D. Vaivadienei – medalis už vaikus: kokia antroji jo pusė?

D. Vaivadienė stebisi, kad dabar, kai gausios šeimos taip remiamos, daug vaikų auginti niekas nenori.

Danutę Vaivadienę, nors gyvena nedideliame Mikyčių kaime, surasti buvo nei lengva, nei paprasta. Jei manote, kad dabar kaimuose esanti tvarka, kai visi keliukai suregistruoti, pavadinti gatvėmis, gali palengvinti paieškas, apsirinkate: Piliakalnio gatvė Mikyčiuose nuolat šakojasi, dalijasi – suprask be navigacijos, kad gudrus, kuris kelias pas Vaivadienę veda...

Apdovanota  „Už nuopelnus  Lietuvai“ medaliu

O ieškoti šios gausų būrį vaikų išauginusios moters buvo verta. Mat gegužę, prieš pat Motinos dieną, prezidentas Gitanas Nausėda ją, kaip ir dar 45 mamas bei globėjas iš visos Lietuvos, apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu. Už tai, kad pagimdė devynis, o iki pilnametystės užaugino ir dorais žmonėmis išauklėjo septynis vaikus – keturis sūnus ir tris dukras.

Priėmimas prezidentūroje, kaip sakė Danutė, jai didelio įspūdžio nepadarė. Ji nepratusi prie išskirtinio dėmesio, tačiau rūmų aplinka jai pasirodė oficiali ir šalta, o pats šalies vadovas – susikaustęs. Gal vėliau, sakė ji, kai baigėsi oficiali dalis ir visi buvo pakviesti į kitą erdvę, kur vyko neformalus bendravimas, viskas buvo jaukiau ir paprasčiau. Tačiau Danutė Vaivadienė, kurią į prezidentūrą atlydėjo vaikai Julius ir Justina, ilgiau ten nepasiliko. Taigi, ir nežino, koks prezidentas yra tuomet, kai nebelieka žiniasklaidos ir oficialumo.    

Jau po apdovanojimo, po viešnagės prezidentūroje, kai Vaivadienei ranką spaudė ir gėles teikė ne tik prezidentas Gitanas Nausėda, bet ir savivaldybės merė Ausma Miškinienė, vieną pavasario pavakarę, susėdusios ant suolelio Danutės Vaivadienės namų kieme, sutarėme, jog pažiūrėsime ir į antrąją šio valstybinio apdovanojimo pusę: pasivaikščiosime Danutės atsiminimų ir įspūdžių takais po nugyventą gyvenimą, pasvarstysime, ar verta visgi ryžtis šiandien gimdyti tiek vaikų, pagaliau ar dažna moteris šiandien drįsta tai padaryti... Ir, žinoma, kas mamai yra svarbiausia – pasidžiaugsime jos vaikų bei anūkų gyvenimu bei pasiekimais.  

Svajojo apie didelį ūkį – gavo didelę šeimą

Danutė prisimena – ilgai rinkosi kartu su vyru Jonu nuolatinę vietą visam gyvenimui, kol nutarė: gyvensime čia, Mikyčiuose. O iškart po vedybų gyveno Lazdijuose, Meteliuose, Žagariuose, Ežerėliuose. Vis bandė, kur geriau, planavo, dėliojo savo gyvenimą ilgiems metams į priekį. Kol pagaliau apsistojo vyro senelių namuose Mikyčiuose. Į čia atsivežė jau 4 vaikus. Ir svajones, kad čia pradės rimtai ūkininkauti, prikels sodybą naujam gyvenimui. Šalia gyveno ir dvi netekėjusios vyro tėvo seserys, tuo metu jau labai reikalingos priežiūros ir pagalbos.  

Danutė ne tik dėl jų priėmė sprendimą gyventi kaime. Abu su vyru buvo baigę tik vidurines mokyklas, specialybių neturėjo. Todėl mieste tuo metu darbą, neturint išsilavinimo, sunku buvo rasti.

