Nuomonių įvairovė skatina ieškoti geriausių sprendimų

  Šiuo metu viena aktualiausių temų švietimo bendruomenėse ir ne tik yra švietimo tinklo pokyčiai Lazdijų rajone. 

  Savivaldybės tarybos opozicija bando pasėti žinią, jog mokyklų tinklo juridiniai pokyčiai reiškia mokyklų uždarymą. Tai nėra tiesa, nes patys opozicijos atstovai puikiai žino, jog nė vienos mokyklos nesiruošiama uždaryti. Lazdijų mokyklos-darželio „Kregždutė“ ir mokyklos-darželio „Vyturėlis“ planuojami tinklo pokyčiai apskritai nepalies, o mažųjų rajono mokyklų siūloma keisti tik juridinį statusą, t. y. jos taptų didžiųjų mokyklų skyriais. Kurios gimnazijos ar mokyklos skyriumi tapti, spręstų pati mokyklos bendruomenė. Kol kas sprendimai nėra priimti, juos planuojama priimti tik 2020 m. vasario 28 d. vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje. 

    Pastarosiomis dienomis vyko diskusijos ugdymo įstaigose, kuriose dalyvavo savivaldybės merė Ausma Miškinienė, jos pavaduotojas Audrius Klėjus ir savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistai Dalius Mockevičius ir Asta Zablackienė. Jie aplankė visas mažąsias rajono mokyklas, kur susitiko su jų vadovais, mokytojais, vietos bendruomenių nariais. 

   „Kalbant apie rajono švietimo įstaigas ir galimus pokyčius svarbiausi yra mokiniai ir mokytojai:  jų mokymosi ir darbo sąlygos, rezultatai ir galimybės. Išgirdau visų nuomones, stengiausi suprasti jų rūpesčius ir lūkesčius, diskutavome, analizavime esamą situaciją ir stengėmės surasti geriausius sprendimus. Skubotų sprendimų būti negali, dėl to mokyklose vykę susitikimai buvo labai aktualūs ir turės esminę įtaką galutiniams sprendimams“, – sakė savivaldybės merė.  

    Merės teigimu, artimiausiu metu rinksis rajono savivaldybės administracijos direktorės Ilonos Šaparauskienės įsakymu sudaryta darbo grupė, kurios nariai išnagrinės rajono mokyklų pateiktus argumentuotus pasiūlymus bei iš bendruomenių susitikimų metu išgirstus argumentus ir pateiks siūlymus dėl pristatyto projekto tobulinimo. 

   Teigiama, kad esminės diskusijos susitikimų metu vyko dėl jungtinių klasių komplektų 5–9 klasėse, mokinių pavėžėjimo ir ikimokyklinio bei priešmokyklinio visos dienos ugdymo mažosiose mokyklose. Dėl to taip pat bus svarstoma galimybė, esant poreikiui, ikimokyklinių ir priešmokyklinių mokinių ugdymo trukmę pakeisti iš 4 val. per dieną į 10 val. 30 min., taip sudarant sąlygas tėveliams ugdymo įstaigose ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus palikti visai dienai. 

    Situacija rajono mokyklose:

    Per dešimt metų nuo 2009-ųjų moksleivių skaičius rajono mokyklose sumažėjo nuo 3141 iki 1900.

    Paskutiniais metais vidutiniškai rajono mokyklose bendrojo ugdymo klasėse sumažėja 50 mokinių.

   Daugėja jungtinių klasių komplektų bei nepilnų klasių komplektų, o tai reiškia, kad prastėja mokymo kokybė.

   2019–2020 m. sukomplektuota 14 jungtinių klasių komplektų: klasėse mokosi dviejų klasių mokiniai.

   Suformuoti 5 nepilni komplektai (mokinių skaičius nesiekia 8 mokinių klasėje), tai reiškia, jog ženkliai didėja išlaidos, tenkančios vienam mokiniui. 

   2020–2021 mokslo metais į pirmas klases ateis tik 127 mokiniai. 

   Vienam mokiniui tenkančios lėšos per metus Šventežerio, Stebulių, Krosnos ir Kapčiamiesčio mokyklose gerokai viršija 4 tūkst. eurų (Lietuvos vidurkis – beveik dvigubai mažesnis). 

   6 mokyklų – Krosnos, Aštriosios Kirsnos, Šventežerio, Stebulių, Kučiūnų ir Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės – lėšų švietimo pagalbai trūkumas 2020 metais – 34700 eurų, ugdymo procesui valdyti ir organizuoti –120740 eurų.

