Indelių nuo produktų švariai išplauti nebūtina, bet mesti juos į pakuočių konteinerius – privaloma

 Mišrių atliekų konteineris, į kurį primesta pakuočių atliekų, netuštinamas. Jame esančius indelius nuo gėrimų, maisto, loterijos bilietus reikia mesti į pakuočių konteinerį.

Jeigu kieme stovi trys konteineriai: stiklo, mišrioms ir pakuočių (plastiko, popieriaus, metalo) atliekoms, į kurį iš šių konteinerių reikia mesti pakuočių atliekas? Klausimas tikrai ne už milijoną, nes atsakymas peršasi savaime: į pakuočių!

Paprasčiau, regis, ir būti negali: plastikinę, popierinę, metalinę pakuotę išmesti į jai skirtą konteinerį. Tačiau Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro kontrolieriai patikrinimų metu daugybę įvairiausių pakuočių randa mišrių atliekų konteineriuose.  

Ant tokių konteinerių jie užklijuoja perspėjimą vežėjui „Netuštinti“, o konteinerio savininkui palieka pranešimą, kad atliekas reikia išrūšiuoti ir tada konteineris bus ištuštintas.

Per šių metų balandžio-gegužės mėnesius ARATC kontrolieriai patikrino beveik 4 tūkstančius  individualių namų gyventojų mišrių atliekų konteinerių. 780 iš jų buvo netuštinti dėl aptiktų netinkamų atliekų.

Lazdijų rajono savivaldybėje buvo patikrinti 329 gyventojų mišrių atliekų konteineriai. Ant 37 iš jų užklijuoti lipdukai „Netuštinti“.

Išvydę tokius įspėjimus gyventojai pyksta, nervinasi, teisinasi, kad neleistinų atliekų į jų konteinerius primetė kažkas svetimas ar belakstydami vaikai, kai kurie kontrolieriams net grasina, bet visi susigėsta ir daugelis pradeda aiškintis, ką gi jie neteisingai padarė.

Vienas dažniausiai pasitaikančių Atliekų tvarkymo taisyklių pažeidimų –  į mišrių atliekų konteinerius primestos pakuočių atliekos. „Taigi čia neišplautas indelis“, - paklausti, kodėl pakuotes meta į mišrių atliekų konteinerius, dažnai teisinasi gyventojai.
Jiems ir visiems dar kartą primename: išmetamų pakuočių švariai išplauti nebūtina – užtenka pašalinti iš jų maisto ir gėrimų likučius. O maisto likučius, kaip ir visas virtuvės atliekas, reikia mesti į maisto atliekų konteinerius be jokių pakuočių.

Taigi visus indelius nuo grietinės, jogurto, padažų, majonezo, pakelius nuo sulčių, pieno ir kitų gėrimų, dėžutes nuo silkės, žuvies, salotų, mėsos produktų ir kt. reikia mesti į pakuočių konteinerius.

Virtuvėje susidarančias biologiškai skaidžias atliekas: lupenas, žieves, vaisių ir daržovių likučius, kambarinius augalus meskite į maisto atliekų konteinerius. Nupjautai kiemo žolei ar nugenėtoms medžių šakoms vietos konteineriuose tikrai neužteks – žaliąsias atliekas reikia kompostuoti arba  vežti į rūšiavimo centrą (atliekų surinkimo aikštelę) – visos išrūšiuotos atliekos iš gyventojų čia priimamos nemokamai.

Į mišrių atliekų konteinerius galima mesti tik tas atliekas, kurios lieka po rūšiavimo: sauskelnes, higienos priemones, šaltus pelenus, dantų šepetėlius, virtuvės bei dušo kempines, skutimosi peiliukus, keramikos, porceliano bei veidrodžių šukes, naudoti netinkamą tekstilę ir avalynę,  gyvūnų kraiką.

Atliekų rūšiavimas yra privalomas. Ši prievolė numatyta savivaldybės tarybos sprendimu patvirtintose Atliekų tvarkymo taisyklėse, už kurių nesilaikymą yra numatyta administracinė atsakomybė – piniginė bauda iki 140 eurų.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro inf.

ARATC nuotr.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Pagaliau ir man, nedatiopai, tapo aiškiau.