Buvo pati Nepriklausomybės pradžia. Jei kas pamena tuos metus, puikiai žino, kad besikuriantys ūkininkai negalėjo tikėtis kokios nors ypatingos valstybės paramos, bankai paskolas dar labai sunkiai dalijo. Juo labiau tokioms šeimoms, kuriose daug burnų ir mažai turinčiųjų nuolatinį mokamą darbą. Ir išmokų už vaikus tuomet dar nebuvo... Tačiau gyvenimas skubėjo, neleido dairytis į šonus. Ir gyvenimo planus turėti didelį ūkį koregavo, nes vienas po kito gimė vaikai. Ir vaikus supti, ir ūkį sužiūrėti nelengva buvo.  

Pirmieji vaikai, pasak Danutės, buvo tikrai išvargti. Vėliau buvo lengviau, nes vaikai vieni kitus augino. Nuo mažens, labai anksti, buvo pratinami prie ūkiškų darbų: kai per ketvirtus metus persirisdavo, jiems tvarte jau būdavo patikima kiaušinių surinkimas. O berniukai tėvui padėdavo gyvulius šerti, tvartus iškuopti.

Nelengva vaikystė buvo geras startas tiems, kurie patys nutarė ūkininkauti ir savo gyvenimą sieti su tėvų svajonėmis apie stambaus ūkio sukūrimą. Bet apie tai – kiek vėliau, nes su Danute dar turime kalbos apie vaikų auginimą, auklėjimą. Ir apie sprendimą turėti tiek, kiek Dievas duoda.

Gimdė rizikuodama sveikata

Pagimdė devynis, o šiandien glaudžia tik septynis vaikus... Nelengva kalbėti apie netektis. Juo labiau – apie vaikų. Bet Danutei teko iškęsti šį skausmą. Vienas sūnų mirė gimdymo metu – buvo vienas iš dvynukų, sūnaus Juliaus „porininkas“. O štai vyriausiojo sūnaus Donato netektis buvo labai sunki, nes vaikinas buvo jau beveik sulaukęs pilnametystės, tikras mamos pagalbininkas, visus ūkio darbus mokėjęs dirbti. Danutė kalbėdama braukia ašarą: žaizda negyjanti, didelė ir ji visuomet kraujuos. Nėra mamos, kuri galėtų susitaikyti su vaiko netektimi, nesvarbu, kiek laiko būtų praėję...

Danutė Vaivadienė sako, kad visą gyvenimą sveikata džiaugtis negalėjo. Gydytojai buvo perspėję dėl didelių rizikų, galimų komplikacijų, rekomendavo daugiau vaikų negimdyti. Tačiau ji visai nekreipė į tai dėmesio – sėkmingai po daktarų veto pagimdė dar šešis. Faktas – vaikus labai mylinti. Ir vyras Jonas visuomet norėjo didelės šeimos. Gal net labiau negu ji. Liaudiškai sakant, gimdė tiek, kiek Dievas davė. Jai niekuomet nekilo minčių, kad nėštumą galima nutraukti. Sako, niekuomet nebūtų išdrįsusi žudyti gyvybę. Ir dar gydytoją prašyti būti tokio nusikaltimo bendrininku...

 Kai vaikai pradėjo lankyti mokyklą, teko įvairių gudrybių imtis, kaip visus juos iš mažų pajamų tinkamai aprengti, kad nesijaustų nepatogiai prieš bendraamžius. Buvo išnaudoti ir antrų rankų parduotuvių, tuomet dar neseniai atsiradusių, rezervai, ir vieniems kitų pritaikomi išaugti drabužiai. Dėl aprangos Danutė sako buvusi itin jautri, norėjo, kad vaikai būtų kaip visų, nors tokių galimybių neturėjo. Jau visus septynis augino, kai pagaliau iš valstybės atėjo finansinis pastiprinimas šeimai – socialinės pašalpos gausioms šeimoms. Sako, kad ne tik ji, bet ir daugybė Lietuvos mamų niekuomet nepamirš tuometinės ministrės Vilijos Blinkevičiūtės, kurios svarių įrodinėjimų dėka jie buvo pradėti mokėti.  

