Dusios ežero apylinkių pokyčiai per 70 metų

Kai pasaulyje siaučia Covid-19 pandemija, o į Lietuvą skverbiasi žiema, kviečiame pakeliauti į praeitį, po Dusios ežero apylinkes prieš 70 metų. Žemėlapiai - tai popieriuje užrakintas laikas, kuris leidžia keliausi ne tik erdvėje, bet ir laiku. Pokyčių gamtoje per tokį trumpą laiką įvyko gana didelių, todėl vieno straipsnio jiems papasakoti tikriausiai neužteks. Nusiteikit ilgai ir įdomiai kelionei.
Pirmiausiai užlipkime ant Prelomciškės piliakalnio šiaurinėje Dusios ežero dalyje. Nuo jo atsiveria beveik visas didžiausias Pietų Lietuvos ežeras. Vaizdą į vakarus uždengia aukštos kalvos. Norint pamatyti pokyčius laike, reikia pažinoti dabarties ir praeities teritorijas. Tad pakilkime taip aukštai, kad vakaruose pamatytume Kalniškės mišką. Prieš akis atsiveria pievų ir dirbamų laukų mozaika, kurią raižo tankus upelių ir kanalų tinklas. Matomos išsibarsčiusios pavienės sodybos ir gatviniai Barčių bei Teizininkų kaimai. Teizų kaimo apylinkėse apylinkėse telkšo 3 smulkūs ežerai. Toks šio krašto vaizdas akį džiugina gan neseniai.
O dabar su laiko dronu pakilkime į 1950-tuosius metus. Atrodo tarsi vakar būtų praūžusi smarki liūtis, o gal net apylinkes užliejęs stambus potvynis. Seklių pelkių labirinte kyšo didesnės ir mažesnės kalvos. Pelkės ir šlapios pievos užima apie 30 proc. teritorijos. Pelkėse, kitaip dar dzūkų vadinamose balose, pilna gyvybės. Upeliai trumpi ir stipriai vingiuoti. Pievos ir dirbami laukai išsimėtę sausuose kalvų šlaituose bei viršūnėse. Aukščiausiose vietose stūkso stambūs Trako, Giraitės ir Kalniškės miškų masyvai, kurie išliko iki šių dienų. Dabartinio Teizų kaimo vietoje styro tik 10 sodybų.
Bet atėjo sovietmetis ir masinis pelkių sausinimo vajus. Laukuose burzgiantys ekskavatoriai kasė kanalus, tiesino upelius ir slėpė po žeme plonus molinius vamzdelius. Po šio drastiško įsikišimo į gamtą ne tik padidėjo pievų ir ariamos žemės plotai, bet ir atsirado Dusios ežero „žydėjimo“ problema.
Metelių regioninio parko teritorijoje dar liko keletas melioracijos nepaliestų didesnių plotų, bet apie jų vystymosi istoriją bus papasakota kitame straipsnyje kitą penktadienį.
Metelių regioninoparko direkcijos inf.
Metelių regioninoparko direkcijos nuotr.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.