   Sumažėjęs gimstamumas: 2014 metais gimusių ir faktiškai gyvenančių mūsų rajone vaikų skaičius yra 111, 2015 m. – 118, 2016 m. – 115, 2017 m. – 104, 2018 m. – 94. 

   Mokinių skaičius mažosiose rajono mokyklose: Kučiūnų mokykloje – 73 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 59), A. Kirsnos mokykloje – 101 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 86), Krosnos mokykloje – 82 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 68), Šeštokų mokykloje – 152 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 118), Kapčiamiesčio Emilijos Pliaterytės mokykloje – 78 (iš jų bendrojo ugdymo klasėse mokosi 66). 

                                                                                        

   Lazdijų r. sav. inf. (,,Lazdijų žvaigždė", 2020-01-24)
 

Autorius: 
"Lazdijų žvaigždės" inf.

Komentarai

Dar yra ir Stebulių mokykla, tik ji straipsnyje kažkodėl nepaminėta...

Stebuliu mokykla seniai reikia uzdaryt,kas cia per nesamone i stebulius vezti mokiniu is Simno, Lazdiju juk siuose miesteliuose gimnazijos.

Kaip sužinojau kokius atlyginimus gauna šitų ant ribos balansuojančių mokyklų direktoriai, tai plaukai ant galvos šiaušiasi. Čia jau ne šimtai.

Gal norėtum ,kad direktoriai gautų minimumą- jie gi negauna premijų po 3000.....

Jei kalbame apie straipsnį kuriame paminėta atlyginimai, tai žaviuosi ponios rašytojos mokėjimu melą įvilkti į tiesą. Čia kaip maisto gamyboje, paimi pašvinkusę mėsą, išmirkai, iškepi ir visus įtikini, kad tai skaniausia mėsa. Tai ir ši aležurnalistė pasižymėjo savo ekonominiu neraštingumu, paėmė 1 žmogaus pinigėlius kuriuos apibūdino į rankas, nežinia skaičiai tikri ar ne, nes iš išvardintų dokumentų tikrai negalima nustatyti atlygio, o visų kitų pateikė popierinį eletikrą atlygį. Juk tiek uždirbti reikia būti programuotoju Vilniuje, o ne mokykloje. Manau gal tai popierinis atlygis norėtas pateikti, neišskaičiavus mokesčių valstybei, kurį sudaro viso 41 procentas (21,3 pvm ir 19,4 vadinamas liaudyje Žaliūjų mokestis(darbdavio mokestis)). Paimkime pvz. jeigu žmogus uždirba ant popieriaus pagal rašytoją apie 2000 e., tai 2000-41 procentas(apie 820) =1180 eu. Manau kaip su 1 ar net 2 aukštaisiais, apgintomis kategorijomis ir išdirbtu stažu yra normalus Lietuvos atlygis. Tik pas mus rajone pasirodo turi būti gėda dirbti ir uždirbti, tik pas mus rajone turi vyras žmonos atsiprašyti, kad jis tos pačios profesijos, tik pas mus rajone gali visokie beraščiai pateikti š.... įvyniotą miltuose. Jei Jūs galvojate, kad šiame rajone kažkas norės atvykti dirbti ar kurti darbo vietas, kai šitaip pateikiamas gėdingai darbas.?! Aš manau, kaip tik protingi, išsilavinę žmonės BĖGS. Žinoma, man kyla visokių minčių: Gal reikia nukreipti mokyklų uždarymą surandant kaltuosius, apjuodinant juos, pastatant kaip 18 amžiuje raganų deginimui. Nes nelabai suprantu, kam reikia rašyti tokius straipsnius blaiviai mąstančiam žmogui. Suprasčiau, kad tai būtų paprašyta už pažintis ar didelius pinigus, gal tada ir gali save paaukoti, bet vistiek, NESUPRANTU.

nesupranti nes nenori suprast, geriau gi apsimesti nesuprantančiu ir gauti kuo daugiau šlamančių be didelių pastangų negu turėti gėdos ginant mokyklą be mokinių arba su jungtinėm klasėm aš taip manau.

Šita žurnalistė, vadinama, ruošia gyventojus mokyklų uždarymui. Jai duota užduotis pavaryti propagandą, sukiršinti žmones ir bus pagrindas uždaryti mokyklas. Šuniukai iš jos turėtų pasimokyti komandos "Tarnauk".

Zurnaliste saunuole, pustuscias mokyklas uzdaryt. Be darbo mokytojai like gali persikvalifikuot. Kodel turime islaikyt pustustes mokyklas. Aciu mere ir vilma taip ir toliau.