J. Matulevičienė: „Sėklas parduodame, o patarimus savo pirkėjams dalijame nemokamai“

Su pirkėjais nuolat bendraujanti J. Matulevičienė sako, jog laikui bėgant keičiasi ne tik klientai, bet ir jų poreikiai.

Pavasaris. Ne tik kalendoriuje, širdyje, bet ir gamtoje, o svarbiausia – ant mūsų palangių, nes mums, žemdirbiško rajono žmonėms, pavasaris visų pirma reiškia atskubančius naujus darbus. Pirmieji į juos įsijungia daržininkai, žinantys, kad nuo laiku ir tinkamai namuose į daigyklas, lovelius pasėtų sėklų priklausys visos vasaros derlius. Todėl socialiniuose tinkluose jau plinta nuotraukos su pirmaisiais paprikų, pomidorų daigais, o patyrę daržininkai dosniai dalija savo patarimus apie sėklas, veisles, daiginimo ir auginimo subtilybes.

Rajone turime tik vieną specializuotą sėklų parduotuvę. Tai – Antano Pavasario individuali įmonė. Lazdijuose, Sodų gatvėje, įsikūrusios parduotuvės slenkstį jau intensyviai mina pirkėjai, ieškantys, kokią naują veislę pasėti, kuo pranokti savo kaimynus, nustebinti namiškius ir draugus. Griekas, kaip sako dzūkai, būtų dabar nepakalbinti čia dirbančių ilgamečių darbuotojų, pardavėjų, kurios kasdien ne tik parduoda įvairias sėklas, bet ir konsultuoja smalsius pirkėjus, užkrečiančius vienas kitą daržovių, gėlių sėklų paieškomis.

Naujovių asortimentas – tai, ko nori pirkėjai

„Lazdijų žvaigždės“ šią savaitę kalbinta A. Pavasario įmonės vadybininkė Jurga Matulevičienė sako, kad pavasarį jau stipriai pajuto. Parduotuvė, pasak jos, tarsi barometras: vos tik saulutė stipriau švysteli, pirkėjai didesniu srautu plūsteli. Ypač pirmosiomis kovo dienomis didesnis judėjimas jaučiamas.

Ilgus metus su jais bendraujanti Jurga sako, jog pirkėjai keičiasi. Dabar į parduotuvę skuba ne tik kaimo žmonės, kurie tradiciškai be daržų neįsivaizduoja savo gyvenimo, bet ir jaunos šeimos, kurios kuriasi Lazdijų mieste, gyvenvietėse. Sako, pradėsim auginti ir mes. Ne tik gėles, įvairius dekoratyvinius augalus, bet ir daržoves. Žmonės, pasak Jurgos, dabar vis labiau ieško ekologijos. Todėl pačių užsiauginta daržovė ar vaisius jiems labai svarbu. Ne tik daržuose, lysvėse augina, bet ir namuose ant palangių, balkonuose, terasose.

Todėl parduotuvės savininkai derinasi prie besikeičiančių pirkėjų poreikių, pas tiekėjus ieško labiausiai jų lūkesčius pateisinančių veislių, skuba parvežti kuo daugiau naujovių. Pirkėjai nori įvairių dydžių, spalvų – raudonų, geltonų, žalių ar net juodų pomidorų – prašom, galite pirkti. Ieško įdomesnių formų – briaunotų, ilgų, kriaušės formos ar susidedančių iš keleto smulkesnių vaisių – yra ir tokių. Čia galima nusipirkti ir svogūnų sėjinukų,  užaugančių iki 1 kilogramo svorio,  įspūdingo dydžio, spalvų ir skonių morkų sėklų, iki 1,5 kilogramo užaugančių pomidorų, 7 centimetrų skersmens ridikėlių ar sunkiai atkeliamų, iki 10 kilogramų užaugančių kopūstų sėklų. Mažus vaisius auginančius geltonus, raudonus ar juodus pomidorus, pasak Jurgos, labai mėgsta vaikai. Jie dažniausiai gerokai saldesni, tad net ir jų nemėgstantys noriai valgo.

Nedidelėje parduotuvės patalpoje pirkėjai randa viską, ko reikia daržui, sodui, kambariniams augalams: čia prekiaujama ne tik daržovių, gėlių sėklomis, bet ir daigyklomis, daigyklų padėklais, žemių substratais daržovių sėjai, daigams, kambarinėms gėlėms ir kitais. Gausus trąšų asortimentas. J. Matulevičienė, pasakodama apie jas, sako, kad ir čia pirkėjų poreikiai keičiasi. Anksčiau visi ieškojo ir pirko tik įprastas mineralines, dabar madingesnės tapo organinės, orientuotos į ekologiją trąšos. Čia galima nusipirkti ir įvairių plėvelių: polietileno šiltnamiams ar agroplėvelės daigams nuo kenkėjų bei šalnų apsaugoti.