Danutė prisimena, kad tuomet, kai ji vaikus augino, tik pasvajoti buvo galima apie tokias vaikų auginimo sąlygas, kokias mamos turi dabar: ne tik specialios išmokos, bet ir sauskelnės, vaikų darželiai, autobusiukai į mokyklas vos ne nuo namų paima... Auginti vaikus dabar lengva, tačiau gausių šeimų – vis mažiau. Štai ir jos vaikai. Tik dukra Justina daugiausia – 4 vaikus turi. Kai vaikų yra 7, o anūkų – tik 13, matematika labai aiški: mamos kelio auginti gausią šeimą nesirinko nė vienas. Žinoma, dar nevėlu: ji pati pagranduką Gintarą pagimdė jau sulaukusi 43-ejų. Danutės dukros šiuo metu gerokai jaunesnės, taigi, laiko vaikus gimdyti ir auginti dar yra.

Viename ūkyje – trys sūnūs

Danutė Vaivadienė nustebina sakydama, kad jos svajonę prikelti vyro senelių sodybą Mikyčių kaime, kuriame ilgus metus gyveno ir ūkininkavo, įgyvendino ne jie su vyru, o trys jos sūnūs – Renatas, Julius ir Gintaras. Tai jie, šiuo metu jau gyvenantys atskirai nuo tėvų, ėmėsi esminio ūkio pertvarkymo: įsigijo žemės, susiremontavo namus. O tėvams kitus, mažesnius,  kaimynystėje nupirko.  

Šiuo metu trys vyrai gyvena ir dirba vieni, jokios moteriškos rankos tuose namuose nėra. Ir, pasak kaimynų, tvarkosi puikiai. Nors dirba apie 100 hektarų žemės, turi 30 karvių, jas patys melžia ir pieną supirkėjams pristato.

Kas bus, klausiu, kai kuris nors vesti sugalvos, žmoną parsives ir teks su broliais vienais namais dalintis? Danutė sako – ne bėda, aplink pilna tuščių sodybų. Tik  susitvarkyk ir gyvenk. O kol kas, kol žmonas susiras, jai reikia bent jau maistu sūnums pasirūpinti. Juokauja – kai atsikėlė į Mikyčius, visą laiką po kaimą kursavo su puodais: iš pradžių pas vyro tetukes, dabar – pas sūnus. Bet jai šis darbas nesunkus. Per tiek metų jau įprastas.

Kai nuo vaikų kalbos peršoka prie kalbų apie anūkus, Danutė Vaivadienė iškart pagyvėja: taigi garsiosios Lazdijų hipodromo žirgininkės Neringa ir Erika Šarkelytės – jos anūkės, po jos namų stogu kartu su mama šiuo metu gyvenančios. Turi mergaitės atkaklumo ir meilės žirgams. Ne tik rajone, bet ir Lietuvoje jos jau seniai užima pirmąsias vietas, veža į namus apdovanojimus. Ir kas žino, gal būtent joms lemta išgarsinti ne tik Mikyčius, bet ir visą Lazdijų kraštą...  

Dalė Vailionytė, „Lazdijų žvaigždė“ (2024-05-24)

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.

Komentarai

Šventežerio seniūnijoje Barčių kaime apipjaukite nuo skelbimų lentų žoles. Seniūne užką seniūnaičiai pinigus ima? Gal biski padirbėtų?

