiu turi būti įregistruota per 2 mėnesius. Neįregistravus darbo sutarties per nustatytą terminą, leidimas dirbti užsieniečiui panaikinamas.
,,Leidimas dirbti užsieniečiui gali būti išduodamas, jeigu Lietuvos Respublikoje nėra specialisto, atitinkančio darbdavio keliamus kvalifikacinius reikalavimus,  pateikiamas darbdavio įsipareigojimas įdarbinti užsienietį pagal darbo sutartį ne trumpesniam negu 6 mėnesių laikotarpiui, pateikiami dokumentai, patvirtinantys užsieniečio turimą kvalifikaciją ir ne mažesnę negu vienerių metų darbo patirtį pagal turimą kvalifikaciją per pastaruosius dvejus metus, išskyrus užsienietį, kuris atvyksta dirbti kaip stažuotojas ar praktikantas“, – sakė Lazdijų skyriaus vedėjos pavaduotoja I. Valukonienė.
Leidimas dirbti užsieniečiui išduodamas iki 2 metų. Leidimo dirbti galiojimo laikas numatomas įvertinus Lietuvos Respublikos darbo rinkos poreikius. Valstybės rinkliavos dydis už leidimo dirbti išdavimą iki 2 metų šiuo metu yra 150 Eur, iki 1 metų – 121 Eur.
Lietuvos darbo biržos išduodamo leidimo dirbti nereikia Europos Sąjungos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių narių piliečiams, jų šeimų nariams ir  asmenims, kurie pagal Europos Sąjungos teisės aktus naudojasi laisvo asmenų judėjimo teise.

Dalia Švetkauskaitė, „Lazdijų žvaigždė“

Autorius: 
Lazdijų žvaigždės inf.