Tiems, kas daigus sodins į jau ne vienus metus stovinčius šiltnamius, J. Matulevičienė pataria juos dezinfekuoti. Dezinfekcijai parduotuvėje galite nusipirkti žaliojo muilo tirpalo sienoms plauti arba specialių dūmadėžių: sieros arba česnakinių, priklausomai nuo to, iš kokių medžiagų pastatytas šiltnamis, yra jame augalų ar ne. Dūmadėžės skirtos ne tik šiltnamiams dezinfekuoti, bet ir apsaugai nuo ten prieglobstį suradusių kenkėjų.  

Nepavėluokite pasirūpinti savo sodu

Pasak J. Matulevičienės, pirmosiomis pavasario dienomis reikia pasirūpinti ir sodo augalais – vaismedžiais ir vaiskrūmiais. Kol dar neišsprogo pumpurai, juos nupurkšti vario preparatais su karbamidu. Tai apsaugos sodą nuo kenkėjų, ligų, padidins sodo derlingumą.

Esant teigiamai temperatūrai, laikas sodo medžių kamienus nubalinti specialiu skiediniu, kurio taip pat galite rasti šioje parduotuvėje. Nors patyrę sodininkai tai daro rudenį, tačiau galima ir pavasarį. Svarbu čia nesusivėlinti, nes staigūs temperatūros pokyčiai naktį ir dieną labai kenkia medžių žievei, kuri plyšta, pakenkia jų augimui, tolesnei egzistencijai. Parduotuvėje galima rasti ir purškiamo medžių baliklio, kuris patogesnis balinant jaunus vaismedžius, plonus kamienus.

Tiems, kas daugiau domėsis vaismedžių tręšimu ar priežiūra, parduotuvėje gaus ir daugiau patarimų, kuo tręšti juos rudenį ar pavasarį, kaip prižiūrėti, kad jie duotų gausų derlių, saugotų nuo kenkėjų, ligų.

Norite įspūdingo derliaus? Rinkitės hibridines veisles

Ilgiau apsistojantys ties pomidorų sėklų lentyna, be abejo, atkreips dėmesį į kainų skirtumus. Vienas pakelis su keletu sėklų gali kainuoti ir kelis eurus, o kitas su daugiau sėklų kainuoja perpus mažiau. Brangesnės, pasak J. Matulevičienės, yra hibridinių veislių sėklos. Tai veislės, sukurtos genetiškai kryžminant veisles, siekiant kuo didesnio derliaus, atsparesnės ligoms, siekiant vienodesnio dydžio vaisių. Tie, kas bando iš pernai sėtų hibridinių pomidorų sėklų užauginti tokį patį derlių, nepavyks, nes hibridų sėklos išauginamos tam specialiai. Todėl ir kaina jų gerokai didesnė. Tačiau tie, kas jau nebe pirmi metai jas sėja, žino, kad kaina pateisina lūkesčius – derlius būna gerokai didesnis, augalai – tvirtesni, atsparesni ne tik ligoms, bet ir nepalankioms sąlygoms.

A. Pavasario parduotuvė, ilgus metus bendradarbiaujanti su žinomiausiomis, geriausiomis Lietuvos sėklų firmomis, į Lazdijus jau nebe pirmi metai atveža daugiau arbūzų. Net ir vyresnio amžiaus rajono gyventojai, kurie labiau konservatyvūs ir nelinkę eksperimentuoti, įsitikino, kad jie  pastaraisiais metais, esant itin kaitrioms vasaroms, puikiai užauga lauke be jokių priedangų. Taip pat ir pomidorai, paprikos.

Sako, kad pastaruoju metu vėl labai populiarios vadinamosios senovinės daržovės – pastarnokai, griežčiai. Žmonės jas augina, nes įsitikino, kad nesunku išsaugoti per žiemą, ilgesniam laikui galima turėti savų daržovių salotoms.

Tarp populiariausių daržovių – ridikėliai „Rover“, užaugantys įspūdingo dydžio, neišpurstantys, puikaus skonio. Tie, kas nors kartą juos augino, kitų nė nebeieško. „O apskritai tai mes tokias geras ir patikrintas sėklas į Lazdijus parvežame, kad jos, net kartais ir pamirštos palaistyti, sudygsta. Iš principo“, – juokauja įmonės vadybininkė.

Kai kurie sėją pradėjo jau sausio mėnesį

Į parduotuvę su pavasariu skubantys pirkėjai noriai dalijasi savo daržininkystės patirtimis. Todėl J. Matulevičienė sako žinanti, kad šiemet, kai žiemos beveik nebuvo, daugelis jau sausio mėnesį susikasė žemę šiltnamiuose, pasėjo salotų, ridikėlių, špinatų, krapų. Tie, kas dar ir agroplėvelėmis suspėjo juos apsaugoti nuo vasario šalčių, jau džiaugiasi rezultatu. Prie jų dabar derėtų pasisodinti laiškinių svogūnų – jų sodinukų parduotuvėje šiuo metu taip pat galima rasti. Paprikos, pasak J. Matulevičienės, ant palangių jau turėtų būti sudygusios. Tie, kurie anksčiau to padaryti nebesuspėjo, gali sėti ir dabar.

