Buvusi gimnazijos direktorė perėmė bendruomenės vairą: „Gandų neklausau, jų neskleidžiu – taip ramiau gyventi“

Naujoji Gegutės kaimo bendruomenės pirmininkė U. D. Tumavičienė: „Šios pareigos tam tikra prasme – savirealizacijos forma, galų gale vadybinių įgūdžių tobulinimas, nauji ryšiai užsimezga.“

Naujoji Gegutės kaimo bendruomenės pirmininkė Undinė Diana Tumavičienė – apie misiją, nūdieną, ateities planus.

Bendruomenės misija 

„Labai radikalių permainų nebus, to daryti nesiruošiu. Manau, svarbiausia bendruomenių paskirtis – telkti žmones, praturtinti jų laisvalaikį, paskatinti bendrauti, garsinti kraštą, kad jis taptų traukos centru“, – dėsto U. D. Tumavičienė. Gegutės kaimo bendruomenės žinomumo kartelė pakankamai aukšta, bendruomenė rajone – viena iš aktyvesnių, tad sieks, kad žinomumas nemažėtų.

Paklausta, ar buvo drąsu sutikti vadovauti bendruomenei, sako, kad baisu nebuvo, tačiau atsakomybę jaučianti: „Aš šitoms pareigoms didelės reikšmės nesuteikiu, nėra tai kokios labai aukštos pareigos, bet, aišku, atsakingos, mat dirbama su žmonėmis, jų lūkesčius norisi pateisinti.“ 

Kol kas U. D. Tumavičienė žvalgosi, bando prisijaukinti žmones, plačiai užsimoti nežada: pamažu, mažais žingsneliais – į priekį. Koncentruojasi į darbus, ne į kalbas: „Į emocijas nesileidžiu, gandų neklausau ir pati jų neskleidžiu, man taip ramiau gyventi.“ 

Nūdiena

U. D. Tumavičienė mūsų krašte – nuo 8 metų: „Vis vasaromis, o dabar jau ir šią žiemą čia žiemojau. Neatmetu galimybės visam laikui atsikraustyti.“ 

Kauno Juozo Grušo meno gimnazijoje U. D. Tumavičienė dirbo mokytoja, 11 metų pavaduotoja, paskui – direktore. „Patirties tikrai turiu. Visą gyvenimą dirbu su žmonėmis. Kai reikia spręsti konfliktus, aš esu stipri, nors, manau, kad bendruomenėje to neprireiks. Kolektyve, kuriam vadovavau, dirbo 132 darbuotojai, mokėsi 1 200 mokinių. Bendruomenėje santykis kitas: tai bendruomeninė organizacija, viskas remiasi noru, o ne atsakomybėmis, pareigomis, darbo sutartimis, čia visai kita specifika“, – pastebi. 

Dabar kol kas nedirba niekur, vasaroja, naujam sezonui, kaip pati sako, galvos kažką naujo.         

Šiandien jų bendruomenėje – 44 nariai. Labai stengsis, kad veiklos nebūtų retos, tik susibėgimas kartą per metus. Supranta, jog vienam žmogui, bendruomenės pirmininkui, ganėtinai sunku išlaikyti nemenką bendruomenės darbų ir reikalų tempą. „Dalis mūsų bendruomenės narių kilę iš čia, atvyksta tik savaitgaliais, vasarą pas tėvus. Jie nuolatos čia negyvena, tai irgi apsunkina veikimą kartu“, – dėsto. 

Džiaugiasi, kad Kaimynų dieną susirinko apie 30 žmonių, į Jonines Veisiejuose kartu važiavo. „Himną Mindaugo karūnavimo dieną giedojome Šlavantuose, apžvalgos aikštelėje, tokioje reprezentacinėje, labai gražioje vietoje“, – pasidžiaugia, kad ir nedideliais, bet jau įvykusiais bendruomenės narių ir ne tik jų susibūrimais. 

„Ne viskas nuo manęs vienos priklauso. Yra bendruomenės nariai. Aš atvira visiems pasiūlymams, idėjoms, iniciatyvoms. Gal gims koks kolektyvinis produktas?“ – svarsto. 

Dirba neatlygintinai. „Tai visuomeninės pareigos. Manau, to nepakeisi, žinai, kad nemokės, tad tavo pasirinkimas. Jei tokios sąlygos tinka – dirbi, jei netinka, vadinasi, reikia ieškotis mokamos veiklos. Šios pareigos tam tikra prasme – savirealizacijos forma, galų gale vadybinių įgūdžių tobulinimas, nauji ryšiai užsimezga“, – vardija pirmininkės pareigų pliusus pašnekovė. 

Mato perspektyvą: jei ta veikla užkabina, yra galimybė transformuotis į verslą didėjant apimtims, atsirandant vis daugiau klientų. „Bendruomenės iniciatyvos dažniausiai yra minkšto pobūdžio, tačiau, kaip VVG konferencijoje matėme, yra išvirtę ir į tam tikras verslo formas“, – susidomėjo pirmininkė. 

Apie ateitį

Gegutės kaimo bendruomenė turi savo patalpas. „Kol kas būtų planas rekonstruoti vieną krosnį į tinkamą kepti bandoms. Norėtume kepti dzūkiškas bandas, kviesti į edukacijas. Kaip Dzūkija be bandų? Aišku, tam reikia investicijų, rašyti projektą“, – dėsto. 

Renka vaistažoles. „Norėtume surengti vaistažolių atpažinimo ir arbatų gėrimo edukaciją, bet tai jau vyktų šaltuoju metų laiku, kai daugelis susirūpina savo sveikata“, – sako. Mąsto pakviesti bendruomenės narius ir į išvažiuojamąsias edukacijas kitur, kitose bendruomenėse. 

Ruošiasi didelei šventei: Gegutės kaimo bendruomenei – 20 metų. „Jau buvo susirinkęs bendruomenės aktyvas, tarėmės, kaip paminėsime. Tai vyks rugsėjo 20 dieną“, – jau žino. Vasarą daug renginių, tad organizuos rudenį. „Dar bus nemažai išvykų į Oninių šventę, Lietuvos cepelinų virimo čempionatą Gargžduose“, – vardija.

Dineta Babarskienė, „Lazdijų žvaigždė“ (2025-07-18)

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.