Kodėl vaikams reikėtų nenustoti mokytis net ir vasarą?

Vasara daugeliui vaikų asocijuojasi su nerūpestingu laiku, kai užsidaro mokymosi įstaigų durys ir prasideda atostogos. Tačiau nemaža dalis tėvų pasibaigus mokslo metams sunerimsta ir ima svarstyti, ar per ilgus tingios vasaros mėnesius vaikai nepamirš jau įgytų žinių, ar nedings jų motyvacija mokytis. Tad nors anksčiau vasara ir mokymasis skambėjo kaip du nesuderinami dalykai, šiuo metu vis daugiau tėvų nusprendžia neleisti vaikams apleisti mokslų.

Ar taip elgtis teisinga? Kodėl vaikams reikėtų nenustoti mokytis net ir vasarą? Kokį mokymosi metodą pasirinkti? Į šiuos klausimus atsakymus turi žinoti visi tėvai norintys, kad vasara vaikams būtų ne tik smagi, bet ir naudinga.

Nesimokant prarandamos žinios

Ne vienas atliktas tyrimas įrodė, kad vasaros atostogų metu vaikai praranda dalį per mokslo metus įgytų žinių. Toks mokymosi žinių praradimas yra apibūdinamas kaip reiškinys, kurio metu netenkama dalies akademinių įgūdžių tose šalyse, kuriose vasaros atostogos trunka ilgą laiką. Įdomu tai, kad 2017 metais vienoje JAV tyrimų apžvalgoje buvo prieita prie išvados, kad:

  • Mokiniai per vasarą  vidutiniškai praranda vieno mėnesio mokymosi žinias;
  • Matematikos žinių praradimai didesni nei skaitymo;
  • Mokinių, kurie gaudavo geresnius įvertinimus, pažymiai suprastėjo.

Tokie tyrimų rezultatai atskleidžia tai, kad mokymosi žinių netektis vasaros metu yra reali problema. Todėl siekiant užkirsti tam kelią, net ir vasarą derėtų neapleisti mokslų.

Kaip reikėtų mokytis vasarą?

Atrodo baisu, jog per vasarą vaikai praranda tiek daug žinių? Nusprendėte neleisti vaikui nesimokyti? Svarbu suprasti, kad vasarą mokslai turėtų būti ne tik naudingi, bet ir įdomūs bei smagūs. Jokiu būdu negalima vaiko pusdieniui pasodinti prie stalo ir liepti skaičiuoti, rašyti bei skaityti. Iš to nebus jokios naudos, nes vaikas priešinsis, jam bus sunku susikaupti ir išties kažko išmokti.

Geriausia išeitis – vasaros stovyklos. Derėtų pasirinkti tokią vasaros stovyklą, kur mokoma anglų kalbos, lavinamas loginis mąstymas, skaičiuojama ar konstruojama. Tokios vasaros stovyklos ne tik neleis pamiršti jau įgytų žinių, bet ir padės išmokti naujų dalykų ir garantuos linksmą bei naudingą laisvalaikį. Reikia pastebėti, kad daugelis vaikų į vasaros stovyklas keliauja su dideliu džiaugsmu, nes jos toli gražu neprimena mokykloje vykstančių pamokų, o tai leidžia vaikui atsipalaiduoti, džiaugtis vasara ir mėgautis mokymosi procesu.

Mokymosi vasarą privalumai

Verta žinoti, kad krimsti mokslus vasaros stovyklose, būreliuose ar kitose užsiėmimuose vaikams yra naudinga ne tik dėl naujų, vertingų žinių, bet ir dėl kitų priežasčių:

  • Lavinamas emocinis intelektas. Vaikų emocijos yra tai kam turi būti skiriamas ne ką mažesnis dėmesys nei akademiniams įgūdžiams. Todėl, kad vasarą vaikas nesijaustų vienišas ar apatiškas įvairioms veikloms svarbu jį integruoti į bendraminčių ratą, kuriuos gali sutikti įvairiose vasaros stovyklose ar kituose užsiėmimuose. Taip vaikas geriau pažins savo ir kitų jausmus, ugdys bendravimo įgūdžius, įgaus pasitikėjimo savimi.
  • Keičiamas požiūris į mokslus. Deja, nemaža dalis vaikų mano, kad mokymasis yra prievolė, kuri neteikia džiaugsmo. Tačiau šią nuomonę gali lengvai pakeisti vasaros stovykla, kur mokslai derinami su smagiu ir turiningu laiku.
  • Padeda laikytis rutinos. Nors vasara asocijuojasi su tingiais rytais, tačiau visiškai atitrūkti nuo rutinos nereikėtų. Svarbu pastebėti, kad rutina vaikams yra itin naudinga, nes suteikia jiems saugumo ir stabilumo jausmą. O palaikyti vaiko rutiną vasaros metu daug lengviau bei paprasčiau, jei jo dienotvarkėje bus vasaros stovykla, būrelis ar kita edukacinė veikla.

Tad nė nekyla abejonių, kad mokslai net ir vasarą vaikams yra naudingi bei reikalingi. Svarbu į mokymosi procesą pažvelgti kitaip – su didesniu atsipalaidavimu, lankstesnėmis taisyklėmis ir vasariška nuotaika.

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.