Iknow this site presents quality dependent content and <br> <br> other material, is there any other website which provides these kinds of data <br> <br> in quality?<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my webpage :: <a href="https://www.merdeka.com/peristiwa/prabowo-bertemu-menlu-as-di-yordania-bahas-gencatan-senjata-permanen-di-gaza-149441-mvk.html">Prabowo bertemu Menlu AS</a>

I've been browsing online more than three hours today, <br> <br> yet I never found any interesting article like yours.<br> <br> It's pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net <br> <br> will be a lot more useful than ever before.<br> <br> <br> <br> my homepage; abonnement iptv - http://PORcu.PineoYs.A@srv5.cineteck.net/phpinfo/?a%5B%5D=%3Ca+href%3Dhttps%3A%2F%2Fdashing-aloe-kw5cjt.mystrikingly.com%2Fblog%2Fabonnements-iptv-la-nouvelle-facon-de-regarder-la-television%3Eiptv%3C%2Fa%3E%3Cmeta+http-equiv%3Drefresh+content%3D0%3Burl%3Dhttp%3A%2F%2F4backpacking.com%2Fuser%2Flinkfear75+%2F%3E

I really like reading a post that will make people think.<br> <br> Also, many thanks for allowing me to comment!<br> <br> <br> <br> Takee a look at my paye <a href="https://www.merdeka.com/politik/peneliti-tantangan-prabowo-gibran-ke-depan-berat-uu-md3-perlu-direvisi-149266-mvk.html">Tantangan Prabowo Gibran</a>

Please let mme know if you're looking for a author for your weblog.<br> <br> <br> <br> You have some really great articles and I believe I would be a good <br> <br> asset. If you ever want to take some oof the load off, I'd absolutely love <br> <br> to write some articles for your blog in exchange for <br> <br> a lnk back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.<br> <br> Regards!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web-site - Jokowi dan timnas <br> <br> lawaan Filipina - https://www.liputan6.com/news/read/5617790/berhasil-kalahkan-filipina-jokowi-puji-permainan-timnas-indonesia

If some one wants to be updated with newest technologies then he must be go to see this website and be up to date all the time.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my web blog: <a href="https://www.liputan6.com/news/read/5617865/jokowi-bertemu-para-ketum-partai-di-akhir-mei-demokrat-presiden-pembina-parpol">Jokowi pembina parpol</a>

Howdy! This blog post couldn't bee written any better! Looking at this post reminds me of my <br> <br> previous roommate! He continually kept talking about this.<br> <br> I'll send this article to him. Fairly certain he's going to have a very good read.<br> <br> Thank you for sharing!<br> <br> <br> <br> Also visit my web site: Bantuan beras dari Jokiwi - https://www.liputan6.com/bisnis/read/5611213/bantuan-pangan-beras-10-kg-berlanjut-hingga-akhir-2024-jokowi-beri-restu

With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright <br> <br> infringement? My website has a lot of unique content <br> <br> I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.<br> <br> Do you know any techniques to help stop content from being stolen? <br> <br> I'd genuinely appreciate it.<br> <br> <br> <br> Here is my page - <a href="https://Guyanaexpatforum.com/question/is-your-copy-proper-cut-part-ii-marketing-collateral/">Lynwood</a>

What you posfed made a ton of sense. But, <br> <br> consider this, suppose you composed a catcfhier title?<br> <br> I ain't suggesting your content isn't solid, but what if you added something to maybe get people's attention? I mean Komentuoti | Lazdijų žvaigždė <br> <br> is a little plain. You should look at Yahoo's front page and <br> <br> watch how they create article titles to grab viewers to open the links.<br> <br> You might add a related video or a picture or two to get readers interrested <br> <br> about what you've got to say. In my opinion, it <br> <br> would make your posts a little bit more interesting.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my web page: maid service for Hall cleaning - https://Web.liquezyasociados.com/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=246209

With the rising number of individuals struggling with obesity and weight-related health <br> <br> issues, the demand for effective weight loss solutions has <br> <br> never been higher.<br> <br> <br> <br> my web page :: <a href="https://www.wiki-indonesian-art.com/index.php?title=Fit_Flare_Keto:_The_Best_Apps_For_Tracking_Your_Keto_Progress">Fit Flare Keto Supplement</a>

