Šeštokų mokyklos vaikai kalbino molį

Daugumai Šeštokų mokyklos pirmų, antrų ir trečių klasių mokiniams tai pirma pažintis su moliu.

Lietuvoje gilios molio dirbinių tradicijos. Galimybės su jomis susipažinti mūsų rajone išties puikios, mat Rudaminos tradicinių amatų centras noriai laukia lankytojų. Tad nenuostabu, kad čia šurmulio visada daug, ypač kai apsilanko mažieji. Jiems viskas įdomu, smalsu. Ir Šeštokus nuo Rudaminos juk skiria vos 8 kilometrai, visai čia pat, rodos, nespėjai apsidairyti - ir jau Rudaminos miestelis. Tad Šeštokų mokyklos pradinukai, lydimi savo mokytojų Irenos Bernatonienės ir Linos Kunigonienės, išsiruošė į Rudaminos tradicinių amatų centrą.
Daugumai Šeštokų mokyklos mokinių tai pirma pažintis su moliu.  Tad keramikė Rita Gegužienė skubėjo supažindinti su vienu seniausių amatų – keramika. „Žiūrėkite, vaikai, kiek ant stalo šokolado!“ - šūktelėjo Šeštokų mokyklos mokytoja Irena Bernatonienė. Tačiau keramikė Rita greitai nuramino, kad tai tik paprastas lietuviškas molis, bet jis stebuklingas, mat iš jo gali gimti puikūs darbai. Tad Šeštokų mokyklos pirmų, antrų ir trečių klasių mokinukai nieko nelaukę tuoj dalijosi molio plyteles ir atidžiai klausėsi keramikės Ritos pamokymų. „Šiandien prisiliesime prie senas tradicijas menančio keramikos amato, realizuosime idėjas, bendrausime, sužinosite, kaip gimsta keramikos dirbiniai nuo molio gabaliuko iki išbaigto dirbinio. Minkysime lietuvišką molį. Savo sukurtais unikaliai keramikos dirbinėliais vėliau galėsite puošti namus ar nudžiuginti draugus“, - sakė keramikė Rita.
O susipažinę su keramikai naudojamais darbo įrankiais, vaikai ėmė minkyti, formuoti ir lipdyti. Vieni norėjo dubenėlio, kiti - puodelio, treti - kalėdinių žaisliukų eglutei puošti, o vienas berniukas spaudė molyje širdeles ir sakėsi mamai dovanosiąs. „Kaip miela“, - net ir keramikė Rita susigraudino. Pasirodo, kad iš paprastos molio pytelės galima padaryti daug puikių darbų. O ir vaikus atlydėjusios mokytojos ėmėsi darbo: pagelbėjo vaikams lipdyti. Net keramikė Rita pajuokavo, kad mokytojos - tikros profesionalės. Darbai sekėsi gerai, visi lipdė net rankoves atsiraitoję. O nulipdžius taip norėjosi greičiau ir kitiems parodyti, ir namiškius nudžiuginti. Bet teks palaukti, mat keramikė Rita patikino, kad darbeliai turi išdžiūti, paskui juos teks išdegti specialioje krosnyje. Juk, žinia, vasarą suradus ir prisikasus molio, galima nulipdyti įvairiausias figūrėles, bet padžiovinus juos saulėje dirbinukai subyra - iškastas molis netinka dirbiniams gaminti, molį reikia paruošti, paskui žinoti, kaip iš jo teisingai nulipdyti darbelį, žodžiu, reikia žinoti daug dalykėlių ir tik paskui tikėtis gero rezultato. „Ir degant krosnyje gali visko atsitikti, bet tikėkimės, kad viską padarėte kaip reikia ir galėsite džiaugtis savo darbeliais“, - sakė keramikė Rita. Ji netgi įspėjo, kad vaikai pasižymėtų savo darbelius, mat tokių gražių darbelių gali ir kiti užsinorėti, o ir patiems po išdegimo savas daiktelis atrodys jau visai kitaip.
„Visada maloniai laukiame visų norinčių lipdyti“, - sakė Rudaminos tradicinių amatų centro šeimininkė Irma Gurevičienė.  Norite viską pamatyti savo akimis ir jūs? Atvykite į Rudaminos tradicinių amatų centrą.

Dineta Babarskienė

 

 

Autorius: 
„Lazdijų žvaigždės“ inf.