Kaip teisingai valyti ir prižiūrėti avalynę?

Įsigiję naujus batus, visuomet tikimės, kad jie patikimai tarnaus ne vieną sezoną. Visgi, iš dalies jų būklė priklauso nuo to, ar apavų priežiūrai paskirsime pakankamai dėmesio. Jei atsižvelgsite į žemiau pateiktus patarimus, būsite tikri, kad iš savo pusės padarėte viską, kad apavai kuo ilgesnį laikotarpį atrodytų taip, tarsi ką tik juos įsigijote.

Impregnuokite avalynę

Tikriausiai ne kartą esate girdėję pardavėjų rekomendacijas avalynę impregnuoti – turėtumėte žinoti, kad tai nėra tik reklaminis triukas. Jei su naujaisiais apavais pasivaikščiosite be papildomos apsaugos, jau po pirmojo išėjimo ant jų galite pastebėti baltų dėmių, kurios atsiras dėl purvo, druskų ar cheminių medžiagų. Net jeigu ir pavyks išvengti tokio scenarijaus, tikėtina, kad batai dėvėsis kur kas greičiau.

Specialios impregnavimo priemonės tarsi sukuria apsauginį, nematomą sluoksnį, kuris batus saugo nuo įvairiausių aplinkos veiksnių, pradedant purvu ir baigiant drėgme ar tiesioginiais saulės spinduliais. Dėl to jas patariama naudoti ne tik prieš pirmąjį batų avėjimą, bet bent jau keletą kartų per mėnesį. Šią priemonę reiktų 3 kartus purkšti ant sausų, švarių apavų – reikės kaskart luktelėti, kol kiekvienas sluoksnis nudžiūva ir įsigeria į paviršių.

Batais rūpinkitės kasdien

Tenka pripažinti, kad daugelis iš mūsų avalynę valo tik tuomet, kai ant jos atsiranda pastebimų nešvarumų. Visgi, jeigu norite džiaugtis nepriekaištinga jos išvaizda, tai reikėtų daryti po kiekvieno avėjimo. Tam, kad šią užduotį atliktumėte teisingai ir tikslingai, ypač svarbu pasirinkti tinkamus produktus – šiuo atveju neretai yra suklystama.

Batų nereikėtų valyti su skalbimo milteliais ar kitomis buityje naudojamomis priemonėmis – nors liaudiški receptai kartais būna veiksmingi, jie gali negrįžtamai pažeisti apavų paviršių. Valymo darbams nėra tinkamas ir batų tepalas: jis skirtas tam, kad suteiktų avalynei žvilgesio, o ne tam, kad užmaskuotų ant jos susikaupusius nešvarumus. Tam šiam tikslui turėtumėte pasitelkti specialias batų valymo putas ar kitus produktus, kurie yra pritaikyti atitinkamai avalynės rūšiai.

Atkreipkite dėmesį į specifinius medžiagų poreikius

Tikslesni avalynės priežiūros patarimai priklauso nuo to, iš kokios medžiagos ji yra pagaminta. Išskyrėme keletą populiariausių medžiagų:       

  •        Oda. Šią medžiagą reikia valyti švelniai – jei teks pasitelkti šepetį, nenaudokite tokių, kurie turi standžius šerius. Geriausia, jei apavams leisite išdžiūti natūraliai, kambario temperatūroje: nuo radiatorių ir šildytuvų sklindanti šviesa ar tiesioginiai saulės spinduliai gali pakenkti jų paviršiui.
  •         Zomšas. Šiai avalynei taip pat tinka švelnesni šepetėliai, o atliekant valymo darbus, rekomenduojama laikytis vienos krypties – taip išsaugosite nuoseklią spalvą. Apavus nuvalius, papildomai reikėtų pasitelkti silikoninį purškalą ar kitą šiai medžiagai tinkančią priemonę, kuri apsaugotų batus nuo susidėvėjimo. Panašiai turėtų būti prižiūrimi ir nubuko batai, tačiau juos reikėtų dar dažniau impregnuoti.
  •         Tekstilė. Tokiems batams reikėtų rinktis lengvai paskirstomas priemones, kadangi ši medžiaga labai greitai sugeria drėgmę. Sportiniai, pavyzdžiui, bėgimo batai vyrams ir moterims neretai skalbiami skalbimo mašinoje, tačiau prieš tai reikėtų įsitikinti, ar tai rekomenduoja jų gamintojas. Tuo tarpu su nemaloniais aromatais galėsite atsisveikinti pasitelkę specialiai šiam tikslui skirtus produktus.
  •         Avikailis. Šiuo atveju svarbu įsidėmėti vieną svarbiausią aspektą – kad ir kokias priemones pasirinksite, netepkite jų tiesiogiai ant batų. Pirmiausiai produktai turėtų pasiekti kempinę ar šluostę ir tik tuomet – Jūsų avalynę.
  •         Guma. Turėtumėte neleisti įsisenėti ant tokių batų atsiradusioms dėmėms – jas reikėtų kuo greičiau nuplauti ir nusausinti. Šiems apavams taip pat gali būti reikalingos kvapus naikinančios priemonės, o jų vidaus džiovinimui galima pasitelkti senus laikraščius.

Įsidėmėjus visus šiuos patarimus, batų priežiūra nepareikalaus didelių pastangų, tačiau jų būklė bus nepriekaištinga. Jei ketinate papildyti avalynės lentyną, turėkite omenyje, kad el. parduotuvėje Pigu.lt laisvalaikio batai vyrams ir moterims siūlomi itin palankiomis kainomis.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.