Greate article. Keep writing such kind of information on your page.<br> <br> <br> <br> Im really impressed by your site.<br> <br> Hey there, You've done a fantastic job. I'll definitely digg it and individually recommend to my friends.<br> <br> <br> <br> I am sure they will be benefited from this website.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my page; deep cleaning services prices - https://Www.Marketingdd.com/index.php?page=user&action=pub_profile&id=103700

What's Going dowqn i am new to this, I stumbled ulon this I've discovered It positively useful and it has helped me out loads.<br> <br> I'm hopung to give a contribution & help different users like its <br> <br> aided me. Great job.<br> <br> <br> <br> My web-site: Jokowi resmikan faiur (<a href="https://www.liputan6.com/news/read/5618631/jokowi-buka-jakarta-fair-2024-ini-event-yang-ditunggu-warga-jabodetabek">https://www.liputan6.com/news/read/5618631/jokowi-buka-jakarta-fair-2024-ini-event-yang-ditunggu-warga-jabodetabek</a>)

I just couldn't go away your web site prior to suggesting that I extremely loved the standard information a person supply on your visitors?<br> <br> Is going to be back steadily in order to inspect new posts<br> <br> <br> <br> Also visit my blog Lara - https://forum.Joaoapps.com/proxy.php?link=https://Www.badugi.org/

I don't know if it's just me or if everyone else encountering issues with <br> <br> your website. It looks like some of the written text within your posts are running <br> <br> off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is <br> <br> happening to them too? This might be a issue with my browser <br> <br> because I've had this happen before. Thanks<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web site: <a href="http://O.Fr@srv5.Cineteck.net/phpinfo/?a%5B%5D=abonnement+iptv%2C+%3Ca+href%3Dhttps%3A%2F%2Fdolfines.fr%2F%3Edolfines.fr%3C%2Fa%3E%2C%3Cmeta+http-equiv%3Drefresh+content%3D0%3Burl%3Dhttps%3A%2F%2Farcadia-tv.com%2F+%2F%3E">iptv</a>

Thanks for any other informative weeb site. Where else <br> <br> may I am getting that type of info written in such a perfect means?<br> <br> I have a undertaking that I'm just now working on, <br> <br> and I have been on the look out for such information.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web blog Jokowi saat tkmnas menang - <br> <br> https://enamplus.liputan6.com/bola/read/5617851/video-ekspresi-girang-presiden-ri-jokowi-saat-timnas-indonesia-menang-lawan-filipina

Heey There. I found your blog usingg msn. This is an extremely well <br> <br> written article. I wwill be sure tto bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.<br> <br> I'll certainly comeback.<br> <br> <br> <br> Visit my web-site :: <a href="http://forum.altaycoins.com/profile.php?id=532778">Www.Housecleaning4u.com</a>

I have read so many posts regarding the blogger lovers butt this article is genuinely a good paragraph, <br> <br> keep it up.<br> <br> <br> <br> Here is my webpage ... House cleaning 4U Services - https://bicycledude.com/forum/profile.php?id=1474390

It's in fact very complex in this active life to listen news on TV, therefore <br> <br> I only use world wide web forr that purpose, and <br> <br> get the latest information.<br> <br> <br> <br> Stop byy my web-site; <a href="https://www.liputan6.com/news/read/5618805/jokowi-jangan-berjudi-baik-offline-atau-online-lebih-baik-uang-ditabung">Jokowi larang judi offline</a>

Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed <br> <br> browsing your blog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I <br> <br> hope you write again very soon!<br> <br> <br> <br> my site professional carpet cleaning cost per square foot <br> <br> - http://cc.Koreaapp.kr/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=2241042