Kovo pradžia – pati tinkamiausia pomidorų, kurie bus auginami šiltnamiuose, sėjai. Ji pati sako į mėnulio fazes sėdama nežiūrinti, daugiau laikosi tradicijų. Pomidorų, auginamų šiltnamiuose, sėjai – jau metas, o skirtus auginti lauke ji pataria sėti truputį vėliau. J. Matulevičienės asmeninė patirtis rodo, kad pomidorai lauke pastaruoju metu puikiai dera, nereikia bijoti jų ten auginti, jei tik yra poreikis. Ne tik ji, bet ir draugės yra išbandžiusios ne vieną lauko pomidorų veislę, ir jos puikiai pasiteisino.

Parduotuvės lentynos tuoj pasipildys ir įvairių veislių bulvėmis. Susvertos po 5, 10, 20 kilogramų jos tarp pirkėjų yra labai populiarios. Ypač – pačios ankstyvosios, kurias padaiginus ir laiku pasodinus derliaus galima sulaukti jau birželio viduryje.

Siūlo rinktis biologiškai aktyvius preparatus

Kaip pasiekti maksimalaus derliaus? Klausimas, kurį dažnai užduoda pirkėjai. J. Matulevičienė sako pradžiai rekomenduojanti MKDS firmos produktus dirvai pagerinti – jais palaisčius žemę suaktyvinami augimo procesai. Populiarus pirkėjų jau išbandytas granuliuotas paukščių mėšlas, kurį šiltnamyje arba darže galima naudoti pabarstant iš rudens arba pavasarį. MKDS turi preparatą „Doktor“, kurio atskiros rūšys yra skirtos augalų bėdoms šalinti – gelstant ar vystant lapams, atsiradus jų ligoms.

Pasak J. Matulevičienės, trąšų gamintojai dabar sparčiai eina ekologijos link. Žadama, kad individualiems augintojams cheminiai augalų apsaugos preparatai nebus pasiekiami, juos pakeis natūralūs, ekologiški.

Purškiamų, biologiškai aktyvių preparatų nuo amarų, baltasparnių buvo galima visą žiemą rasti. A. Pavasario sėklų parduotuvėje gyventojai juos perka ir kambariniams augalams apsaugoti. Nes žiemą, kai oras šiltas ir sausas, šie kenkėjai augalus dažnai užpuola.

Pomidorus ir ji pati sodinanti, ir pirkėjams patarianti sodinti į duobę pilant kompostinės žemės ir žuvų miltų. Tačiau, pasak jos, padauginti trąšų nereikėtų. Svarbiausia, kad augalas gerai augtų ir duotų laukiamą derlių, reikia meilės ir nuolatinio rūpesčio. Be šių dviejų komponentų jų jokios trąšos neišgelbės.  

Koja kojon su gėlių madomis

Ne tik daržininkai, mažų sklypų savininkai, bet ir rajono ūkininkai dažnai užsuka į parduotuvę. Jie domisi naujovėmis, žiūri reklamas, todėl užsukę iškart jų ieško parduotuvės lentynose. „Todėl ir esame specializuota parduotuvė, kad pirkėjai viską rastų vienoje vietoje“, – sako Jurga Matulevičienė.

Kai pokalbio pabaigoje paklausiu apie gėles – jų sėklas bei veisles, sakė, kad gėlės šios parduotuvės pirkėjams tikrai ne paskutinėje vietoje. Rajono gyventojai puošia savo sodybas, be to, daug keliauja, domisi jų auginimo tradicijomis, madomis, mato, kokios gėlės žydi Palangoje, todėl ir Lazdijuose tokių norėtų užsiauginti. Pelargonijų daigai, begonijų gumbai, vienmečių ir daugiamečių gėlių sėklos. O dabar dar ir populiarėjančios žydinčios pievos, kurių sėklų pirkėjai jau ieško ir žada išbandyti. Kai į parduotuvę užsuka, tikrai neskaičiuoja, kiek pinigų išleis. Dažnai perka ne tik sau, bet savo patikrintas daržovių bei gėlių sėklas siunčia ir vaikams, anūkams, draugams į užsienį.

A. Pavasario parduotuvės kolektyvas, jau beveik tris dešimtmečius bendradarbiaujantis su rajono gyventojais, visiems linki gero pavasarinio starto ir puikaus derliaus. O kad jis tikrai toks būtų, visuomet žada padėti sukaupta patirtimi, patarimais bei savo parduodama produkcija.   

Danguolė Barauskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-03-07)

 

     

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.