Jonaviečius ir lazdijiečius subūrė pažintis su dm. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago asmenybe

8a klasės mokiniai prie  pirmojo renesansinio humanizmo idealus įgyvendinusio lietuvio Abraomo Kulviečio paminklo Jonavoje.

Jonavos J. Vareikio progimnazijos 8a klasės mokiniai ir jų auklėtoja Loreta Kazlauskienė, norėdami geriau pažinti dm. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago asmenybę, pakvietė Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 8a klasės mokinius ir jų auklėtoją Audronę Pileckienę bendrauti ir bendradarbiauti. Preliminarios veiklos buvo numatytos projekte ,, Semiuosi patirties iš kolegų. Partizano Adolfo Ramanausko –Vanago pėdsakais “, kuris  skirtas A. Ramanausko-Vanago 100-osioms gimimo metinėms paminėti. LR Seimas 2018 metus paskelbė Adolfo Ramanausko-Vanago metais.
2018 m. rugsėjo 17 dieną pasitelkus teletiltą ,,Keliaujame į A. Ramanausko-Vanago vaikystę ir jaunystę“ įvyko pirmas virtualus susitikimas, kurio metu  abiejų mokyklų aštuntokai susipažino, trumpai pristatė savo mokyklų istorijas, numatė projekto veiklas. Savo pristatyme Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos mokiniai akcentavo, kad jų pamokos vyksta naujai įrengtame dm. gen. Adolfo Ramanausko-Vanago istorijos kabinete, tad su Adolfu Ramanausku gimnazistai draugauja, nesipyksta, jis visuomet juos padrąsina ir įkvepia kilniems darbams.
Susitikimas su Jonavos Justino Vareikio aštuntokais įvyko spalio 2 d. Jonavos J. Vareikio progimnazijoje, kur lazdijiečiai buvo šiltai sutikti, susipažino vieni su kitais ir su mokykla. Mokyklos direktorė Olga Mediekšė pasveikindama svečius susiejo tris iškilias asmenybes: Justiną Vareikį, Motiejų Gustaitį ir Adolfą Ramanauską- Vanagą:knygnešys Justinas Vareikis gimė 1870 m. gruodžio mėn. Kauno apskrities, Jonavos valsč., Salininkų kaime. Skarulių klebono Šlėgerio paragintas, padėjo iš Prūsijos gabenti caro uždraustas lietuviškas knygas. 1919–1920 m. Justinas Vareikis dalyvavo Nepriklausomybės kovose prieš bolševikus, lenkus ir bermontininkus. 1919 m. tapo vienu iš Šaulių būrio Jonavoje kūrėjų. Seinų „Žiburio“ gimnazijos Lazdijuose įkūrėjas Motiejus Gustaitis gimė 1870 m. vasario 27 d. Rokuose- kunigas, poetas, vertėjas, literatūros ir kultūros tyrinėtojas, pedagogas. Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Tarybos 1949 metų vasario 16 d.  Deklaracijos signataras, Gynybos pajėgų vadas, Pietų Lietuvos partizanų srities vadas, žurnalistas ir mokytojas Adolfas Ramanauskas-Vanagas gyveno Bielėnų kaime, Rudaminos valsčiuje, Seinų apskrityje, mokėsi  Galinių pradžios mokykloje, nuo 1930 metų Seinų „Žiburio“ gimnazijoje Lazdijuose, kurią baigė 1937 metais, bet tuomet jau ji vadinosi Seinų valstybine gimnazija.
Iš 29 į Jonavą nuvykusių lazdijiečių tik keturi buvo anksčiau lankęsi Jonavoje, o jonaviečiams nė karto neteko būti Lazdijuose, nors ir vieni, ir kiti aplankę nemažai Europos valstybių. Lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, 8a klasės auklėtoja, Loreta Kazlauskienė surengė su aštuntokais diskusiją ,,Ar partizaninė kova prasminga?“ Diskusijoje dalyvavo progimnazijos direktorė Olga Mediekšė, direktoriaus pavaduotojos ugdymui Danutė Sinkevičienė ir Ina Jakovlevienė. Pokalbis šia tema persikėlė į Jonavos rajono savivaldybę. Čia savo įžvalgas išsakė Jonavos meras Eugenijus Sabutis, kuris skatino mokinius būti pilietiškais, priminė Jonavos krašto istoriją. Kiekvienam mokiniui ir mokytojams meras Eugenijus Sabutis nuo Jonavos r. savivaldybės įteikė atminimo dovanėlės, kurios primins Jonavos kraštą.
Jonaviečiai vedė lazdijiečius Jonavos krašto žymių žmonių pėdsakais Jonavos mieste ir prie paminklų istorinėms asmenybėms trumpai supažindino su jų gyvenimo istorijomis: viena žymesnių XVI a. asmenybių, Europos reformacijos ir lietuvių raštijos pradininkų, pirmosios aukštosios mokyklos Vilniuje steigėju Abraomu Kulviečiu, Homero epinės poemos „Odisėjos“ iš senovės graikų į lietuvių kalbą vertėju Jeronimu Raliu, XX a. pirmosios pusės lietuvių poetu, dramaturgu, vertėju Petru Vaičiūnu, buvusiu koncerno „Achemos“ ilgamečiu direktoriumi Bronislavu Lubiu. Mokiniai susipažino su Jonavos J. Vareikio 8a klasės mokinės Raimondos Kasperavičiūtės fotografijų paroda, kuri buvo skirta Lietuvos valstybės atkūrimo 100-osioms metinėms. Vėliau mokiniai vyko į Ruklos karinį dalinį, kuriame susipažino su kario profesija. Susitikimas buvo prasmingas ir smagus: užsimezgė draugystė tarp mokyklų, mokinių.
2018 m. spalio 6 dieną Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenė kartu su visa Lietuva tiesiogiai ar stebėdami per televiziją dalyvavo brigados generolo Adolfo Ramanausko-Vanago valstybinių laidotuvių ceremonijoje Vilniuje.
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos aštuntokai pakvietė jonaviečius 2018 m. lapkričio 9 dieną atvykti į Lazdijus,tą dieną jie visi keliaus į Lietuvos laisvės kovotojo – idealisto, vieno ryškiausių pokario ginkluotojo pasipriešinimo dalyvių Adolfo Ramanausko-Vanago vaikystės ir jaunystės metus,  1921-1937 m.  prabėgusius Lazdijų krašte (Bielėnų kaime, Galinių kaime) ir Lazdijuose.
Šis projektas finansuojamas mokinių tėvelių lėšomis. Džiugu, kad tiek Jonavos r. savivaldybės meras Eugenijus Sabutis, tiek Lazdijų r. sav. meras Artūras Margelis ir Lazdijų Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytuolis Valūnas bei Jonavos J. Vareikio progimnazijos ir Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos administracijos įžvelgia šių mokinių susitikimų prasmę ir padeda šias pilietiškumo ir patriotiškumo veiklas įgyvendinti priimdami juos savivaldybėse, rengdami pokalbius, diskusijas, pilietiškumo pamokas su jais bei skirdami šiems jauniems žmonėms dėmesio. Manau,  mūsų tarpmokyklinio bendravimo ir bendradarbiavimo, gerosios patirties sklaidos dėka ugdymo procesas tampa kokybiškesnis, prasmingesnis bei įdomesnis.
Audronė Pileckienė,
Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos 8a klasės auklėtoja, istorijos vyresnioji mokytoja

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.