Hey There. I discovered your weblog the usage of msn. That is a really neatly written article.<br> <br> I will be sure to bookmark it and return to read more <br> <br> of your helpfrul info. Thanks for the post. I wil definitely comeback.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my page ... https://www.trademama.com/copper-gifts/usa/stores.html#Copper Gifts - http://choicerewardssheratontunica.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=ecuadortenisclub.com%2Fhttpswwwtrademamacompromotionalgiftbusinessusastoreshtmlpromotionalgiftbusiness74904

It's in fact very complex in this full of activity <br> <br> life to listen news on Television, so I just use world wide wweb for that reason, and take the most up-to-date <br> <br> information.<br> <br> <br> <br> My blog post; <a href="http://Forum.prolifeclinics.ro/profile.php?id=1293717">Maid Housekeeping In USA</a>

Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, <br> <br> when i read this post i thougght i could also create comment <br> <br> due too this brilliant piece of writing.<br> <br> <br> <br> My website ... Jokowi dan Luhut atur strategi - <br> <br> https://www.liputan6.com/bisnis/read/5618198/tuntaskan-misi-dari-jokowi-dan-luhut-bulog-atur-strategi

I am truly thankful to the holder of this website who has <br> <br> shared thius wonderful post at at this place.<br> <br> <br> <br> Also visit my webb blog <a href="https://Www.Marketingdd.com/index.php?page=user&action=pub_profile&id=103612">exterior house cleaning</a>

Ahaa, its pleasant discussion about this article here at this website, I have read all <br> <br> that, so now me also commenting here.<br> <br> <br> <br> my web site - Norberto - https://www.sisson.ru/

Wow that was strange. I just wrote an really long comment <br> <br> but affter I clicked submit my comment didn't show up.<br> <br> Grrrr... wel I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted to say greazt <br> <br> blog!<br> <br> <br> <br> Also visit my homepage :: Jokoowi dan Lia Eden - https://www.liputan6.com/news/read/2242031/lia-eden-kirim-surat-ke-jokowi-minta-izin-daratkan-ufo-di-monas?page=2

Hi colleagues, good paragraph and fastidious arguments commented here, I am truly enjoying by these.<br> <br> <br> <br> <br> <br> my webpage; <a href="http://tmpccc.com/index.php?language=vi&nv=users&nvvithemever=t&nv_redirect=aHR0cHM6Ly9XV1cuTmJzNzcyLmluZm8">바이브 바둑이</a>

Hi my friend! I wish to say that this post is awesome,<br> <br> nice written and come with approximately all significant infos.<br> <br> <br> <br> I'd like to see more posts like this .<br> <br> <br> <br> Here is my blog post <a href="http://ebizmeka.com/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=573736">몰메가 릴게임</a>

I have read a few good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.<br> <br> I wonder how so much aftempt you place to make such a fantastic <br> <br> informnative web site.<br> <br> <br> <br> my website: doa ruku sujud beserta artinya (<a href="https://www.merdeka.com/jabar/bacaan-doa-ruku-dan-sujud-lengkap-dengan-latin-beserta-artinya-kln.html">Flynn</a>)

This is a topic that's near to my heart... Best wishes!<br> <br> Exactly where are your contact details though?<br> <br> <br> <br> <br> <br> My site ... Jokowi dan bantuan pangan - https://www.liputan6.com/bisnis/read/5611213/bantuan-pangan-beras-10-kg-berlanjut-hingga-akhir-2024-jokowi-beri-restu

I know this if off topic but I'm looking into <br> <br> starting my own blog and was wondering what all is required to <br> <br> get setup? I'm assuming having a blog like yours would ccost a pretty penny?<br> <br> <br> <br> I'm not very internet savvy so I'm not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.<br> <br> Cheers<br> <br> <br> <br> My blog: <a href="https://www.merdeka.com/jatim/45-ucapan-ulang-tahun-untuk-pacar-ldr-romantis-penuh-doa-baik-kln.html">ucapan ulang tahun pacar</a>

