Koks dirvožemio ph tinka skirtingoms daržovėms?

Turbūt esate pastebėję, kad toje pačioje dirvoje kai kurios daržovės auga geriau, o kai kurios – prasčiau. Taip yra dėl dirvožemio pH, kuris lemia, kaip gerai augalai įsisavina tam tikras maisto medžiagas. Dirvožemio pH yra skalė nuo 0 iki 14, kuri matuoja dirvos rūgštingumą ir šarmingumą. Jei pH yra 7, dirvožemis laikomas neutraliu, jei mažiau nei 7 – rūgščiu, o jei daugiau nei 7 – šarminiu.

Tiek rūgštinis, tiek šarminis dirvožemis gali riboti tam tikrų maistinių medžiagų pasisavinimą ir veikti augalų augimą. Pavyzdžiui, itin rūgščiame dirvožemyje, kurio pH mažesnis nei 5,5, gali trūkti kalio ir magnio, o šarminiame – cinko ir vario. Taip pat gali atsirasti kai kurių medžiagų perteklius, kuris sukuria jų toksiškumą.

Taigi, pats geriausias dirvožemio pH daugumai daržovių ir augalų – neutralus. Tačiau tai nėra taisyklė, nes skirtingoms daržovėms tinkamiausias pH gali šiek tiek skirtis. Būtent todėl vienos jų auga geriau, o kitos kiek prasčiau. Štai koks dirvožemio pH yra tinkamiausias skirtingoms daržovėms ir vaisiams:

  • 6-8 pH. Šparagai, burokėliai, kopūstai, melionai;
  • 6-7 pH. Žiediniai kopūstai, salierai, česnakai, krienai, salotos, svogūnai, ridikai, rabarbarai;
  • 5,5-7,5 pH. Kukurūzai, pomidorai;
  • 5,5-6,8 pH. Pupelės, morkos, agurkai, pastarnokai, paprikos, žieminiai moliūgai;
  • 5,5-6,5 pH. Baklažanai, arbūzai ;
  • 4,8-6,3 pH. Bulvės.

Svarbiausios maistinės medžiagos augalams

Svarbiausios augalų augimui būtinos mineralinės maistinės medžiagos yra azotas, fosforas ir kalis. Azotas skatina lapų augimą; fosforas svarbus šaknų augimui ir gėlių, vaisių bei sėklų gamybai; kalis yra būtinas lapams ir šaknims vystytis. Taip pat reikalingi nedideli kalcio, sieros, magnio, geležies, mangano, cinko, boro, vario ir molibdeno kiekiai.

Naudingi prietaisai dirvožemio pH matuoti yra dirvožemio pH matuokliai, kurių galite įsigyti paspaudę ant nuorodos https://laistymoiranga.lt/matavimo-prietaisai. Jie nepasakys, kokių maistinių medžiagų yra ir trūksta dirvožemyje, tačiau parodys, ar dirvožemis yra per rūgštus ar per šarminis. Jei dirvožemis per rūgštus, galite pakelti jo šarmingumą kalkėmis, o, jei norite padaryti jį rūgštesnį, galite naudoti elementinę sierą arba aliuminio sulfatą.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.