It's perrfect time to make some plans forr the llng ruun andd it <br> <br> is time to be happy. I have learn this submit and if I may just I <br> <br> want to recommend you some interesting issues or advice.<br> <br> Maybe you could write next articles referring to this article.<br> <br> I want to learrn more issues approximately it!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Review my page; Jokowi dan Ahok tanggapan survei - https://www.liputan6.com/news/read/685622/kalahkan-jokowi-di-survei-leadership-ini-tanggapan-ahok?page=2

Hi there, I desire to subscribe for this weblog to obtain hottest updates, thus where can i do <br> <br> it please help out.<br> <br> <br> <br> Check out my blog; <a href="https://pacs.ksg.ac.ke/blog/index.php?entryid=66294">House Clean Out</a>

I've been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of <br> <br> space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.<br> <br> <br> <br> Studying this information So i'm glad to exhibit that I've an incredibly just right uncanny <br> <br> feeling I found out just what I needed. I most undoubtedly <br> <br> will make certain to do not forget this site and give it <br> <br> a glance on a relentless basis.<br> <br> <br> <br> Also visit my blog - <a href="https://Shells.Red-Pill.eu/index.php?a=stats&u=carltonfurey2">Larhonda</a>

Hi Dear, are you actually visiting this web page regularly, if so after hat you will absolutely <br> <br> gett fastidious knowledge.<br> <br> <br> <br> my site ... Jokowi susun strategi PDIP - https://www.liputan6.com/indonesia-baru/read/2052171/susun-strategi-jokowi-jk-rakornas-pdip-dihadiri-parpol-koalisi?comments_start_id=17131&page=1

Hello! I could have sworn I've been to this blog before but after reading through <br> <br> some of the post I realized it's new to me.<br> <br> Anyhow, I'm definitely glad I found it and I'll be <br> <br> book-marking and checking bacck often!<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my site :: <a href="https://www.liputan6.com/health/read/5618687/disebut-jokowi-pada-hut-hipmi-chickin-berhasil-terapkan-sistem-smart-farming">Jokowi sebut Chickin</a>

queridos amigos ⅾesde lecherja Venezuela , busco urgente еl meedicamento <br> <br> Capecitabina,requerido porr mі hermana, en ⅼos seguros sse acabo , hasta FeЬrero <br> <br> o Marzo, Gracias <a href="https://pastebin.com/u/yuhiref">xeloda 500 mg precio Cerca de Santa Maria de Los Ángeles Jalisco</a> antemano

I visited many bligs except the audio quality for audio songs <br> <br> current at thios websxite is really wonderful.<br> <br> <br> <br> Takke a look at my homepage ... spasi kata di word - https://www.merdeka.com/jabar/cara-mengatur-spasi-antar-kata-yang-berantakan-di-word-kln.html

Hi there would you mind sharing which blog platform you're using?<br> <br> <br> <br> I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a hard time <br> <br> deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution aand <br> <br> Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different <br> <br> tuen most blogs and I'm looking for something completely unique.<br> <br> P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to visit my web blog :: arti uup jual beli - <br> <br> <a href="https://www.merdeka.com/jatim/arti-up-dalam-jual-beli-online-dan-penggunannya-yang-tepat-ini-penjelasannya-kln.html">www.merdeka.com</a>,

I go to seee daily a few web pages and websites to read content, but this web site offers feature based writing.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free tto surf to my web page; kursi komisaris BUMN Prabowo - https://www.merdeka.com/politik/para-pendukung-prabowo-gibran-yang-dapat-kursi-komisaris-bumn-149537-mvk.html

I needed to thank you for this great read!! I certainly <br> <br> enjoyed every little bit of it. I've got you book-marked to check out new things you <br> <br> post…<br> <br> <br> <br> Also visit myy webpage: <a href="https://www.merdeka.com/jatim/fungsi-bahasa-indonesia-sebagai-bahasa-pemersatu-bangsa-ketahui-sejarahnya-kln.html">penjelasan bahasa indonesia</a>

Hello There. I found your weblog the use of msn. This is a really <br> <br> smartly written article. I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your useful information. Thanks <br> <br> for the post. I will certainly comeback.<br> <br> <br> <br> Here is my web-site - เว็บพนันบอล - https://Locksmithsandsecurity.Co.uk/forum/profile/OJIZachery

I think this is one of the most significant info for me.<br> <br> And i'm glad reading your article. But wanna remark on ffew general things, The site sstyle is wonderful, <br> <br> the articles is really great : D. Good job, cheers<br> <br> <br> <br> Review my web-site Jokowi dan surat Liaa Eden - https://www.liputan6.com/news/read/2242031/lia-eden-kirim-surat-ke-jokowi-minta-izin-daratkan-ufo-di-monas?page=2

I'll immdiately snatch your rss feed as I can't in finding your email subscription link or e-newsletter service.<br> <br> <br> <br> Do you've any? Please permit me undcerstand in order that <br> <br> I maay subscribe. Thanks.<br> <br> <br> <br> Also visit my web pahe <a href="https://www.merdeka.com/trending/6-cara-memperbaiki-kipas-angin-rusak-atau-mati-mudah-dicoba-di-rumah-kln.html">memperbaiki kipas mati di rumah</a>

There could possіbly be mildd annoyance.<br> <br> Do not ɡet professional treatment tߋ skin damage.<br> <br> Uѕually tһiѕ unpleasant method іѕ permanent.<br> <br> Ⲛow with CoolGlide technology, ɑll pigment concentrations can ƅe treated.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> ᒪook at my web-site: рrecio dе capecitabina Plexoda 500 mց - https://www.cifiyah.com/user/profile/45140

Good day! This is myy 1st comment here sso I just wanted to give a quick sbout out and tell you I truly enjoy reading your posts.<br> <br> Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the samje topics?<br> <br> Many thanks!<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my homepage - Habib Lthfi bertemu <br> <br> Jokowi [ liputan6.com - https://www.liputan6.com/news/read/5618042/habib-luthfi-temui-jokowi-di-istana-terkait-urusan-pribadi ]

What a data of un-ambiguity and preserveness of precious experience regarding unpredicted feelings.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my website; <a href="https://daviddiy.github.io/2023/02/14/database-schema-migration-best-practices.html">schema migration</a>

Paragraph writing is alpso a excitement, if you be familiar <br> <br> witrh afterward you can write if not it is complicated to write.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit mmy blog post - Jokowi dan Heru Budi malam ini <br> <br> - https://www.liputan6.com/news/read/5618553/jokowi-dan-heru-budi-bakal-buka-jakarta-fair-2024-di-kemayoran-malam-ini

What's up to every one, it's actually a fastidious for me to pay a visit this web page, it contains precious Information.<br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my blog; <a href="https://www.merdeka.com/trending/contoh-report-text-singkat-bahasa-inggris-amp-artinya-lengkap-berbagai-tema-kln.html">teks bahasa inggris lengkap</a>

I amm regular reader, how are you everybody? This post posted att this website <br> <br> is in fact nice.<br> <br> <br> <br> Here is my web blog Jokowi dan Habjb Lufhfi bahas ( liputan6.com - https://www.liputan6.com/news/read/5618042/habib-luthfi-temui-jokowi-di-istana-terkait-urusan-pribadi )

Wonderful post however I was wanting to know <br> <br> if youu could write a litte more on this topic?<br> <br> I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.Bless you!<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> My webpage; <a href="https://www.liputan6.com/indonesia-baru/read/2052171/susun-strategi-jokowi-jk-rakornas-pdip-dihadiri-parpol-koalisi?comments_start_id=17131&page=1">Jokowi susun strategi koalisi</a>